Týždenný prehľad DIPOLu – TV a SAT TV, CCTV, WLAN

Č 24/2024 (10.06.2024)

Obrazovka, ktorú cítite.

Vedci z University of Bath vo Veľkej Británii vytvorili inovatívnu dotykovú obrazovku s názvom DeformIO, ktorá dokáže zmeniť svoju tuhosť v reakcii na tlak používateľa. Tento inovatívny silikónový displej umožňuje používateľom fyzicky deformovať povrch obrazovky stlačením prstov, čo poskytuje nové možnosti interakcie so zariadením. Používateľ môže stlačiť obrazovku a potom posúvať prst po povrchu prirodzeným, súvislým pohybom. Okrem toho vám zariadenie umožňuje použiť silu na viacero oblastí obrazovky súčasne. Displej dokáže rozlíšiť úrovne tlaku a vytvára úrovne mäkkosti zodpovedajúce zistenej sile. DeformIO je prvý displej, ktorý využíva pneumatiku a technológiu odporových senzorov, ktoré premieňajú fyzické sily na elektrické signály.
Zariadenie je zatiaľ prototypom (podľa vedcov bude jeho zdokonalenie trvať niekoľko rokov) a bude vyžadovať ďalší vývoj, kým ho dostanú technologické spoločnosti, aby sa z neho stal komerčný produkt. Vynálezcovia ich však považujú za technologicky prelomové, umožňujúce radikálnu zmenu spôsobu, akým budú ľudia komunikovať so svetom v rôznych oblastiach, ako je obchod, komunikácia, medicína a hry. Pred nákupom cez internet môže byť napríklad budúci zákazník vyzvaný, aby sa „dotkol“ látky novej pohovky alebo „pocítil“ mäkkosť vankúša jednoduchým stlačením na displej telefónu. Vo videohrách sa obrazovka bude môcť zdeformovať, keď hráč stlačí akčné tlačidlo na obrazovke, ako aj vytvoriť fyzický odpor, keď protivník zaútočí na hráčom ovládanú postavu. Nové obrazovky v autách budú môcť nahradiť tvrdé dotykové obrazovky a navádzanie tuhosti z deformovateľnej obrazovky pomôže vodičom nájsť tlačidlá alebo posuvníky a získať „fyzickú“ spätnú väzbu bez toho, aby spustili oči z vozovky. Počas videohovoru budú môcť dvaja ľudia nadviazať „fyzický kontakt“ prostredníctvom svojich obrazoviek – jeden účastník pritlačí prstom na svoj displej a druhý bude vidieť a cítiť priehlbinu na svojej obrazovke. Používateľ digitálnej mapy bude môcť prepínať medzi uličnými, satelitnými, topografickými a inými zobrazeniami jednoduchou zmenou tlaku, ktorý vyvíjajú prstom.

Pripojenie zvončeka k monitoru videovrátnika Hikvision IP.

Zvončekové tlačidlo je možné pripojiť k monitorom videovrátnika Hikvision IP, ktoré majú alarmové vstupy a výstupy, napr. DS-KH6320- WTE1 G74001. Vďaka tomu po spustení príslušného poplachového vstupu v monitore oznámi užívateľovi zvukovou signalizáciou, že niekto prišiel. Toto riešenie je možné využiť v situácii, keď po vstupe do nehnuteľnosti, kde je nainštalovaná štandardná dverová stanica, narazí vchádzajúca osoba na ďalšie dvere, cez ktoré musí prejsť. Po stlačení tlačidla môže nájomník pristúpiť k dverám a manuálne ich otvoriť. Toto riešenie umožňuje ušetriť náklady inštaláciou iba jednej dverovej stanice.
Okno priradenia zvukovej signalizácie po spustení prvého alarmového vstupu.
Ak chcete nakonfigurovať zvukovú signalizáciu vo forme zvončeka na monitore pri spustení alarmového vstupu, po pridaní monitora do aplikácie iVMS-4200 zadajte jeho nastavenia a prejdite na záložku Interkom → Area alarm . V záložke Číslo oblasti uveďte alarmový vstup, ktorého narušenie spustí akustický signál. Na karte Typ zóny vyberte Spínač alarmu dverí.

Zváračka Sendun SD-9+ - spájanie vlákien rôznych štandardov.

Zváračka optických vlákien Sendun SD-9+ L5877 má vynikajúci optický systém s x380 zväčšením, vďaka ktorému sa obraz vlákna na obrazovke sú čisté a je možné rozlíšiť vlákna rôznych štandardov s rôznymi profilmi indexu lomu. Rozpočtové polohovacie zváračky plášťa a niektoré rozpočtové polohovacie zváračky s jadrom túto možnosť neponúkajú.
V rukách uvedomelého inštalatéra bude Sendun SD-9+ nástrojom, ktorý umožní prvotnú identifikáciu vlákien už vo fáze zvárania, čo zase pomôže vyhnúť sa prekvapeniam pri reflektometrických meraniach takýchto spojov (oveľa väčší útlm v v jednom smere a zdanlivý zisk v druhom smere).
Príklad pripojenia jednovidových vlákien v štandarde G.652.D (ľavá strana na obrazovke zváračky) a G.657.A2 (pravá strana na obrazovke zváračky). Jasne viditeľný rozdiel v obraze oboch vlákien vyplýva z rozdielneho profilu indexu lomu. Zapojenie takýchto vlákien, aj keď na obrazovke vyzerá "podozrivo", je 100% správne a spĺňa parametre útlmu a prenosu.

Digitálny modulátor HDMI-DVB-T určený pre rodinné domy.

Konverzia A/V signálov na vysokofrekvenčný RF signál, čo znamená vstup signálu z akéhokoľvek zdroja , napr. počítačov, prehrávačov a kamier, na inštaláciu terestriálnej televízie, je operácia vyžadujúca použitie tzv. modulátora. Toto zariadenie vybavené konektorom HDMI a RF výstupom (bežne nazývaným výstup „anténa“) vám umožňuje sledovať video a počúvať zvuk na vybranom kanáli na všetkých televízoroch pripojených k inštalácii. Z pohľadu prijímača je program zavedený do inštalácie vnímaný ako ďalší terestriálny televízny kanál.
Nižšie uvedená schéma zobrazuje distribúciu HD signálu z akéhokoľvek zdroja HDMI a pozemnej televízie DVB-T2 v koaxiálnom kábli s príkladným použitím modulátora Signal R86301.
Distribúcia signálu v HD kvalite z akéhokoľvek zdroja HDMI a pozemnej televízie DVB-T2 v koaxiálnom kábli s ukážkovým využitím modulátora Signal R86301.

Domová kabeláž pre internet - časť 1 - výber kabeláže.

Vzhľadom na neustály vývoj technológií, zmeny v ponuke poskytovateľov služieb a technické novinky objavujúce sa na trhu je v súčasnosti odporúčaný spôsob kabeláže budovy výrazne odlišný od spôsobu spred niekoľkých rokov. Pred úlohou navrhnúť internetovú kabeláž musí osoba plánujúca inštaláciu vziať do úvahy niekoľko faktorov, ktoré môžu ovplyvniť konečné usporiadanie káblov. Položenie príliš malého počtu vodičov alebo výber nesprávneho typu káblov môže mať za následok značné obmedzenia pri budúcom používaní. Na druhej strane by ste mali vziať do úvahy ekonomický faktor a neplánovať príliš veľa káblov, ktoré sa nikdy nepoužijú. Ako teda správne zapojiť váš dom?
Základným prenosovým médiom používaným na vybudovanie siete LAN by mal byť medený kábel s krútenou dvojlinkou. Využitie optických vlákien na domáci prenos určite nebude mať v najbližších desiatkach rokov opodstatnenie. Pre domáce použitie sa odporúča použiť krútenú dvojlinku kategórie 5e. Tento typ kábla umožňuje prenos dát rýchlosťou až 1 Gb/s, čo určite postačí na niekoľko až niekoľko desiatok rokov. Ľudia s väčším rozpočtom môžu zvážiť položenie krútenej dvojlinky kategórie 6, ktorá umožňuje prenos dát až do 10 Gb/s (obmedzená dĺžka krútenej dvojlinky). Ak vezmeme do úvahy prítomnosť zariadení s rýchlosťou 5 Gb/s na trhu, krútená dvojlinka sa môže ukázať ako bezpečnejšie riešenie.
Nižšie uvádzame inštalačnú schému pre novostavbu domu s prihliadnutím na rôzne možnosti získania prístupu na internet - LTE sieť (2x 50 Ω koaxiálny kábel), rádiová trasa (vonkajšia krútená dvojlinka), káblová trasa (môžete zvážiť položenie mikrotrubice pre kábel budúceho operátora).
Kabelážne riešenie pre domácnosti LAN
Zelená čiara ⇒ E1171 50 Ω Tri-Lan 240 koaxiálny kábel pre anténu LTE/5G
Fialová linka ⇒ E1611 NETSET U/UTP 6 kábel, gélový, čierny - externý krútený pár pre WLAN anténu
Modrá čiara ⇒ E1608 Kábel NETSET U/UTP 6 - interná krútená dvojlinka do zásuviek
Svetlomodrá čiara ⇒ kábel internetového operátora v mikrotrubici E60812

Nové produkty z ponuky DIPOLu

Hikvision DS-2CE72DF0T-LFS 4-in-1 dome kamera (2 Mpix, 2,8 mm, 0,001 lx, ColorVu, mikrofón, IR do 40 m, biele svetlo 40 m) M74121 môže pracovať v HD-TVI, HD-CVI, AHD a analógové systémy CVBS. Operačný systém sa volí pomocou mikrospínača umiestneného na kábli. Kamera generuje obraz s rozlíšením 1080p. Charakteristickým znakom je hybridný iluminátor s inteligentným spínaním, ktorý pozostáva z IR žiariča a bieleho svetla. Je možné zvoliť jeden z troch režimov slabého osvetlenia – IR, biele svetlo alebo inteligentný režim. Kamera v kupolovom kryte s výkonným IR žiaričom až do 40 m.
Hikvision DS-2CE10DF0T-LFS trubicová kamera 4 v 1 (2 Mpix, 2,8 mm, 0,001 lx, ColorVu, mikrofón, IR do 20 m, biele svetlo 20 m) M74341 dokáže pracovať v HD-TVI, HD-CVI, AHD a analógové systémy CVBS. Operačný systém sa volí pomocou mikrospínača umiestneného na kábli. Kamera generuje obraz s rozlíšením 1080p. Charakteristickým znakom je hybridný iluminátor s inteligentným spínaním, ktorý pozostáva z IR žiariča a bieleho svetla. Je možné zvoliť jeden z troch režimov slabého osvetlenia – IR, biele svetlo alebo inteligentný režim. Kamera v tubusovom puzdre s IR žiaričom do 20 m.
Hikvision DS-2CE12DF0T-LFS trubicová kamera 4 v 1 (2 Mpix, 2,8 mm, 0,001 lx, ColorVu, mikrofón, IR do 40 m, biele svetlo 40 m) M74352 dokáže pracovať v HD-TVI, HD-CVI, AHD a analógové systémy CVBS. Operačný systém sa volí pomocou mikrospínača umiestneného na kábli. Kamera generuje obraz s rozlíšením 1080p. Charakteristickým znakom je hybridný iluminátor s inteligentným spínaním, ktorý pozostáva z IR žiariča a bieleho svetla. Je možné zvoliť jeden z troch režimov slabého osvetlenia – IR, biele svetlo alebo inteligentný režim. Kamera v tubusovom puzdre s výkonným IR žiaričom do 40 m.

Oplatí sa prečítať

IP monitorovací systém využívajúci bispektrálnu kameru. Bispektrálna kamera je riešením, ktoré kombinuje výhody tradičného video monitorovania. Umožňuje identifikáciu osôb počas dňa alebo noci pomocou dodatočného osvetlenia a termovízie. Termovízny prevodník nepotrebuje pre správnu činnosť dodatočné osvetlenie. Každé teleso s teplotou nad absolútnou nulou (0 K = −273,15°C) vyžaruje infračervené žiarenie. Termovízna kamera umožňuje vidieť rozloženie teplôt na povrchu tohto telesa a odhaliť tak ľudí a zvieratá bez dodatočného osvetlenia v noci a za sťažených poveternostných podmienok. Po pripojení bispektrálnej kamery k rekordéru je možné pridať obraz zo senzora viditeľného a tepelného svetla na dva samostatné kanály. Okrem toho môžete spájať (prekrývať) snímky a v dôsledku toho získať lepšiu kvalitu termosnímku. Kamera má tiež analýzu obrazu VCA, ktorú možno použiť na implementáciu obvodovej ochrany...>>>viac
Monitorovanie domácnosti pomocou bispektrálnej kamery
Merač signálu DVB-T/T2 (HEVC 10 bit)/C/J.83B/ISDB-T a DVB-S/S2 AS07STCA-4K so spektrálnym analyzátorom a kalibračným certifikátom
Alpsat - profesionálne meranie DVB-T2/C/S2 signálov