Týždenný prehľad DIPOLu – TV a SAT TV, CCTV, WLAN

Č 18/2024 (29.04.2024)

DAS (Distributed Acoustic Sensing) - vláknová optika ako detektory.

Vláknová optika umožňuje prenos obrovského množstva dát na veľké vzdialenosti. Je to však ich jediná výhoda? Ako sa ukazuje, nie. Ďalšou dôležitou aplikáciou optických vlákien je technológia DAS (Distributed Acoustic Sensing), ktorá umožňuje meranie v reálnom čase po celej dĺžke kábla. Princíp fungovania DAS distribuovanej akustickej detekcie je pomerne jednoduchý. Každý zvuk je vibrácia, ktorá spôsobuje jemné pohyby optických vlákien. Tieto pohyby zase spôsobujú poruchy prenášaných svetelných impulzov. Analýza týchto porúch nám umožňuje identifikovať ich povahu a príčiny. Senzor DAS pripojený k jednému koncu kábla vysiela optické impulzy a analyzuje svetelné častice, ktoré sa vracajú z každej mikroskopickej časti kábla. Akékoľvek rušenie, ktoré vzniká pozdĺž kábla, mení vlastnosti svetla, čím poskytuje informácie o povahe, umiestnení a intenzite rušenia. Tieto údaje sú následne spracované a interpretované, čím sa vytvorí akustický profil prostredia v reálnom čase.
Teraz vedci experimentujú s technológiou distribuovanej akustickej detekcie DAS v bezprostrednej blízkosti železničných tratí. Keď sa vlak pohybuje pozdĺž úseku trate, vytvárajú sa vibrácie, ktoré môžu analytici sledovať v reálnom čase. Ak sa náhle zmení návestidlo, môže to naznačovať napríklad prasknutie koľajnice. Výhodou tohto prístupu oproti v súčasnosti používaným monitorovacím systémom je možnosť pracovať po celej dĺžke trasy a nie v jej vybraných bodoch. V súčasnosti sú na výhybkách umiestnené snímače monitorujúce stav železničnej infraštruktúry.
Technológia DAS bola použitá aj v ropnom a plynárenskom priemysle, čo umožňuje nepretržité monitorovanie potrubí s cieľom odhaliť netesnosti. Ako sa technológia neustále vyvíja, potenciálne aplikácie DAS exponenciálne rastú. Pokroky v oblasti umelej inteligencie, strojového učenia a analýzy údajov rozširujú možnosti tejto technológie a umožňujú sofistikovanejšie a presnejšie interpretácie zozbieraných údajov.

Ako napájať IP zariadenie bez PoE pomocou krútenej dvojlinky?

+ V situáciách, keď je potrebné nainštalovať IP zariadenie, napr. kameru, ktoré nepodporuje PoE 802.3af/at štandard, v mieste, kde je vedený len krútený párový kábel, je problém s jeho napájaním. Riešením môže byť použitie PoE adaptéra N9205, ktorý umožňuje prenos dát a napájania v jednom krútenom páre (dáta na vodičoch 1, 2, 3 a 6 a napájanie pomocou vodičov 4, 5, 7 a 8).

Merania v inštaláciách optických vlákien. Časť 2.4 - meranie prenosovou metódou - prečo sa oplatí vykonávať merania pri vlnových dĺžkach 1310 nm a 1550 nm?

Overenie správnosti inštalácie optického vlákna na báze jednovidovej vláknovej optiky by malo zahŕňať meranie pri vlnových dĺžkach 1310 nm a 1550 nm. Aj keď majú v tejto sieti fungovať len 1310 nm SFP inserty, mali by sme si byť istí, že ak sa vymenia, napr. na WDM 1310 nm/1550 nm inserty, sieť bude fungovať správne.
Merania pri oboch vlnových dĺžkach môžu poskytnúť mierne odlišné výsledky a upozorniť na určité problémy v inštalácii, ktoré by sa nezaznamenali, ak by sa vykonalo iba jedno meranie. Prvým faktorom ovplyvňujúcim rozdiel vo výsledku je rozdielna hodnota jednotkového útlmu vlákna pre rôzne vlnové dĺžky (viac o tejto téme tu) . Pri krátkych úsekoch to však nevadí - len pri úsekoch nad 1000 m môže tento rozdiel presiahnuť 0,1 dB a na ďalších 1000 m by sa mal lineárne zvyšovať približne o ďalších 0,1 dB Pri kratších spojeniach by mali byť výsledky merania podobné s mierne nižšími útlm pre vlnovú dĺžku 1550 nm.
Ak meranie pri vlnovej dĺžke 1550 nm dáva horší výsledok, s najväčšou pravdepodobnosťou to naznačuje makroohyb vlákna niekde pozdĺž trasy. Často ide o ohyb v rozvádzači – to sa dá ľahko nájsť pomocou vizuálneho vyhľadávača porúch VFL. V ohybe budeme pozorovať zreteľný únik svetla. Môže sa však ukázať, že ohyb vlákna je dôsledkom ohybu kábla niekde pozdĺž trasy. V takejto situácii spôsob prenosu neposkytne odpoveď na presné miesto poškodenia. Potrebné je overenie pomocou reflektometra.
V opačnom prípade - keď meranie pri 1310 nm dáva horší výsledok (a rozdiel je väčší ako útlm optického vlákna), potom to s najväčšou pravdepodobnosťou znamená problém s umiestnením vlákien, alebo presnejšie - vlákna jadrá. Zvyčajne to bude problém niekde na konektore (konektoroch), ale môže ísť aj o zle urobený zvar. Samozrejme, bez dodatočnej diagnostiky pomocou reflektometra sa prípadné miesto poruchy dá urobiť len pokusom a omylom.
Stojí za zváženie, prečo vlnová dĺžka 1550 nm zvýrazní ohyby vlákien a 1310 nm zvýrazní horšie spojenia vlákien. Na jej určenie je potrebné zoznámiť sa so štruktúrou optického vlákna a zaviesť definíciu MFD (Mode Field Diamemeter), teda priemeru vidového poľa vlákna.
Štruktúra optického vlákna. Svetelné vlny sa šíria v jadre a niektoré z nich - vo vláknitom plášti.
Štruktúra typického optického vlákna zahŕňa jadro a obklopujúci plášť. Majú rôzne indexy lomu (jadro je o niečo väčšie), vďaka čomu sa svetlo privádzané do jadra pod príslušným uhlom plne vnútorne odráža a šíri sa od vysielača k prijímaču. Fyzický priemer jadra je samozrejme konštantný a môže byť napríklad 8,2 μm, bez ohľadu na vlnovú dĺžku, ktorú prenáša. Svetelné vlny sa však nešíria len v jadre. Niektoré z nich sú nesené aj v plášti a oblasť jadra a plášťa, ktorá je zodpovedná za šírenie svetelných vĺn, je už spomínaná MFD, nazývaná aj efektívna oblasť jadra. Práve priemer MFD uvádzajú výrobcovia vlákien ako základný parameter vlákna. Fyzický priemer jadra je druhoradý. Príklad hodnoty MFD pre vlákno Corning SMF-28e+ v súlade s odporúčaním ITU-T G.652.D je 9,2 μm pre vlnovú dĺžku 1310 nm a 10,4 μm pre vlnovú dĺžku 1550 nm.
Skutočnosť, že MFD je odlišná pre rôzne vlnové dĺžky, môže ovplyvniť merania, ako je opísané vyššie. Väčší priemer pri 1550 nm znamená, že signál pri tejto vlnovej dĺžke prebieha bližšie k hranici plášťa. Prekročenie minimálneho polomeru ohybu vlákna bude mať za následok väčší útlm pre túto vlnovú dĺžku, pretože časť signálu rýchlejšie „unikne“ z plášťa. Menšia oblasť MFD pre 1310 nm zase znamená, že bude citlivejšia na vzájomné posunutie jadier.
Toto bola posledný príspevok zo série príspevkov týkajúcich sa meraní v inštaláciách s optickými vláknami s dôrazom na spôsob prenosu. Témy všetkých predchádzajúcich poznámok sú zhrnuté nižšie. V blízkej budúcnosti budeme v téme meraní pokračovať, ale zameriame sa na podrobné informácie súvisiace s meraniami Tier 2, teda OTDR reflektometrickými meraniami.

DVB-T2 a DVB-S/S2 z dvoch satelitných pozícií v jednom optickom vlákne.

Optické inštalácie zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu pri prenose RTV/SAT signálov. Zaručujú nízke straty signálu a veľmi vysokú odolnosť voči rušeniu. Ponuka DIPOLu zahŕňa riešenie od TERRA, ktoré umožňuje implementáciu SMATV inštalácií pomocou optických vlákien. Systém distribúcie signálu TERRA RTV/SAT sa vyznačuje vysokou kvalitou a konkurencieschopnou cenou.
Špeciálne vlastnosti systému:
  • kompaktná veľkosť zariadení umožňujúca pohodlnú inštaláciu spolu s ostatnými prvkami inštalácie do RF skríň
  • široká škála zariadení pre systémy založené na tradičných a/alebo dSCR/Unicable multiprepínačoch
  • možnosť distribúcie 2x SAT+ DVB-T2 signálov v jednom optickom vlákne
  • LED diódy na zariadeniach výrazne uľahčujú diagnostiku možných problémov so signálom.
Nižšie je uvedený príklad riešenia optického medeného RF/SAT systému TERRA.
Satelitná parabola: DIPOL DPL-120 [tmavý grafit, RAL7016]LNB: LWB202L Wideband LO 10,41 GHz TERRATelevízna anténa DIPOL SMART HORIZON DVB-T2DAB / Pásmo III TV anténa: DIPOL-4/5-12Eloxovaná FM anténa - Dipol 1RUZ PM A (všesmerová H+V)Satelitná parabola: DIPOL DPL-120 [tmavý grafit, RAL7016]LNB: LWB202L Wideband LO 10,41 GHz TERRAAnténny triplexer Terra DC015L (VHFI/II+FM-VHFIII-UHF)Menič DTT MCA101T TERRASpínaný napájací zdroj TERRA PS202F (20V 2A, digitálny SCR)Optický RTV/SAT vysielač OTF302 6F31 E 1x6 dBm FP 1310 nm TERRA1/2 FC/UPC FOS102 E TERRA optický rozbočovačOptický prijímač ORQ302 E s výstupom QUATRO + DVB-T2 TERRAOptický prijímač ORQ302 E s výstupom QUATRO + DVB-T2 TERRA9/32 Multiswitch: TERRA MSV-932 (trieda A, aktívny pozemný, bez zosliňovača)Spínaný napájací zdroj pre muliprepínače Terra MS-554, 18V 800mA, F-konektorOptický prijímač ORQ302 E s výstupom QUATRO + DVB-T2 TERRAOptický prijímač ORQ302 E s výstupom QUATRO + DVB-T2 TERRA9/32 Multiswitch: TERRA MSV-932 (trieda A, aktívny pozemný, bez zosliňovača)Spínaný napájací zdroj pre muliprepínače Terra MS-554, 18V 800mA, F-konektor
Použitie optických vysielačov Terra umožňuje distribúciu signálov: DVB-T/T2 a SAT z dvoch pozícií, cez 1 vlákno . LED diódy na kryte umožňujú okamžité overenie správnosti zapojenia a diagnostiku siete. Signál z dvoch satelitných pozícií sa prenáša oddelene na dvoch vlnových dĺžkach: 1310 nm a 1550 nm. Na prenos signálov v jedinom vlákne sa potom použil spojka WDM 1x2 L383521. Optický zváračka FOS 102 E A98882 umožňuje rozdelenie optického signálu do 2 ciest. Ďalším krokom je opätovné použitie spojky WDM 1x2 L383521 pre každú z dvoch optických ciest na oddelenie signálu na 2 vlnové dĺžky a privádzanie signálu do optického prijímača ORQ302 E A3133, ktorý vykoná konverziu svetla na meď a rozdelí celý pásmo do štyroch polarizačných/pásmových párov (VL-HL-VH-HH) - rovnako ako pri klasickom prevodníku typu QUATRO a signáloch DVB-T2, DAB, FM.

Je možné ovládať tretiu a štvrtú bránu v systéme videovrátnika Hikvision IP dverovou stanicou?

Dverové stanice videovrátnika Hikvision IP/2-Wire v závislosti na modeli majú maximálne dva reléové výstupy určené na ovládanie brány a vstupnej brány. Aj keď je možné cez zbernicu RS-485 k dverovým staniciam pripojiť prídavný modul ovládača DS-K2M061 G77253, tento modul umožňuje nahradiť druhý reléový výstup vo dverovej stanici pre zvýšenie bezpečnosti otvárania a nie pridávať ďalší výstup. Riešením tohto problému môže byť použitie reléových výstupov v monitore videointerkomu, napr. Spomínaný monitor má 2 reléové výstupy, ktoré je možné nastaviť ako mono alebo bistabilné. Výstupy sa aktivujú z grafického rozhrania monitora a konfigurujú sa na karte Nastavenia -> Rozšírené nastavenia -> Nastavenia výstupu . Výstupy je možné nastaviť na určitý čas (1-180 s) alebo do vypnutia používateľom. Po povolení podpory výstupu sa v hlavnom okne monitora zobrazí ikona, ktorá vám umožní zadať možnosti ovládania. Výstupy budú viditeľné aj z aplikácie Hik-Connect.
Vyššie uvedená fotografia zobrazuje tlačidlá, ktoré vám umožňujú ovládať reléové výstupy viditeľné v systéme. Výstupy budú dostupné, ak fyzicky existujú v monitore. Vyššie uvedená konfigurácia bola testovaná s verziou firmvéru monitora 2.1.34 zostava 211118

Nové produkty z ponuky DIPOLu

Kompaktná IP kamera Hikvision DS-2CD3643G2-IZS (4 Mpix, 2,7-13,5 mm MZ, 0,005 lx, IR do 60 m, WDR, IK10, H.265, AcuSense)
Hikvision DS-2CD3643G2-IZS kompaktná IP kamera (4 Mpix, 2,7-13,5 mm MZ, 0,005 lx, IR do 60 m, WDR, IK10, H.265, AcuSense) K05161 je Hikvision IP trubicová kamera zo série Ultra(SmartIP). Technológie Motion Detection 2.0 a AcuSense implementované vo fotoaparáte výrazne zlepšujú efektivitu detekcie. Tieto funkcie sú založené na algoritmoch umelej inteligencie založených na hĺbkovom učení, filtrovaní detekovaných objektov z hľadiska siluety ľudí a vozidiel, a to ako pri detekcii pohybu, tak aj pri ochrane perimetra VCA (virtuálna linka, oblasť narušenia atď.). Tento prístup umožňuje eliminovať falošné poplachy (napr. padajúci dážď, chodiace zvieratá, pohybujúce sa stromy, padajúce lístie atď.), zvýšiť efektivitu celého systému a rýchlo nájsť zaujímavé poplachové udalosti.
PC-1303D-1 multimódový prepojovací kábel 2xSC - 2xLC, duplex, OM3, 1m
Multimode patch cord PC-1303D-1 2xSC - 2xLC, duplex, OM3, 1m L3321303_1 je 1 meter dlhý úsek multimódového optického kábla zakončeného SC a LC konektormi. Patchcordy ULTIMODE sú vyrábané a testované v súlade so smernicami Medzinárodnej elektrotechnickej komisie IEC 613000-3-34 a IEC 61300-3-6. Každý pigtail je sprevádzaný príslušným štítkom potvrdzujúcim zhodu parametrov (úbytok vložením a stratou odrazom) s triedou definovanou vyššie. normy. Štandard vlákna: OM3.
Rozbehové vlákno 500 m SC/APC-SC/APC ULTIMODE FLC-500-SCA-SCA
Odpaľovacie vlákno 500 m SC/APC-SC/APC ULTIMODE FLC-500-SCA-SCA L58511 je určené na vykonávanie reflektometrických meraní v inštaláciách s optickými vláknami. Umožňuje eliminovať mŕtvu zónu reflektometra na začiatku meracieho úseku. Používa sa ako "vodič" umožňuje tiež správne meranie posledného konektora v optickej dráhe. Jednovidové vlákno v štandarde G.652D s dĺžkou 500 m umožňuje merania s krátkym a stredným trvaním impulzov. Táto dĺžka sa často vyžaduje pri meraní pre telekomunikačných operátorov. Vlákno je na oboch stranách ukončené SC/APC zástrčkami, takže ho možno použiť s reflektometrom ULTIMODE OR-20-S3S5-iSMV L5830 bez ďalších adaptérov.

Oplatí sa prečítať

Hotelová televízia. Koncová stanica je základné zariadenie alebo skupina zariadení určená pre zariadenia a inštitúcie, kde centrálna správa programovej ponuky distribuuje v je potrebná inštalácia televízora. Okrem koncovej stanice pozostávajúcej z modulov vybraných inštalatérom (transmodulátory, zosilňovače, optické vysielače, IP streamery) slúžiacich na príjem a spracovanie RTV/SAT signálov je tu anténny set (satelitné paraboly, pozemné TV a rádiové antény). .> >>viac
Ďalšie tri moduly na fotografii vyššie, okrem napájacieho zdroja umiestneného v centrálnej časti inštalácie, sú kanálové zosilňovače TERRA umožňujúce distribúciu DVB-T2 signálu v inštalácii na báze koaxiálneho kábla.
Sunell, o spoločnosti
Sunell – Váš dôveryhodný CCTV partner.