Č 36/2024 (4.11.2024)
Prelom v tlači aktívnych elektronických súčiastok.
Vedci z MIT vyvinuli metódu na výrobu logických obvodov, ktoré nepoužívajú polovodiče a dajú sa vytlačiť pomocou štandardných 3D tlačiarní. Vďaka lacným, biologicky odbúrateľným materiálom a bežnej 3D tlačiarni sú nové systémy schopné vykonávať podobné funkcie ako moderné polovodičové tranzistory.Pri práci na inom projekte vedci objavili unikátne vlastnosti polyméru s prímesou nanočastíc medi. Keď materiálom preteká veľký prúd, odpor sa dramaticky zvýši, ale keď sa tok zastaví, vráti sa na pôvodnú úroveň. To umožňuje vytvárať tranzistory, ktoré fungujú ako spínače – funkcia typická pre kremík a iné polovodiče, nie tlačené materiály. Tieto tranzistory sú kľúčové pri vytváraní logických brán, ktoré vykonávajú základné výpočtové operácie. Aj keď výkon týchto zariadení ešte nie je na úrovni polovodičových tranzistorov, technológia by sa dala využiť na základné riadiace funkcie. Nový prístup nemá nahradiť kremíkové technológie, ale rozšíriť možnosti 3D tlače do nových oblastí, čo by prispelo k šíreniu technológie a umožnilo vytvárať inteligentné zariadenia bez nutnosti využívania konvenčných výrobných centier.
Elektronický komponent vytlačený na 3D tlačiarni.
Vedci dúfajú, že vývojom polovodičových logických brán schopných vykonávať výpočty zjednodušia proces výroby elektroniky. Tradičný proces výroby elektroniky si vyžaduje sterilné podmienky a pokročilé technológie, dostupné len v niekoľkých špecializovaných výrobných centrách. Schopnosť 3D tlače plne funkčných elektronických súčiastok bez polovodičov by mohla spôsobiť revolúciu vo výrobe elektroniky a umožniť jej výrobu v spoločnostiach, laboratóriách a dokonca aj jednotlivým používateľom po celom svete.
STA v bytovom dome.
Správca jedného z nájomných domov sa rozhodol zmodernizovať systém televízneho príjmu. Rozhodol sa odstrániť z budovy jednotlivé TV antény a nahradiť ich hromadnou TV inštaláciou. Vďaka tomuto riešeniu s jedným anténnym kompletom budú môcť obyvatelia využívať bezplatnú digitálnu televíziu DVB-T2 a satelitnú televíziu DVB-S/S2 a zároveň získajú estetickejší vzhľad budovy, bez početných antén na fasáde. Toto rozhodnutie má jednak zvýšiť komfort obyvateľov a jednak prispôsobiť nájomný dom moderným technickým a vizuálnym štandardom. Bolo rozhodnuté použiť riešenie založené na zariadeniach TERRA. Pomocou príchytky OK-43T13 E8514 bol na komín pripevnený 2-metrový oceľový stožiar s priemerom 50 mm E905121. Potom bola nainštalovaná sada televíznych antén: DIPOL SMART HORIZON DVB-T2 A2230 a DIPOL-4/5-12 DAB DVB-T2 A0140, rádiová anténa Dipol 1RUZ PM B A0221 a satelitná anténa TRX-EL 100 FAMAVAL A9666 s prevodník quatro A98257. Na zavedenie DVB-T2 signálu do multiprepínačovej inštalácie založenej na multiprepínači MR-908L R70808 od TERRA bol použitý kanálový zosilňovač PA-420T R82516. Programovateľný, viacpásmový, viackanálový zosilňovač PA420T TERRA je určený na zosilnenie a vyrovnanie úrovne signálu digitálnej pozemnej televízie DVB-T/T2 v rodinných domoch, rezidenciách, hoteloch, penziónoch, prázdninových domoch, školách, nemocniciach, atď. Zosilňovač je možné použiť v pozemných televíznych inštaláciách (MATV), multiswitchových inštaláciách (SMATV) alebo systémoch založených na distribúcii signálu z koncových staníc, modulátory atď.
Dávková synchronizácia času v zariadeniach Hikvision.
Aplikácia **iVMS-4200 umožňuje skupinovú synchronizáciu času vo všetkých zariadeniach pridaných do aplikácie. Nesprávne nastavenie času môže spôsobiť veľa problémov. V prípade CCTV systémov môže sťažiť určenie presného času udalosti a v prípade videovrátnikov môže spôsobiť problémy so správnym chodom tagov podľa stanoveného harmonogramu. Synchronizáciu času je možné vykonať mnohými spôsobmi, napr. pri jej pridaní do aplikácie alebo po priamom prihlásení do zariadenia. Ak chcete hromadne aktualizovať čas v iVMS-4200, po pridaní zariadení prejdite na kartu: Hlavné menu → Nástroje → Dávková synchronizácia času.Skupinová synchronizácia času pre zariadenia Hikvision pomocou iVMS-4200
V prípade pigtailov možno parametre kvality rozdeliť na tie, ktoré sa týkajú vzhľadu a jednoduchosti spracovania a tie, ktoré súvisia s prenosovými parametrami. DIPOL vynakladá maximálne úsilie, aby zabezpečil, že ULTIMODE pigtaily, ktoré ponúka, sú vysokej kvality v každom z vyššie uvedených aspektov. Medzi charakteristické vlastnosti ULTIMODE pigtailov patria:
- Kontrola parametrov v štádiu výroby - každý pigtail je kontrolovaný na útlm a odrazivosť. Balenie jedného pigtailu obsahuje informačnú nálepku s deklarovanými parametrami a ich skutočnými hodnotami nameranými pred opustením továrne.
- Vysoko kvalitný povlak LS0H - ULTIMODE pigtaily sú vyrobené s bezhalogénovým povlakom. Okrem pozitívnych vlastností súvisiacich s reakciou náteru na oheň sa takýto náter ľahšie inštaluje do spojovacích kaziet, rozvodných skríň atď.
- Povlak "easy-strip" umožňuje odlúpnuť pigtail v akejkoľvek dĺžke prakticky za 1 sekundu. To je mimoriadne užitočné, keď inštalatér používa štandard kladenia vlákien bez 900 μm povlaku v kazetách.
- Veľmi dobré parametre prenosu potvrdené meraniami vykonanými po inštalácii.
Aktuálny príklad inštalácie a merania optického spojenia založeného na kábli ULTIMODE L76008 a pigtailu ULTIMODE G.652.D SC/APC L34252. Vľavo je fotografia nálepky z balenia pigtailu. Vpravo reflektometrické meranie vykonané testerom UlTIMODE OR-20 L5830. Útlm udalosti číslo 2 (konektor: štartovacie vlákno - pigtail + spoj) bol 0,27 dB. Hodnota spĺňa požiadavku prakticky všetkých noriem a prevádzkových noriem používaných operátormi (zvyčajne by tento útlm mal byť menší ako 0,3 dB alebo dokonca 0,5 dB). Reflektometer nezaznamenal žiadny odraz na vyššie uvedených plochách. spojenie. To znamená, že hodnota straty odrazom (RL - Return Loss) prekročila prah citlivosti zariadenia, ktorý je podľa údajov výrobcu 70 dB. To je v súlade s deklarovanými parametrami. Je potrebné dodať, že spojenie v meraní nebolo vyčistené. Meranie v opačnom smere ukázalo podobné hodnoty.
Fresnelova zóna.
Dosah bezdrôtovej siete závisí od mnohých faktorov. Niektoré z nich môžeme ovplyvniť, iné sú neznáme. Fresnelova zóna (vyslov frenel) je jedným z najdôležitejších pojmov v rádiu, ktorý musíte poznať. Je to oblasť aktívne zapojená do prenosu energie rádiového signálu. Tvar tejto oblasti v pozdĺžnom reze je elipsa a v priečnom reze je to kruh. Polomer tohto kruhu sa mení po dĺžke celého rádiového spojenia a dosahuje maximálnu hodnotu v polovici medzi anténami. Prvá Fresnelova zóna je najdôležitejšia, pretože práve tu sa prenáša takmer všetka energia rádiového signálu.Polomer prierezu každej Fresnelovej zóny je najväčší v jej strede a na každom konci klesá k bodu antény. Často užitočnou informáciou je maximálny polomer prvej Fresnelovej zóny. Vyskytuje sa na polceste medzi vysielačom a prijímačom.
Objekty (kopce, stromy, budovy atď.) nachádzajúce sa vo Fresnelových zónach majú veľký vplyv na šírenie vĺn (najmä ak sa nachádzajú v prvej zóne). Čím ich je viac a čím sú väčšie, tým sú podmienky na prenos signálu horšie. Pre spojenia so zvýšenou prevádzkovou spoľahlivosťou by mala byť celá oblasť prvej Fresnelovej zóny bez prekážok.
V praxi zabezpečenie 60% čistoty prvej Fresnelovej zóny zaručuje minimálne straty výkonu.
Správne nadviazané spojenie - viditeľnosť antén a žiadne prekážky v prvej Fresnelovej zóne.
Napájací zdroj Pulsar PSD12010 (12 V, 1 A, desktop) M18101 je určený pre prácu so zariadeniami napájanými jednosmerným napätím 12 V a maximálnym odberom prúdu 1 A. Je vybavený LED diódou, ktorá označuje správnu akciu. Zdroj má ochranu proti skratu a preťaženiu. | ||
Monitorovací set Sunell ZS02 (4 x SN-IPR8140HCBN-B, SN-NVR3804E1-J (III), ST1000VX013, ULTIPOWER 0054af) K1602 zaisťuje dokonalú reprodukciu sledovanej scény a umožňuje záznam obrazu v rozlíšení až 4 Mpix. Kamery využívajú pokročilé algoritmy na rozlíšenie skutočných hrozieb, ako sú ľudia alebo vozidlá, od neškodných javov, ako sú pohybujúce sa listy alebo tiene. To výrazne znižuje počet falošných poplachov, čo minimalizuje počet zbytočných upozornení. Nahrávky uložené v rekordéri sa dajú ľahko vyhľadávať, čo uľahčuje rýchle vyhľadanie incidentov týkajúcich sa ľudí alebo vozidiel. | ||
Konektor FGZ pre mikrotrubičku 12/8 mm E60815 je určený na pripojenie mikrotrubiek E60812 s vonkajším priemerom 12 mm a vnútorným priemerom 8 mm. Výrobok je určený pre podzemné a vonkajšie použitie - je odolný voči poveternostným vplyvom a plynotesný. Tlaková odolnosť 18 bar. Konektor môže byť prvok spájajúci mikrotrubičky priamo v zemi. | ||
Oplatí sa prečítať
Je možné spojiť optické vlákna G.652.D s vláknami G.657.A1/A2? Technológia inštalácie optických vlákien môže byť zahŕňajú káble obsahujúce vlákna v rôznych štandardoch. V LAN, CCTV, automatizačných a FTTH inštaláciách sa nachádzajú vlákna v štandarde G.652.D, G.657.A1 alebo G.657.A2. Štandard G.652.D sa v telekomunikáciách používa už viac ako 20 rokov. Skupina vlákien G.657.A bola vďaka svojim väčším mechanickým schopnostiam (menší minimálny polomer ohybu) pôvodne určená na použitie v posledných míľových úsekoch sietí FTTH. Obľúbenosť káblov s týmito vláknami znamená, že ich dnes možno nájsť takmer v každej inštalácii. Inštalatéri sa často pýtajú, či je dovolené spájať (zvárať) vlákna vyrobené podľa rôznych noriem...>>>viac