Č 1/2025 (6.01.2025)
IRIS2 – európska odpoveď na Starlink.
Európska komisia podpísala 12-ročnú koncesnú zmluvu s konzorciom SpaceRISE na vývoj, výstavbu a prevádzku satelitnej siete IRIS2. Táto sieť má slúžiť verejným inštitúciám aj súkromným subjektom. Vďaka nej bude možné zabezpečiť bezpečnú komunikáciu pre vládne inštitúcie, záchranné zložky a ozbrojené sily. Systém má zároveň poskytnúť prístup k vysokorýchlostnému internetu obyvateľom riedko obývaných a ťažko dostupných oblastí, čo prispeje k zníženiu tzv. „digitálne predely“.Projekt zahŕňa vypustenie celkovo 290 satelitov na nízku a strednú obežnú dráhu Zeme. Táto hybridná konfigurácia, ktorá kombinuje výhody oboch typov obežných dráh, má poskytnúť široké pokrytie a vysokú priepustnosť. Systém bude fungovať na princípe satelitnej konštelácie, čo znamená, že veľa satelitov bude spolupracovať na vytvorení siete, ktorá bude poskytovať nepretržitý prístup k internetu aj v najodľahlejších regiónoch.
Vyrovná sa IRIS2 popularite Starlinku, ktorý už používa viac ako 3 milióny používateľov na celom svete? Starlink je pomerne populárny aj v Európe. Vytvorenie konkurencieschopného riešenia bude mať určite pozitívny vplyv na spotrebiteľský trh, aj keď je v súčasnosti ťažké predpovedať, či vytvorenie európskeho systému vyústi do vytvorenia právnych úprav zakazujúcich používanie amerického riešenia v Európe.
Konzorcium SpaceRISE tvoria predovšetkým traja operátori európskych satelitných sietí – SES, Eutelsat a Hispasat. Podporuje ich množstvo spoločností z kozmického, vojenského a telekomunikačného priemyslu. Patria sem: Thales Alenia Space, OHB, Airbus Defence and Space, Telespazio, Deutsche Telekom, Orange, Hisdesat a Thales SIX.
Hoci presný harmonogram implementácie projektu ešte nie je známy, odhaduje sa, že plná funkčnosť systému IRIS2 bude dosiahnutá okolo roku 2030. To znamená, že Európa bude mať čoskoro vlastnú nezávislú satelitnú infraštruktúru, ktorá bude alternatívou k riešeniam ponúkaným súkromnými spoločnosťami, ako je SpaceX.
IRIS2 je dôležitým krokom k zvýšeniu digitálnej suverenity Európy. Vďaka tejto investícii Európska únia získa nezávislosť v oblasti satelitnej komunikácie, ktorá je kľúčová pre bezpečnosť aj ekonomický rozvoj kontinentu.
Koaxiálne káble, krútené páry a optické vlákna v inštaláciách nízkeho napätia.
Nariadenie CPR sa priamo nevzťahuje na projektovanie a výstavbu budov, ale vyžaduje zabezpečenie požiarnej bezpečnosti budov , teda nepriamo použitie káblov so špecifickou triedou reakcie na oheň. Nariadenie CPR neukladá členským štátom EÚ požiadavky týkajúce sa používania špecifických káblov v konkrétnych budovách. Požiadavky na použitie káblov so špecifickou triedou reakcie na oheň v danom type budovy by mali vyplývať z analýzy rizík vykonanej projektantom telekomunikačného zariadenia alebo z iných národných formálnych a právnych dokumentov. Každý členský štát by mal sám zaviesť príslušné požiadavky na budovy.Na dosiahnutie vyššej úrovne požiarnej bezpečnosti výrobcovia káblov odporúčajú použitie káblov triedy B2CA vo výškových budovách (v rámci únikových ciest) a na špeciálne účely, ktoré musia spĺňať veľmi vysoké bezpečnostné požiadavky (napr. v nemocniciach, škôlkach, opatrovateľských domoch ).
Koaxiálny kábel Tri-Shield TRISET 302 B2ca E1006 určený pre individuálnu aj kolektívnu inštaláciu. Kábel s plášťom LSZH (LS0H) - bezhalogénová izolácia, používa sa tam, kde je potrebná väčšia bezpečnosť v prípade požiaru (vysoké a výškové obytné budovy, verejné úžitkové budovy)
V tabuľke nižšie je uvedený odporúčaný výber káblov v závislosti od veľkosti budovy. Tieto odporúčania sa nachádzajú vo väčšine krajín EÚ.
Výber kábla | Obytné budovy do 4 poschodí | Obytné budovy od 5 do 9 poschodí | Obytné budovy s viac než 9 poschodiami | ||
mimo evakuačných priestorov | evakuačné priestory | mimo evakuačných priestorov | evakuačné priestory | ||
trieda horľavosti kábla | základné Eca | základné Eca | ťažko horľavý Dca-s2, d1, a3 | ťažko horľavý Dca-s2, d1, a3 | nezápalové B2ca-s2, d1, a3 |
odporúčaný koaxiál | E1005TRISET 302 Eca E1015TRISET 113 | E1005 TRISET 302 Eca E1015 TRISET 113 | E1006TRISET 302 Dca E1016TRISET PLUS | E1006TRISET 302 Dca E1016 TRISET PLUS | E1007TRISET 302 B2ca E1020TRISET B2CA |
odporúčaná krútená dvojlinka | E1408NETSET U/UTP 5e Eca | E1408 NETSET U/UTP 5e Eca | E1415NETSET U/UTP 5e Cca | E1415 NETSET U/UTP 5e Cca | E1407NETSET U/UTP 5e B2ca |
odporúčaný optický kábel | L7102B Eca | L7102B Eca | L7103 B2ca | L7103 B2ca | L7103 B2ca |
Ako skontrolovať optickú inštaláciu?
Otázka, ako overiť správnosť optickej inštalácie, vyvstáva veľmi často. Inštalatéri si zakúpia základné overovacie prístroje - merač optického výkonu a svetelný zdroj, no nie sú si istí, ako správne vykonať samotné meranie a predovšetkým ako interpretovať jeho výsledky.V skratke – meranie prenosovou metódou pomocou optického merača výkonu a svetelného zdroja umožňuje overiť útlm celého zapojenia. Získaný výsledok by sa mal porovnať s teoretickými predpokladmi alebo usmerneniami investorov. Najčastejšie používané hodnoty útlmu pre jednotlivé udalosti v optickej dráhe sú: 0,1 dB pre spoj, 0,3 dB pre konektor a 0,4 dB/km (pre 1310 nm) pre optické vlákno. Napríklad 200 m úsek optického vlákna ukončený obojstranne privarenými vrkočmi by nemal zoslabovať viac ako: 2 x 0,1 dB (2 spojky) + 2 x 0,3 dB (konektory) + 0,4 dB x 0,2 (200 m vlákna) = 0,88 dB.
Samotný postup merania by mal vyzerať takto:
1. Pripojte zdroj svetla a merač pomocou prepojovacieho kábla s konektormi, ktoré zodpovedajú zariadeniam.
Zapnite obe zariadenia.
2. Na glukomeri stlačte tlačidlo referenčného merania (zvyčajne označené ako „REF“ alebo podobné).
Obrazovka by mala zobrazovať 0 dB.
3. Odpojte patchcord od glukomera. Pripojte odpojenú zástrčku k meranému vedeniu (napr. k rozvodnej skrini, ktorá tvorí jej ukončenie).
Týmto spôsobom ste pripojili zdroj svetla k čiare, ktorú meriate.
4. Pripojte merač výkonu na druhú stranu vedenia pomocou druhého prepojovacieho kábla.
Zapnite obe zariadenia.
2. Na glukomeri stlačte tlačidlo referenčného merania (zvyčajne označené ako „REF“ alebo podobné).
Obrazovka by mala zobrazovať 0 dB.
3. Odpojte patchcord od glukomera. Pripojte odpojenú zástrčku k meranému vedeniu (napr. k rozvodnej skrini, ktorá tvorí jej ukončenie).
Týmto spôsobom ste pripojili zdroj svetla k čiare, ktorú meriate.
4. Pripojte merač výkonu na druhú stranu vedenia pomocou druhého prepojovacieho kábla.
Po vykonaní vyššie uvedeného postupu sa na obrazovke glukomera objaví hodnota útlmu celej optickej dráhy a mala by sa porovnať s predtým vypočítanou očakávanou hodnotou.
Podrobné vysvetlenie celého postupu, súvisiacich noriem a popis kalibrácie meracieho systému pomocou 1, 2 a 3 patchcordov používaných v rôznych scenároch merania nájdete v článku " Merania v optických inštaláciách - spôsob prenosu ".
Použitie reléových výstupov v monitore IP videovrátnika DS-KH6320-WTE1 Hikvision.
Pri inštalácii videovrátnika je niekedy potrebné nainštalovať dodatočnú signalizáciu, ktorá by užívateľa informovala, že niekto stlačil volacie tlačidlo na vstupnej stanici. Príkladom môže byť inštalácia systému v hlučnej výrobnej hale, jeho používanie nepočujúcou osobou, alebo chcieť nainštalovať signalizačný systém mimo domu, aby ste pri pobyte v záhrade vedeli, že niekto prišiel.Video-interkom monitor DS-KH6320-WTE1 má dve vstavané relé, ktoré je možné aktivovať, keď monitor začne zvoniť po stlačení volacieho tlačidla. Tieto relé môžu pracovať v monostabilnom (1-180 s) alebo bistabilnom režime. Prevádzkový čas a režim každého relé je možné nakonfigurovať individuálne. Napríklad jedno relé môže byť pripojené k bzučiaku s dobou prevádzky 5 s a ďalšie k vizuálnemu indikátoru s dobou prevádzky 60 s. Spárovanie relé s volacím tlačidlom je možné vykonať pomocou aplikácie iVMS-4200, po zadaní vzdialených nastavení monitora v záložke: Intercom -> Calling Linkage. Zvoľte možnosť Enable a vyberte reléový výstup, ktorý bude aktivovaný v momente volania. Režim relé a nastavenie času je možné konfigurovať priamo z monitora.
Softvér na správu monitorovacieho systému Sunell.
SunView CMS je profesionálny bezplatný softvér CMS (Central Management Software) na správu monitorovacieho systému. Funguje v architektúre klient-server, čo z neho robí škálovateľný a centralizovaný systém. To znamená, že ho možno ľahko prispôsobiť rôznym veľkostiam a potrebám monitorovania, pričom ho možno stále spravovať z jedného centrálneho bodu. Vďaka svojim rôznym funkciám je schopný splniť mnoho požiadaviek na video monitoring. Medzi základné funkcie patrí živý náhľad obrazu s konfigurovateľnými zobrazeniami, prezeranie a sťahovanie videonahrávok, správa prístupu a užívateľov, obsluha alarmov v reálnom čase, vyhľadávanie udalostí z funkcií inteligentnej kamery a vizualizácia systému vo forme e-máp (grafické súbory a online mapy) a offline GIS – OpenStreetMap).Charakteristické znaky:
- Podpora až 10 000 kanálov IP kamier Sunell a až 4 kanálov Onvif.
- Podpora až pre 500 používateľov s možnosťou prideľovania povolení.
- Náhľad obrázka v konfigurovateľnom rozdelení 1/4/6/8/9/16/32/64.
- Podporovaná kompresia H.264 a H.265.
- Prehrávanie záznamov až zo 16 kanálov s možnosťou pretáčania (-8x ~ 8x), podporou kamier typu rybie oko a vyhľadávaním podľa typu udalosti s grafickým znázornením momentu udalosti.
- Možnosť hromadného sťahovania nahrávok.
- Podpora alarmov v reálnom čase s možnosťou prehľadávania archívu alarmov.
- Možnosť zobrazenia widgetu budíka po minimalizácii okna.
- Vstavané funkcie rozpoznávania tváre (vyžaduje fotoaparát s detekciou tváre).
- Prepojenie udalostí – v reakcii na udalosť môže aplikácia poslať e-mail, ovládať PTZ alebo aktivovať alarmový výstup.
- Podpora PTZ kamery.
- Podpora pre viacúrovňové E-mapy s možnosťou vykresľovať obrázky z fotoaparátu (formáty PNG/XPM/JPG) a vykresľovať ich na OpenStreetMap. Mapy sú interaktívne - zmena farby ikon kamier (po alarme, odpojení, prehrávanie živého obrazu po dvojitom kliknutí).
- Možnosť konfigurácie klávesových skratiek.
- Podpora pre LPR kamery (rozpoznanie ŠPZ) a termovízne kamery.
Výber a montáž antény pre LTE MIMO.
Pri výbere antény by ste mali získať informácie o umiestnení najbližších vysielačov vysielajúcich signál v konkrétnom štandarde. Takéto informácie poskytujú kancelárie zákazníckych služieb príslušných operátorov. Oplatí sa overiť si aj vysielaciu frekvenciu pridelenú danej službe.Ak základňová stanica podporuje viacero pásiem, napr. LTE800, LTE180, LTE2100 a router má funkciu agregácie, treba použiť širokopásmovú anténu. Anténa sa volí v závislosti od vzdialenosti medzi miestom príjmu a vysielačom operátora.
- Keď je vysielač vzdialený viac ako 6 km, odporúčame použiť anténu TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 A741024 (toto je najlepšia anténa v ponuke DIPOLu pre LTE sieť):
Anténa TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 A741024
- Ak je vysielač vzdialený menej ako 6 km, odporúčame použiť anténu ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 A7054_10:
Anténa ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 A7054 je dostupná v
štyroch verziách: s káblom dlhým 5, 10, 15, 20 metrov
štyroch verziách: s káblom dlhým 5, 10, 15, 20 metrov
Video nižšie ukazuje riešenie problému s „pomalým“ internetom, ktorý je spôsobený slabým signálom LTE siete. Výmena továrenských antén v routeri za profesionálne, externé výrazne zlepšuje úroveň prijímaného LTE signálu, čo zrýchľuje prenos dát. Video využíva LTE router TP-Link Archer MR200 N3263 so sadou pripojených antén ATK-LOG LTE MIMO A7054.
Vonkajšia skriňa 19" 18U 600x600 mm IP54 R90642 umožňuje bezpečnú inštaláciu zariadení v exteriéri. Skriňa je vyrobená z hliníka, korpus skrine je celý zváraný laserom. Dvere skrine sú namontované na vnútorných oceľových pántoch, uzavreté pomocou štvorbodový závorový systém, implementovaný mimo šatníkovej komory (zavedenie patentovaného uzamykacieho systému). Pre kabeláž do skrine je použitá káblová vývodka s triedou tesnosti IP66. Odnímateľná podlahová doska uľahčuje zavedenie kabeláže Na spojenie dosky a podlahy je zaliate tesnenie. | ||
Vonkajšia skrinka 19" 15U 600x400mm IP54 R90640 umožňuje bezpečnú inštaláciu zariadení v exteriéri. Skrinka je vyrobená z hliníka, korpus skrinky je celý zváraný laserom. Dvere skrinky sú namontované na vnútorných oceľových pántoch, uzavreté na štyri -systém bodových závor, implementovaný mimo šatníkovej priehradky (proprietárny uzamykací systém čaká na implementáciu). Pre kabeláž do skrine je použitá káblová vývodka s triedou tesnosti IP66. Odnímateľná podlahová doska uľahčuje zavedenie kabeláže Na spojenie dosky a podlahy je zaliate tesnenie. | ||
Sokel pre 19" vonkajšie skrine 600x600 R90652 pre vonkajšie skrine s rozmermi 600x600 mm. Celá jednotka je vyrobená z hliníka, čo sa prejavuje nízkou hmotnosťou a odolnosťou proti korózii. Montáž vonkajšej skrine pomocou skrutiek a otvorov v korpuse. Sokel určený na zakopanie do zeme. | ||
Oplatí sa prečítať
Ako obmedziť povolenia na prezeranie "živého" obrazu v rekordéroch Sunell? V monitorovacích systémoch si môžete vytvoriť mnoho používateľských účtov a prideľovať im rôzne povolenia. Okrem iného môžete konkrétnym používateľom povoliť zobrazenie iba vybraných kamier. Čo ak sa používateľ odhlási? Rekordéry Sunell vám umožňujú určiť, ktoré kamery je možné sledovať bez prihlásenia...>>>viac