Týždenný prehľad DIPOLu – TV a SAT TV, CCTV, WLAN

Č 23/2024 (03.06.2024)

Počítače Google budú vykurovať domácnosti.

Google oznámil úpravu jedného zo svojich dátových centier v Hamine (Fínsko). Serverová miestnosť bude napájaná obnoviteľnou energiou a prebytočné teplo generované počítačmi sa využije na vykurovanie okolitých budov. Takto získaná energia bude tvoriť až 80 % ročnej potreby tepla lokálnej vykurovacej siete. Centrum vo Fínsku je už z 97 % poháňané energiou bez emisií.
Vôbec prvý projekt spoločnosti Google na rekuperáciu tepla zo serverov a jeho využitie na vykurovanie domácností.
Testy ukázali, že servery poskytujúce výpočtový výkon pre algoritmy umelej inteligencie generujú obrovské množstvo tepla. Množstvo tepla generovaného tréningom modelu OpenAI GPT-3 by stačilo na vykúrenie takmer piatich masívnych skleníkov, ktoré by mohli produkovať až milión paradajok ročne. Stavebné práce na novej serverovni majú byť ukončené do decembra 2025.

IP monitorovací systém využívajúci bispektrálnu kameru.

Bispektrálna kamera je riešenie, ktoré kombinuje výhody tradičného videomonitoringu. Umožňuje identifikáciu osôb počas dňa alebo noci pomocou dodatočného osvetlenia a termovízie. Termovízny prevodník nepotrebuje pre správnu činnosť dodatočné osvetlenie. Každé teleso s teplotou nad absolútnou nulou (0 K = −273,15°C) vyžaruje infračervené žiarenie. Termovízna kamera umožňuje vidieť rozloženie teplôt na povrchu tohto telesa a detegovať tak ľudí a zvieratá bez dodatočného osvetlenia v noci a v náročných poveternostných podmienkach. Po pripojení bispektrálnej kamery k rekordéru je možné pridať obraz zo senzora viditeľného a tepelného svetla na dva samostatné kanály. Okrem toho môžete vykonať fúziu obrazu (prekrytie) a v dôsledku toho získať tepelný obraz lepšej kvality. Kamera má tiež analýzu obrazu VCA, ktorú možno použiť na implementáciu obvodovej ochrany.
Príklad implementácie monitorovacieho systému pomocou bispektrálnej kamery je uvedený nižšie. Na stavbu systému boli použité dve kamery - DS-2CD2043G2-I K03207 a bispektrálna kamera DS-2TD2628-3/QA K04987. Obraz z kamier sa nahráva na rekordér DS-7608NXI-K1 K22069. Záznamy sa ukladajú na 2 TB disk M89270 WD. Prístup do systému z externej siete je zabezpečený pomocou routera Mercusys AC12G N2933.
Kompaktná bispektrálna IP kamera Hikvision HeatPro DS-2TD2628-3/QA (tepelné videnie: 256 x 192, 3,6 mm + viditeľné svetlo 4 Mpix, 4,3 mm)Switch PoE ULTIPOWER PRO0208afat 8xFE(8xPoE) 2xGE 802.3af/at 120W, PoE Auto CheckMonitor HIKVISION DS-D5022FN-C (21,5', 16/7, HDMI, VGA, TN)HDD Disk 3,5” Western Digital PURPLE 2TB SATA III 6Gb/s 256MB WD22PURZ
Monitorovanie domácnosti pomocou bispektrálnej kamery
Kamery s termovíznym prevodníkom sú výborným riešením na monitorovanie oblastí s požadovanou vysokou účinnosťou detekcie pri absencii akéhokoľvek osvetlenia. Opísaný model má dosah detekcie osôb až 150 m a až 28 m v prípade obvodovej ochrany VCA. Perimetrické funkcie, ako je virtuálna linka alebo detekcia narušiteľa v zóne, možno použiť na monitorovanie vstupu do špecifickej oblasti. V prípade domov a pozemkov môže ísť o zásah do priestoru na nepovolenom mieste. Kamery s termokamerou je možné využiť aj v iných priestoroch, napr.

Mŕtva zóna v reflektometri ULTIMODE OR-20.

Mŕtva zóna sa vytvára počas reflektometrického merania každej reflexnej udalosti, t.j. V inštalácii z optických vlákien sú takými udalosťami najčastejšie konektory. Táto zóna sa nachádza za konektorom a zahŕňa časť vlákna, kde reflektometer nebude schopný registrovať žiadne udalosti (iné konektory, spoje, ohyby atď.).
Tiež konektor reflektometra (OTDR) vytvára mŕtvu zónu. Veľkosť tejto zóny závisí predovšetkým od šírky meracieho impulzu, stavu a čistoty konektora v reflektometri a k ​​nemu pripojenej zástrčky (obe by mali byť vždy čisté). Pri deklarovaní veľkosti mŕtvych zón pre svoje zariadenia ich výrobcovia vždy poskytujú pre najkratší merací impulz. Toto je, samozrejme, najpriaznivejší prípad - tieto zóny budú potom najmenšie.
Veľkosť mŕtvej zóny reflektometra Ultimode OR-20 L5830 je 3 m (udalosť mŕtva zóna, t.j. taká, v ktorej reflektometer nerozpozná inú reflexnú udalosť - napr. konektor) a 12 m (útlmová mŕtva zóna, t.j. jedna v ktoré reflektometer nerozpozná alebo nezmeria čisto útlmové udalosti (napr. zvar). V prípade mŕtvej zóny udalosti nie je samotné rozpoznanie inej udalosti to isté ako meranie jej parametrov. Dá sa približne predpokladať, že aby sa dal zmerať ďalší spoj, musí byť mimo mŕtvej zóny útlmu.
Nižšie uvedené reflektogramy boli vytvorené pomocou OTDR L5830 zvýšením šírky meracieho impulzu v rozsahu od 5 ns do 1 μs. Širší impulz zvyšuje dynamiku reflektometra, čo umožňuje meranie dlhších optických vlákien. Je jasne viditeľné, že so zväčšujúcou sa šírkou meracieho impulzu sa znižuje šum v reflektograme. Dôsledkom je však zväčšenie šírky počiatočného vrcholu. Táto šírka zodpovedá počiatočnej mŕtvej zóne.
Veľkosť mŕtvej zóny v závislosti od šírky impulzu v reflektometri Ultimode OR-20 L5830. Pre impulzy 5 a 10 ns je šírka vrcholu totožná (to znamená, že tu nie je rozhodujúci impulz, ale elektronika) a je okolo 10 metrov. Tieto impulzy je možné použiť na meranie krátkych vedení v rozmedzí od niekoľkých desiatok do niekoľkých stoviek metrov. Pri impulzoch 25 ns a 50 ns (meranie do niekoľkých kilometrov) veľkosť mŕtvej zóny nepresahuje niekoľko metrov, pričom pri impulze 100 ns dosahuje približne 20 m. Dlhšie impulzy umožňujúce meranie optických vlákien s dĺžkou niekoľko až niekoľko desiatok kilometrov generujú mŕtve zóny až do 50 - 90 m.
Veľkosť mŕtvej zóny bezprostredne za meracím zariadením nemusí nevyhnutne zodpovedať 100% mŕtvej zóne generovanej každým konektorom ďalej v rade. To môže závisieť od vzdialenosti konektora od reflektometra a predovšetkým od jeho odrazivosti - reflexnejšie konektory môžu generovať väčšie mŕtve zóny. Ešte väčší negatívny dopad bude mať znečistenie konektorov alebo ich zlé vzájomné umiestnenie.
Mŕtve zóny pre Ultimode OR-20 pri rôznych hodnotách šírky impulzu - porovnanie zón na konektore reflektometra a na konci 160 m dlhého štartovacieho vlákna - SC/UPC konektor. Mŕtve zóny generované konektorom na konci štartovacieho vlákna sú kratšie o niekoľko percent.
Pri konfigurácii reflektometra buďte opatrní. Mali by sa použiť čo najkratšie impulzy, ale zároveň zabezpečiť primeranú úroveň dynamiky v danej situácii. Dôležité je použiť aj počiatočnú vlákninu. Umožňuje eliminovať mŕtvu zónu za reflektometrom, čo umožňuje merať parametre prvého konektora v inštalácii. Ako je možné vidieť na reflektogramoch vyššie, dĺžka takéhoto vlákna, najmä pri meraní najkratších línií, by mohla byť 20 m, ale za určitý štandard sa považuje aj výroba odpaľovacích vlákien kratších ako 150 m že pri meraní z druhej strany vlákna má inštalatér možnosť vidieť udalosti, ktoré nastali v mŕtvych zónach pri prvom meraní.

Inteligentná analýza obrazu v zariadeniach Sunell.

Podobne ako inteligentná detekcia pohybu, funkcia inteligentnej analýzy obrazu funguje v kamerách Sunell sú založené na algoritmoch hlbokého učenia, ktoré umožňujú presné rozpoznávanie osôb a vozidiel. To zase umožňuje výrazne obmedziť falošné poplachy spôsobené nepodstatnými predmetmi. Nahrávky je možné rýchlo filtrovať a nájsť objekty záujmu.
K dispozícii sú nasledujúce funkcie detekcie:
  • vniknutia
  • prekročenie čiary
  • prekročenie dvoch čiar
  • flákanie sa
  • jazda proti premávke
a funkcia počítania ľudí po prekročení virtuálnej čiary.

LWO102 4F31 TERRA satelitný konvertor s optickým výstupom.

Signál je možné prenášať na stovky metrov alebo aj desiatky kilometrov bez potreby regenerácie. V prípade veľkých budov to výrazne zjednoduší inštalačný rámec. Tradičná inštalácia založená na medených kábloch umožňuje prenos signálu v hlavnej trase na niekoľko desiatok metrov. Táto vzdialenosť sa dá zväčšiť použitím zosilňovačov, aj keď aj to má určité obmedzenia (a náklady na implementáciu a prevádzku).
Inovatívne zariadenia TERRA pre RTV/SAT inštalácie vo viacgeneračných budovách využívajúce optické vlákno a technológiu PON (Passive Optical Network) sú vynikajúcou alternatívou k typickej inštalácii založenej len na koaxiálnom kábli. PON je technika, ktorá využíva iba pasívnu infraštruktúru (optické káble, optické rozbočovače) medzi vysielačom (optický konvertor) a prijímačom.
Satelitná parabola: DIPOL DPL-120 [tmavý grafit, RAL7016]Optický konvertor LWO102 4F31 E 1x4 dBm FP 1310 nm TERRASpínaný napájací zdroj TERRA PS202F (20V 2A, digitálny SCR)1/8 FC/UPC FOS108 E TERRA optický rozbočovačOptický prijímač ORQ302 E s výstupom QUATRO + DVB-T2 TERRAMultiprepínač MV-532 Terra triedy A, 5-vstupový, 32-výstupový s ovládaním IF ziskuSpínaný napájací zdroj pre muliprepínače Terra MS-554, 18V 800mA, F-konektorOptický prijímač TERRA ORF202 E s Wideband výstupomPriechodný multiprepínač Terra SRM-584 s aktívnou cestou FM/DAB/DVB-T a vstavaným systémom AGC – digitálny SCR/Unicable triedy ASpínaný napájací zdroj TERRA PS202F (20V 2A, digitálny SCR)
Príklad optickej inštalácie s použitím optického konvertora LWO102 4F31 E A3033 s výkonom +4 dBm umožňujúci distribúciu satelitného signálu DVB-S2X/S2/S v jednovidovom vlákne na vlnovej dĺžke 1310 nm . Široká škála optických prijímačov TERRA umožňuje realizáciu televíznych inštalácií založených na tradičných multiprepínačoch, dSCR/Unicable, ako aj hybridných inštaláciách.

Nové produkty z ponuky DIPOLu

Scotchlok UY2 gélový konektor/rýchlokonektor Eton /100 kusov/
Gélový konektor Scotchlok UY2/rýchlokonektor, eton /100 kusov/ E42211_100 umožňuje pripojiť vodiče bez odstránenia izolácie. Umožňuje pripojiť 2 káblové žily s priemerom 0,4 až 0,9 mm (od 0,8 do 2,08 mm s izoláciou). Konektory sú vyplnené petrogélom, ktorý chráni pred vlhkosťou a koróziou. Balenie obsahuje 100 kusov.
NETSET BOX F/UTP kábel, kategória 6, vonkajší PE, gelovaný /500m/
NETSET BOX F/UTP kategória 6 externý PE gélový kábel /500m/ E1613_500 je najkvalitnejší krútený párový kábel určený pre profesionálne inštalácie vo vonkajších podmienkach. Vonkajšia pneumatika je vyrobená z polyetylénu (PE) odolného voči UV slnečnému žiareniu a vlhkosti. Stred kábla je vyplnený gélom, ktorý zabraňuje pozdĺžnemu prenikaniu vody do kábla. Kábel je určený pre inštalácie vykonávané pod zemou alebo v káblových kanáloch.
Hikvision DS-1260ZJ čierna inštalačná krabica
Čierna inštalačná krabica Hikvision DS-1260ZJ M5716B je určená pre kamery HIKVISION radu DS-2CD26xxF, DS-2CE16C5T-VFIR3, DS-2CE16D5T-AVFIT3. Umožňuje skryť káblové pripojenia, video transformátory atď.

Oplatí sa prečítať

Ako nájsť poškodenie optického vlákna? Káble FTTH inštalované v budovách s viacerými rodinami sú často vystavené poškodeniu. Je to spôsobené tým, že sú zvyčajne vedené spolu (v žľabe, šachte) s ďalšími káblami (krútená dvojlinka, koaxiálny kábel), spomedzi ktorých je na poškodenie najviac náchylné optické vlákno. Problém s plochým vláknom používaným v FTTH inštaláciách je ten, že je odolný voči rozdrveniu a natiahnutiu, ale pri prekročení minimálneho polomeru ohybu sa výrazne zvyšuje riziko zlomenia FRP tyčí vo vnútri, čo následne vedie k nadmernému ohýbaniu a dokonca aj k zlomeninám. optických vlákien...>>>viac
Poškodený kábel nemusí vždy znamenať úplne pretrhnuté vlákna a koniec meraného vedenia. Kábel podozrivý z poškodenia by sa mal vždy merať signálom pri dvoch vlnových dĺžkach: 1310 nm a 1550 nm.
Inštalácia z optických vlákien pre kamery inštalované na stĺpoch.
CCTV SIGNAL BOX
prekvapivo priestranný