Týždenný prehľad DIPOLu – TV a SAT TV, CCTV, WLAN

Č 6/2025 (10.02.2025)

Telefón odošle vašu polohu záchranným službám.

Ministerstvo digitalizácie v spolupráci s Úradom pre elektronické komunikácie pracuje na implementácii systému Advance Mobile Location (AML) v Poľsku. Jeho hlavnou úlohou je presne určiť polohu volajúceho na číslo tiesňového volania, čo výrazne zlepší efektivitu pohotovostných služieb. AML sa už používa vo väčšine krajín Európskej únie a preukázala svoju účinnosť pri urýchľovaní záchranných zásahov.
V súčasnosti je poloha ľudí volajúcich na číslo 112 a iné tiesňové čísla v Poľsku založená na údajoch zhromaždených operátormi mobilných sietí, t. j. na informáciách zo základných staníc BTS. Táto metóda vám umožňuje určiť iba približnú polohu partnera. V mnohých prípadoch, najmä v riedko urbanizovaných oblastiach, ako sú lesy, hory alebo vidiecke oblasti, je presnosť takéhoto sledovania nedostatočná a môže dokonca znemožniť lokalizáciu osoby, ktorá potrebuje pomoc. AML túto situáciu výrazne mení, pretože využíva priamo GPS modul v telefóne. To umožňuje určiť polohu s presnosťou až na niekoľko metrov v otvorených priestoroch a niekoľko desiatok metrov v interiéri.
Systém funguje plne automaticky a nevyžaduje inštaláciu ďalších aplikácií. Služba sa aktivuje pri volaní na číslo 112 alebo iné tiesňové číslo. Presnú polohu volajúceho prenáša pre volajúceho neviditeľným spôsobom, čo umožňuje jej využitie pre všetky záchranné zložky vrátane rýchlej zdravotnej pomoci, polície, hasičského zboru a horskej služby. Dôležité je, že od roku 2022 musia túto funkciu podporovať všetky smartfóny predávané v Európskej únii, čo znamená, že jej používanie bude rozšírené.

DVB-T2 - regenerácia digitálneho terestriálneho TV signálu.

V prípade veľkých zariadení a v situáciách, kedy sa zariadenie (hotel, penzión) nachádza v oblasti so slabšou dostupnosťou signálu alebo je signál rušený napríklad inými vysielačmi, sa odporúča použiť profesionálny systém na báze transmodulátorov TERRA TTX420 R81616 Transmodulátor TTX-420, ktorý funguje ako regenerátor signálu DVB-T/T2/C, zlepšuje jeho kvalitu. Používa sa v situáciách, keď je chybová úroveň (vysoká bitová chybovosť BER a nízky modulačný chybový pomer MER) v signáli priamo za anténou vysoká a použitie kanálových zosilňovačov alebo frekvenčných meničov sa ukazuje ako neúčinné a neumožňuje distribúciu signálu v kolektívnej inštalácii. Tento problém sa vyskytuje v oblastiach so slabým pokrytím signálom pozemnej televízie. Signál spracovaný a zosilnený transmodulátormi poskytuje vďaka svojej vysokej selektivite základ pre budovanie väčších systémov.
Nižšie uvedená schéma zobrazuje príklad inštalácie digitálnej pozemnej televízie v štandarde DVB-T2 s transmodulátorom TTX420 R81616.
Vyššie uvedená schéma používa sadu antén: televíznu anténu DIPOL SMART HORIZON COMBO DVB-T2 A2270 a rádiovú anténu DIPOL 1RUZ PM B A0221. Na spracovanie a regeneráciu DVB-T2 signálu bola použitá sada 4ks transmodulátorov TTX-420 R81616 (každý modul pre 1 MUX), zosilňovač ma400 R82520 a napájací zdroj R82533. Jeden modul TTX-420 R81616 umožňuje príjem 1 DVB-T2 MUX (2 rovnaké nosné na vstupe), následne podrobuje signál procesu regenerácie a modulácie na štandard DVB-T COFDM. Keďže prenosová rýchlosť toku vstupného signálu pre jeden MUX v štandarde DVB-T2 je približne 50 Mbit/s a modul TTX-420 moduluje signál na štandard DVB-T COFDM s maximálnou prenosovou rýchlosťou 31,68 Mbit/s, predpokladalo sa, že signál z 1 MUX DVB-T2 bude rozdelený do 2 výstupných multiplexov.

Porovnanie reflektometrov Ultimode.

DIPOL ponúka 2 modely reflektometrov ULTIMODE: OR-20 L5830 a OR-30 L5835. V tabuľke nižšie sú zhrnuté najdôležitejšie vlastnosti, ktorými sa obe zariadenia líšia. To vám môže pomôcť vybrať reflektometer najvhodnejší pre vaše požiadavky.
  
NázovULTIMODE OR-20-S3S5-iSMVULTIMODE OR-30-S3S5S62B-iSMV 
KódL5830L5835 
Vlnová dĺžka fali1310 nm, 1550 nm1310 nm, 1550 nm, 1625 nmVlnová dĺžka 1625 nm je často žiadaná investormi. Je to tiež základná vlnová dĺžka pre FTTH merania pre väčších operátorov. Najvýraznejšie je to viditeľné, keď je útlm spôsobený nadmerným ohýbaním káblov a vlákien.
Meranie na aktívnej linkeNIEÁNOOR-30 je vybavený 2 konektormi. Konektor s 1625 nm laserom má filtre pre nižšie vlnové dĺžky, takže ho možno použiť na meranie na aktívnych linkách - napr. v sieťach GPON zo strany jedného z klientov pripojených k splitteru.
Dynamika22 / 20 dB32 / 30 dBVäčšia dynamika umožňuje meranie dlhších optických dráh a dráh obsahujúcich viac prvkov tlmiacich signál (konektory, rozbočovače atď.). OR-30 umožňuje meranie cez jeden väčší alebo kaskádu menších rozbočovačov.
Vynechanie rozbehového vlákna
v správe
o meraní
NIEÁNOMožnosť vynechania štartovacieho vlákna v správe o meraní umožňuje vyhnúť sa umelému predlžovaniu linky a s tým súvisiacim nejasnostiam pri predkladaní správy investorovi. Toto je obzvlášť dôležité pri meraní krátkych vedení, kde môže štartovacie vlákno tvoriť významnú časť meraného úseku.
Simultánne meranie 1310 nm a 1550 nm v režime OTDRNIEÁNOSúčasné meranie na 2 vlnových dĺžkach šetrí čas – najmä pri meraní veľkého počtu vlákien.
Mŕtva zóna udalosti/útlmu< 3 m / 12 m2 m / 8 mMenšia mŕtva zóna umožňuje lepšiu identifikáciu následných udalostí.
Funkcia testera medených káblovNIEÁNOOR-30 má tiež schopnosť testovať medené káble, najmä mapy pripojenia a dĺžky počítačových krútených párov. Špeciálna sonda tiež umožňuje identifikáciu káblov.
Displej3,5''5''Väčšia obrazovka umožňuje jednoduchšiu interpretáciu výsledkov merania v teréne.
Obe zariadenia umožnia meranie najdôležitejších prenosových parametrov každého optického spoja a zistenie miesta a často aj príčiny poruchy inštalácie. Najdôležitejším rozdielom medzi oboma zariadeniami je väčšia dynamika modelu OR-30 L5835 a schopnosť vykonávať merania na vlnovej dĺžke 1625 nm, vďaka čomu možno vykonávať merania na aktívnej sieti – aj cez rozbočovače.

Pochybnosti pri výbere antény pre LTE?

Služby bezdrôtového prístupu na internet poskytované operátormi mobilných sietí sú čoraz populárnejšou metódou prístupu, ktorú si predplatitelia vyberajú. Rastúca popularita je spôsobená klesajúcimi cenami a vyššou prenosovou šírkou pásma ponúkaných služieb. Absolútnym hitom je tu technológia LTE, ktorá umožňuje dosahovať podobné priepustnosti, aké ponúkajú v sieťach lokálnych poskytovateľov internetu. Nižšie je uvedený zoznam najčastejšie kladených otázok týkajúcich sa výberu LTE antény:
  • Kedy by sa mala použiť externá anténa?
      Externá anténa by sa mala použiť, keď indikátor sily signálu na mobilnom telefóne alebo modeme ukazuje nízku úroveň (pod -85 dBm – menej ako 3 čiarky na 5-bodovej stupnici). Takéto informácie vie poskytnúť takmer každý smartfón. Ďalším dôvodom na použitie externej antény je situácia, keď úroveň signálu výrazne kolíše – napríklad v dôsledku pravidelných odrazov alebo zlých poveternostných podmienok.
  • Ako si vybrať externú anténu?
      Výber externej antény:
      • kontaktujte svojho operátora:
        • nastavenia služby (GPRS, EDGE, CDMA, 3G, HSPA+, LTE) a frekvencia, na ktorej funguje (450, 900, 1800, 2100, 2600 MHz)
        • určenie polohy najbližšej základňovej stanice
      • skontrolujte, aký typ konektora má váš modem (najčastejšie SMA, TS9 (konektor E83201), TS5 (konektor E83206))
  • Líšia sa antény pre rôznych operátorov?
      Anténa je zariadenie, ktoré premieňa elektromagnetické vlny na elektrický signál a naopak. Ak operátor poskytuje služby v pásme podporovanom anténou (informácia o frekvenčnom rozsahu, na ktorom anténa pracuje, je uvedená v údajovom liste), potom anténa zlepší signál prijímaný modemom. Ak niekoľko operátorov poskytuje služby v rovnakom pásme, anténu možno použiť na zlepšenie kvality signálu všetkých operátorov.
  • Aký kábel a konektory sa používajú na pripojenie antén?
      Antény používané na zlepšenie signálu mobilného operátora majú impedanciu 50 ohmov, preto každý prvok rádiovej cesty musí mať túto hodnotu impedancie (použitie TV koaxiálneho kábla nie je dovolené - má impedanciu 75 ohmov). Príkladom kábla používaného na predĺženie anténneho kábla je Tri-LAN 240 E1171.
      Najčastejšie je anténa vybavená SMA konektorom, ku ktorému sa pripája anténny konektor určený pre konkrétny modem.
Anténa TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 + 5 m kábel + SMA [698-960, 1710-2700 MHz]
Vyhradená anténa pre LTE sieť: TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 A741024_5

Nové produkty z ponuky DIPOLu

Samostatný video terminál kontroly prístupu DS-K1T502DBWX-CQR Hikvision G76165 je video terminál kontroly prístupu vybavený klávesnicou a čítačkou transpondéra v štandardoch Mifare, Desfire, Felica a Bluetooth prijímačom. Video terminál má vstavanú 2 Mpix kameru, reproduktor a mikrofón, umožňujúci obojsmernú audio a video komunikáciu a integráciu s Hikvision IP video interkom systémom. V zariadení si môžete vybrať jeden z niekoľkých dostupných spôsobov autorizácie – karta, karta a heslo, karta alebo heslo, QR kód, Bluetooth. Terminál môže pracovať ako samostatné zariadenie, spolupracovať s externým ovládačom, video interkomom a aplikáciami iVMS-4200 a HikConnect.
Hikvision DS-2CD1383G2-LIUF/SL IP kupolová kamera (8 Mpix, 2,8 mm, 0,01 lx, hybridné osvetlenie do 30 m, Audio, Alarm LED, MD2.0, H.265) K00706 je hybridná IP kupolová kamera série Lite. Kamery z tejto série majú základné, najčastejšie používané funkcie, vďaka čomu sú ideálnym riešením pre väčšinu inštalácií, kde je vyžadovaná stabilná a bezporuchová prevádzka. Detekcia pohybu 2.0 eliminuje falošné poplachy filtrovaním objektov ľudí/vozidiel. Kamera disponuje 1/2,7" CMOS snímačom s rozlíšením 8 Mpix a hybridným iluminátorom s dosahom až 30 m zaisťujúcim správnu viditeľnosť pri nedostatočnom osvetlení. Vďaka použitiu IR a LED žiaričov v jednom kryte je možné zvoliť jeden z troch režimov prevádzky pri slabom osvetlení - IR, biele LED svetlo alebo inteligentný režim.
Úzky elektrický zámok XS12R-C HARTTE zo série XS-C 12 V DC reverzibilný s posúvačom BIRA G74233 slúži na diaľkové káblové otváranie dverí. Táto séria sa bežne používa v súkromných, kancelárskych a verejných budovách, na hliníkové, oceľové, drevené a PVC dvere (odporúča sa najmä pre bezfalcové dvere). Opísaný model je reverzný elektrický úderník, čo znamená, že pri napájaní jednosmerným napätím je uzamknutý a po jeho strate odblokovaný. Dá sa použiť na prácu so systémami kontroly prístupu, interkommi, čítačkami kariet atď.

Oplatí sa prečítať

Opticko-medená inštalácia DVB-T2 a DVB-S/S2 v hotelovom komplexe. Majiteľ veľkého hotelového komplexu zadal inštaláciu pozemného televízneho signálu v štandarde DVB-T2 a satelitného DVB-S/S2 s pokrytím 5 objektov. Cieľom inštalácie bolo zabezpečiť pozemný televízny signál v novom štandarde DVB-T2 z lokálneho vysielača a 15 satelitných programov FTA vo forme digitálneho DVB-T signálu. Na realizáciu bolo vybrané zariadenie značky TERRA...>>>viac
TV FM R82516 Napájací zdroj TERRA UP413 (12V/4,5A, pre moduly Terra)R82533 Transmodulátor 8xDVB-S/S2 (8PSK, QPSK) - 8xDVB-T (COFDM) TDX-481 FTA TERRAR81621 Eloxovaná FM anténa - Dipol 1RUZ PM A (všesmerová H+V)A0221 Televízna anténa DIPOL SMART HORIZON DVB-T2A2230 TV optický vysielač: TERRA mo418 4D31 (1x6dBm, 1310nm)R82522 3-cestný TV/FM rozbočovač R-3 SignalR60103 4-cestný TV odbočovač O-4-12dB (5-1000MHz) SignalR602412 Účastnícka koncová zásuvka pod omietku GAR-TVP8/RS5 SatelR62120 Optický splitter: Terra so414 (1x4)R82527 VHF TV anténa DIPOL 7/6-12 (7-prvková)A0710 Spínaný napájací zdroj TERRA PS202F (20V 2A, digitálny SCR)R71468 Satelitná parabola: DIPOL DPL-120 [tmavý grafit, RAL7016]A9684 Univerzálny QUATRO LNB konvertor - White Tech Inverto IDLP-40QTL 0,4 dBA98257 Multiprepínač SRM-522 (950...2150 MHz/290...2340 MHz) Terra s AGC - trieda A s pasívnou TV dráhou, systém Digital SCR/UnicableR80522 Optický uzol TERRA OD-005P (FTTH prijímač)R81760 Optický uzol TERRA OD-005P (FTTH prijímač)R81760 Optický uzol TERRA OD-005P (FTTH prijímač)R81760 Optický uzol TERRA OD-005P (FTTH prijímač)R81760
Schéma opticko-medenej inštalácie pre päť hotelových zariadení vrátane distribúcie signálu DVB-T/T2.
RACK skrine - široká ponuka modelov