Týždenný prehľad DIPOLu – TV a SAT TV, CCTV, WLAN

Č 19/2024 (6.05.2024)

Ultratenké solárne články.

Konvenčné energetické riešenia – vrátane fosílnych palív, batérií a iných alternatívnych spôsobov výroby energie – majú svoje nevýhody. Napríklad sú príliš veľké a vyžadujú káble alebo stacionárne nabíjanie. Ultratenké a flexibilné solárne články, vyrobené z nového materiálu nazývaného „perovskit“, sa ukázali ako efektívne a ľahké riešenie, ktoré umožňuje premenu energie na dlhú dobu.
Vedci z Univerzity Johannesa Keplera v rakúskom Linzi predstavili svoj najnovší počin – ultraľahké a ultratenké fotovoltaické články. Perovskitové solárne články majú hrúbku menšiu ako 2,5 mikrometra. Ponúkajú pôsobivú 20,1% účinnosť pri zachovaní vysokého stupňa flexibility, čo znamená, že sa dajú ohýbať do takmer akéhokoľvek tvaru. Medzi výhody patrí aj mimoriadna hustota výkonu článkov, ktorá je 44 W/g.
Dron s nainštalovanými perovskitovými fotovoltaickými panelmi
Ultraľahký a flexibilný modul je 20-krát tenší ako ľudský vlas. Dokáže napájať prakticky všetky elektronické zariadenia, samozrejme všade tam, kde je svetlo. Na demonštráciu schopností svojej novej technológie vedci vybavili komerčnú kvadrokoptéru veľkosti dlane ultraľahkými solárnymi článkami. Dvadsaťštyri buniek tvorilo len 1/400 celkovej hmotnosti dronu. Konfigurácia umožnila dronu fungovať sebestačne a vykonávať následné cykly nabíjania-letu-nabíjania, čo demonštruje účinnosť tohto riešenia.
Nová technológia môže nájsť uplatnenie pri pátracích a záchranných operáciách, vo veľkom mapovaní a pri výrobe slnečnej energie vo vesmíre.

Svieti dobrý spoj?

Inštalatéri, ktorí kontrolujú inštalácie na báze optických káblov, často používajú tzv. vizuálny lokátor poškodenia. Tento nástroj vám umožňuje kontrolovať kontinuitu kabeláže a okrem iného umiestnenie miest nadmerného ohýbania vlákien v spojoch, rozvodných skriniach, spojovacích kazetách atď.
Často dostávame otázky, ako „si posvietiť na zvar“. Tento jav je pomerne častý, ale únik svetla v mieste spojenia vlákna nemusí vždy znamenať poškodený (prasknutý) spoj. Často to vyplýva z toho, že zariadenia na tvorbu svetla ho zavádzajú do celého prierezu vlákna – osvetľuje sa nielen jadro, ale aj plášť a dokonca aj vonkajší obal vlákna. Dôsledkom toho sú úniky svetla na miestach, ktoré nemusia byť nevyhnutne poškodené. Napríklad mierne ohnutie pigtailu alebo patch cordu stačí na pozorovanie mierneho lesku povlaku. Nie je tomu inak ani pri spojoch - žiara v tomto mieste môže byť dôsledkom posunu vláknitého plášťa, ktorý neovplyvňuje parametre zvaru. Prítomnosť zvarového štítu môže navyše tento efekt zvýšiť, pretože svetlo unikajúce z plášťa dopadá na materiál s vyšším indexom lomu.
Vyššie uvedená fotografia ukazuje rozdiel v "svieti" na zlom a dobrom zvare. Prasknutý zvar (v dôsledku nesprávnej manipulácie s plášťom ihneď po zahriatí) sa intenzívne a bodovo leskne. Správne pripojenie vyžaruje oveľa menej intenzívne a viac difúzne svetlo.
Intenzita svetla závisí aj od výkonu vizuálneho lokalizátora porúch. Zariadenia s vyšším výkonom vám umožnia testovať dlhšie úseky káblov, ale svetlo, ktoré generujú, môže jasnejšie unikať v nepoškodených oblastiach, čo zbytočne pohltí pozornosť inštalatéra.

AS07STCA-4K - certifikovaný merač na inštaláciu TV.

V bytových domoch je potrebné pred kolaudáciou inšpektorom overiť správnosť inštalácie RTV/SAT - či boli zariadenia pripojený vhodným spôsobom a či nedošlo k nejakým chybám, nedošlo k chybám pri návrhu siete. Tieto chyby môžu súvisieť okrem iného s nevhodnými vzdialenosťami od zariadení generujúcich teplo alebo inštaláciou siete v miestnostiach vystavených vysokej vlhkosti. V prvej fáze kontroly sa skontroluje, či nie sú viditeľné mechanické poškodenia. Kontroluje sa aj stav káblov a spojov. Všetky tieto informácie by mali byť zahrnuté v správe vypracovanej pred uvedením zariadenia do prevádzky.
Ďalším dôležitým prvkom je meranie signálov pozemnej a satelitnej televízie. Na tento účel je najlepšie použiť zariadenie, ktoré má príslušný certifikát.
Merač signálu DVB-T/T2 (HEVC 10 bit)/C/J.83B/ISDB-T a DVB-S/S2 AS07STCA-4K so spektrálnym analyzátorom a kalibračným certifikátom
Certifikovaný merač signálu AS07STCA-4K umožňuje merať satelitný signál DVB-S/DVB-S2 (4K), signál pozemnej televízie DVB-T/T2 (4K) v kompresii HEVC 10 Bit a C/J.83B /ISDB- T
Ku každému meraču AS07STCA-4K R10206 je priložený kalibračný certifikát, ktorý potvrdzuje jeho vysokú kvalitu a zaisťuje spoľahlivosť meraní vykonávaných v televíznych inštaláciách.

Zmena času presmerovania hovoru v monitore videovrátnika Hikvision IP.

V systéme videovrátnika Hikvision IP je možné presmerovať hovor volajúceho z externej brány priamo na aplikáciu nainštalovanú v smartfóne. Aby to bolo možné, musíte si vytvoriť účet Hik-Connect, pridať k účtu videovrátnik, nainštalovať aplikáciu Hik-Connect do smartfónu a prihlásiť sa do účtu. K svojmu účtu si musíte pridať monitor videovrátnika, cez ktorý budete pripojení k dverovej stanici (ak máte stanicu Villa s jedným predplatiteľom, je možné pridať samotnú dvernú stanicu priamo do cloudu Hik-Connect). Po zapnutí a správnom nakonfigurovaní služby Hik-Connect sa stlačením volacieho tlačidla na vstupnej stanici spustí spojenie na monitore aj na smartfóne s nainštalovanou aplikáciou. Štandardne je čas presmerovania hovoru na monitore nastavený na „0 s“, čo znamená, že ak stlačíte volacie tlačidlo na vstupnej stanici, zavolá monitor aj aplikácia pre smartfón súčasne. Ak sa tento čas zmení napr. na „10 s“, ak nájomca neodpovie na hovor pred jeho uplynutím, až potom bude presmerovaný do aplikácie. Ak chcete zmeniť čas z úrovne iVMS-4200, po zadaní nastavení vstupnej stanice prejdite na záložku: Interkom -> Nastavenia času -> Čas presmerovania hovoru.
Pohľad na okno pre zmenu času presmerovania hovorov na monitore DS-KH8350-WTE1 G74003 pomocou aplikácie iVMS-4200.

Externá RACKová skriňa.

Ak je potrebné inštalovať sieťové zariadenia mimo budovy, mali by sa použiť vyhradené prvky. Jednou z nich je hermetická skriňa Signal 5U SH-567/426/369 IP55 R90630, celá vyrobená z hliníka, vybavená dvierkami uzavretými hermetickým zámkom a zabezpečená gumovým tesnením. Šatníková skriňa je určená na vonkajšie aj vnútorné použitie. Vďaka odolnosti voči korózii a nízkej hmotnosti cca 6 kg je ideálnou alternatívou k oceľovým skriniam. Je určený pre montáž na stožiare (pomocou držiaka R90610F) a na iné ťažké miesta.
Signal 5U hermetická skriňa SH-567/426/369 IP55 R90630
Vo väčšine situácií bude užitočným doplnkom skrine Keystone patch panel, napr. R9120320, na ktorý je možné ukončiť rôzne druhy kabeláže. Pri každom zariadení inštalovanom v skrini pamätajte na to, že jeho parametre by mali umožňovať inštaláciu do tohto typu skríň (prípustná prevádzková teplota).

Nové produkty z ponuky DIPOLu

Jednovidový prepojovací kábel ULTIMODE PC-1172-05 SC/UPC - SC/UPC, simplexný, G.657.A2, LSZH, 0,5m L3211172_05 je časť jednovidového optického kábla s dĺžkou 0,5 metra ukončené obojstranne SC/UPC konektorom. Patchcordy ULTIMODE sú vyrábané a testované v súlade so smernicami Medzinárodnej elektrotechnickej komisie IEC 613000-3-34 a IEC 61300-3-6. Každý pigtail je sprevádzaný príslušným štítkom potvrdzujúcim zhodu parametrov (úbytok vložením a stratou odrazom) s triedou definovanou vyššie. normy.
Jednovidový prepojovací kábel ULTIMODE PC-1172-1 SC/UPC - SC/UPC, simplexný, G.657.A2, LSZH, 1m L3211172_1 je 1 meter dlhý úsek jednovidového optického kábla obojstranne zakončené SC/ konektorom UPC. Patchcordy ULTIMODE sú vyrábané a testované v súlade so smernicami Medzinárodnej elektrotechnickej komisie IEC 613000-3-34 a IEC 61300-3-6. Každý pigtail je sprevádzaný príslušným štítkom potvrdzujúcim zhodu parametrov (úbytok vložením a stratou odrazom) s triedou definovanou vyššie. normy.
Inštalačná krabica Hikvision DS-1260ZJ čierna Hikvision M5716B je určená pre kamery HIKVISION radu DS-2CD26xxF, DS-2CE16C5T-VFIR3, DS-2CE16D5T-AVFIT3. Umožňuje skryť káblové pripojenia, video transformátory atď.

Oplatí sa prečítať

Ako napájať zariadenie IP bez PoE pomocou krútenej dvojlinky? V situáciách, keď je potrebné nainštalovať IP zariadenie, napr. kamera, ktorá nepodporuje štandard PoE 802.3af/at, v mieste, kde je vedený len krútený pár kábel, je problém s jeho napájaním...>>>viac
SIGNAL T2-MINI DVB-T2 HEVC USB 5V digitálny terestriálny TV tuner
Digitálna televízia SIGNAL T2-MINI na dosah ruky