Týždenný prehľad DIPOLu – TV a SAT TV, CCTV, WLAN

Č 16/2024 (15.04.2024)

Prečo je potrebná časová štandardizácia na Mesiaci?

Na žiadosť predstaviteľov Bieleho domu má NASA do roku 2026 vyvinúť koordinovaný lunárny čas (LTC), t.j. nový časový štandard na používanie počas lunárnych misií. Prečo nemôžete používať koordinovaný svetový čas (UTC) na Mesiaci? Vedci tvrdia, že v prípade vesmírnych misií (ľudských aj bezpilotných) je presnosť merania času veľmi dôležitá. Rozdiely v gravitačných silách na Mesiaci a iných nebeských telesách menia spôsob, akým tam plynie čas v porovnaní s časom na Zemi.
Hodiny a časové pásma na Zemi fungujú na základe koordinovaného svetového času (UTC). Bol predstavený v roku 1960 ako nástupca greenwichského stredného času (GMT), ktorý sa používal ako globálny časový štandard od roku 1884. Je založený na obrovskej globálnej sieti atómových hodín umiestnených na rôznych miestach Zeme. Meria zmeny v stave atómov a generujú priemer, ktorý v konečnom dôsledku poskytuje presný čas. UTC nie je ani časové pásmo, ani konkrétne miesto. Ide o dosť abstraktný pojem, ktorý umožňuje koordináciu času na celom svete. V praxi UTC slúži ako referenčný bod pre všetky časové pásma na svete, ktoré sú vyjadrené ako pripočítanie alebo odčítanie určitého počtu hodín od UTC.
Nižšia gravitácia na Mesiaci skracuje každý deň – v porovnaní so Zemou – o 58,7 mikrosekúnd. Existujú aj ďalšie odchýlky (súvisiace okrem iného s rozložením hmoty na planéte), ktoré môžu viesť k väčším nezrovnalostiam medzi časom na Mesiaci a zemskými hodinami. Vedci stoja pred výberom metódy merania, no panuje presvedčenie, že bude potrebné stanoviť normy atómového času na povrchu našej prirodzenej družice.
Zavedenie jednotného lunárneho času eliminuje potrebu vykonávať operácie zohľadňujúce miestny čas, čo uľahčuje synchronizáciu komunikácie medzi Zemou, satelitmi, základňami a astronautmi. Časové nezrovnalosti môžu viesť aj k chybám pri mapovaní a lokalizácii pozícií zariadení alebo ľudí na Mesiaci a na jeho obežnej dráhe. Zriadenie LTC je obzvlášť dôležité v kontexte plánov na návrat ľudí na Mesiac a vybudovanie stálych základní na Mesiaci. Pristátie na Mesiaci – misia Artemis III – je naplánované na rok 2026. Pristátie sa uskutoční na základe nových časových opatrení.

Dvojité overenie prístupových práv k nahrávkam zo záznamníka Sunell.

Prevádzkovateľ monitorovacieho systému najčastejšie využíva prístup k záznamníku cez účet s obmedzenými oprávneniami. Väčšinou má právo len na zobrazenie aktuálneho obrazu z kamier a prezeranie archívu si vyžaduje prihlásenie do účtu s vyššími oprávneniami.
Ak chce operátor pristupovať k nahrávkam, sú potrebné ďalšie prihlasovacie údaje účtu správcu. Po poskytnutí prihlasovacích údajov zostane prihlásený do svojho účtu, ale získa dočasný prístup na prezeranie nahrávok.
Funkcia dvojitého overenia funguje pre lokálny aj vzdialený prístup (cez prehliadač a CMS Sunview).
Povoliť duálne overenie
Správa pri prehrávaní z webového prehliadača

Nová zváračka optických vlákien v ponuke Dipolu: Sendun SD-9+.

V ponuke Dipolu sa objavil nový model zváračky optických vlákien. Sendun je značka čínskeho výrobcu zváračiek optických vlákien Tumtec. Tento výrobca má takmer 20-ročné skúsenosti s výrobou tohto typu zariadení a ponúka modely na rôzne účely. Model Sendun SD-9+ L5877 je určený pre všeobecné použitie: FTTH pripojenia, všetky typy pripojení v LAN sieťach, CTTV atď. Umožňuje trvalé pripojenia s nízkym útlmom.
Zváračka Sendun SD-9+ L5877
Medzi charakteristické vlastnosti modelu uvedeného v ponuke patria:
 • 6 motorov zodpovedných za umiestnenie vlákien,
 • 4-jadrový procesor pre rýchlu prevádzku,
 • umiestnenie na jadro alebo vláknový plášť,
 • možnosť pracovať v režime Auto alebo v jednej z 41 predvolieb,
 • vstavaný optický merač výkonu a vizuálny lokalizátor porúch VFL,
 • 380x zväčšenie obrazu,
 • otáčky motora,
 • min. čas zvárania 5 sekúnd,
 • min. čas zvárania pre kryt zvaru 40 mm 11 s,
 • 4,3'' obrazovka dotykový,
 • 7200 mAh batéria umožňuje priemerne 320 zváracích + zváracích cyklov,
 • životnosť elektródy - približne 5000 zvarov,
 • univerzálne držiaky vlákien,
 • praktický, priestranný box,
 • bohatá sada príslušenstva,
 • gilotína s funkciou autorotácie,
 • menu v angličtine alebo poľštine.
Jednotlivé funkcie sú podrobnejšie popísané v údajovom liste zariadenia. Jednou zo zaujímavých funkcií je možnosť zhotovenia zvaru s užívateľsky zadaným útlmom. To umožňuje napríklad nastaviť výkon na vstupe optického prijímača na ním akceptovanú úroveň bez potreby použitia externého atenuátora.
Vyššie uvedené fotografie predstavujú test fungovania funkcie atenuátora na spoji z optických vlákien. Test pozostával z overenia výkonu na vstupe merača optického výkonu po pripojení svetelného zdroja k nemu pomocou jediného prepojovacieho kábla (-5,89 dBm). Patchcord bol narezaný a následne zvarený pomocou programu SM ATT, teda programu na vytvorenie optického tlmiča výkonu zváraním. Hodnota útlmu je nastavená na 2,0 dB. Výkon získaný po zváraní na merači optického výkonu (-7,62 dBm) bol nižší ako počiatočný výkon o 1,73 dB, čo by sa malo považovať za hodnotu blízku očakávaným 2 dB.
Okno vydania programu SM ATT. Tlmenie sa dosiahne posunutím vlákien proti sebe. Upozorňujeme, že dosiahnuté hodnoty tlmenia sa môžu mierne líšiť od očakávaných. Tiež by ste nemali preháňať hodnotu nastavenia tlmenia pri zvare. Hodnoty nad 2-3 dB, aj keď sú nastaviteľné, by mali byť implementované externým atenuátorom.

Opticko-medená inštalácia DVB-T2 a DVB-S/S2 v hotelovom komplexe.

Majiteľ veľkého hotelového komplexu zadal objednávku na inštaláciu pozemného televízneho signálu v nové DVB-T2 a satelitné štandardy DVB-S/S2. Inštalácia sa mala týkať 5 zariadení. Televízna inštalácia by šírila signál v novom štandarde DVB-T2 z lokálneho vysielača a 15 satelitných programov FTA vo forme digitálneho signálu DVB-T. Na tento účel bolo zvolené riešenie založené na zariadení TERRA.
Pre zabezpečenie distribúcie pozemných TV signálov v čo najlepšej kvalite a pre vyrovnanie úrovní signálu na vstupe systému sa zhotoviteľ rozhodol použiť programovateľný viacpásmový zosilňovač PROFINO Revolution 6711 R89062. Príjem a distribúcia satelitných programov je možná s použitím transmodulátora tdx-480 R81621. Konfigurácia panelov znázornená na schéme umožňuje prijímať 16 satelitných programov vo Full HD kvalite z 8 transpondérov.
UHF TV anténa DIPOL 44/21-69 Tri DigitEloxovaná FM anténa - Dipol 1RUZ PM A (všesmerová H+V)VHF TV anténa DIPOL 7/6-12 (7-prvková)Univerzálny QUATRO LNB konvertor - White Tech Inverto IDLP-40QTL 0,4 dBSpínaný napájací zdroj TERRA PS202F (20V 2A, digitálny SCR)Jednokáblový dSCR Multiswitch: Terra SRM-522 (290...2340MHz, trieda A, pasívna Terr. TV trasa)Napájací zdroj TERRA UP413 (12V/4,5A, pre moduly Terra)4-kanálový zosilňovač Terra at440 (UHF, DVB-T, AGC) Terra ma400 FM/VHF/UHF multivstupový zosilňovačTransmodulátor 8xDVB-S/S2 (8PSK, QPSK) - 8xDVB-T (COFDM) TDX-481 FTA TERRATV optický vysielač: TERRA mo418 4D31 (1x6dBm, 1310nm)Optický splitter: Terra so414 (1x4)Účastnícka koncová zásuvka pod omietku GAR-TVP8/RS5 SatelOptický uzol TERRA OD-005P (FTTH prijímač)Optický uzol TERRA OD-005P (FTTH prijímač)Optický uzol TERRA OD-005P (FTTH prijímač)Optický uzol TERRA OD-005P (FTTH prijímač)3-cestný TV/FM rozbočovač R-3 Signal8-cestný TV/FM odbočovač O-8-20dB (5 - 1000MHz) - SignalSatelitná parabola FAMAVAL TRX-EL 110 [tmavá]
Schéma optického a medeného systému pre 5 hotelových zariadení s distribúciou signálu DVB-T2 (4 multiplexy digitálnej pozemnej TV a 8 multiplexov z transmodulátora tdx-480 R81621). Časť zdrojového signálu bola pridelená lokálnej podsieti (budova s ​​obslužnou miestnosťou). K zostávajúcim budovám boli pripojené jednovidové optické vlákna.
Signál DVB-T/T2 pripravený na distribúciu sa prenáša do ďalších budov pomocou optického single-mode vlákna. Na tento účel bol použitý optický vysielač mo418 4D31 R82522 s laserovým výkonom 6 dBm. Optický rozdeľovač so414 R82527 je navyše namontovaný na rovnakej lište DIN R82538 na rozdelenie signálu na štyri optické cesty. Vysielač je napájaný zdrojom DR-60-12 12V/4,5A R82532. Inverznú premenu signálu z optického média na metaliku vykonávajú v hotelových budovách optické uzly TERRA OD-005P R81760. Maximálna úroveň signálu na výstupe uzla je 107 dBµV, čo umožňuje distribúciu televízneho signálu do niekoľkých desiatok zásuviek R62120 bez potreby ďalších zosilňovačov. V takejto konfigurácii zariadení z optických vlákien môže byť signál DVB-T/T2 prenášaný na vzdialenosť až 12 km.

Spínače do náročných podmienok.

Priemyselné spínače sú určené do priemyselných zariadení, kde sa môžu vyskytnúť nepriaznivé podmienky, ako je zvýšená prašnosť, vysoká alebo nízka teplota alebo vysoká vlhkosť. Inštalácia priemyselných vypínačov sa odporúča aj v prípade inštalácií realizovaných na stožiaroch alebo v telekomunikačných šachtách - v hermetických krytoch. Prepínače majú ethernetové porty (Fast Ethernet alebo Gigabit Ethernet, v závislosti od modelu) na pripojenie zariadení, ako sú IP kamery alebo počítače. Priemyselné spínače ULTIPOWER majú kryt, ktorý spĺňa normu IP40 (ochrana pred prístupom k nebezpečným častiam, ochrana proti pevným cudzím telesám s priemerom nad 1 mm ).
PoE priemyselný switch ULTIPOWER 192SFP 8xFE (6x PoE 802.3af/at + 2x HiPoE 90W), 1xGE, 2xSFP 802.3af/at, PoE Auto-Check N299704
Zariadenia majú aj nasledujúce doplnkové funkcie:
 • Rozšírená funkcia umožňujúca napájanie zariadení pripojených krútenou dvojlinkou s dĺžkou až 250 m,
 • Funkcia PoE Auto Check automaticky reštartuje pripojené zariadenie, ak je pozastavené.
 • Podpora HiPoE 90 W pre porty 1 a 2 (iba prepínač N299704),
 • Funkcia PD umožňuje napájanie prepínača cez ethernetový port (iba prepínač N299707).
Hlavné znaky:
 • Krytie: IP40
  • Číselná hodnota v označení IP (International Protection Rating) klasifikuje stupeň ochrany poskytovanej krytom proti prístupu k nebezpečným častiam, vniknutiu cudzích pevných látok alebo vody. Kryty spínačov ULTIPOWER majú krytie IP40, ktoré poskytuje ochranu zariadenia proti pevným cudzím telesám s priemerom 1 mm a prístup k nebezpečným častiam cez drôt.
 • Napájanie: DC 12-57 V
  • Priemyselné spínače ULTIPOWER majú široký rozsah napájacích napätí. To umožňuje inštaláciu na miestach, kde nie je k dispozícii štandardné napätie elektrickej siete.
 • Možnosť pripojenia dvoch napájacích zdrojov (druhý je redundantný)
  • Zariadenia umožňujú pripojiť dva zdroje napájania (môžu mať rôzne hodnoty napätia). Ak zlyhá prvý zdroj energie (napr. tradičný zdroj napájania pripojený k elektrickej sieti), zariadenie bude napájané z druhého zdroja (napr. solárny panel, batérie). Ide o ideálne riešenie na udržanie stabilnej a nepretržitej prevádzky zariadenia.
 • Spotreba energie: <6W (bez PoE)
  • Zariadenie má veľmi nízku spotrebu energie (bez napájania iných zariadení cez PoE), spotrebuje maximálne 6W.
 • Ethernetové porty
  • V závislosti od modelu má prepínač od 1 do 8 10/100 Mb/s alebo 10/100/1000 Mb/s ethernetových portov. Porty sú vybavené funkciou Auto MDI-MDIX, ktorá umožňuje rozpoznanie priameho alebo prekríženého kábla.
 • PoE porty
  • Všetky ethernetové porty poskytujú napájanie zariadení PD. Prepínače podporujú štandard 802.3af/at (a HiPoE pre N299704). Aby prepínač distribuoval PoE napájanie, musí byť k prepínaču pripojený 48 V DC zdroj.
 • Prenos optickým vláknom
  • Prepínače umožňujú prenos dát cez optické vlákno (prepínače majú SFP slot). Prenosová rýchlosť môže byť 100 Mb/s alebo 1000 Mb/s (v závislosti od modelu).
 • Široký rozsah prevádzkových teplôt
  • Zariadenie môže pracovať v prostredí, kde sa teplota pohybuje od -35 do 65 ℃. Vďaka tomu je možné vypínače použiť v chladiarňach, vnútri aj mimo budov alebo na stĺpoch osvetlenia.
 • Prípustná vlhkosť okolia.
  • Zariadenie môže pracovať v miestach, kde sa vlhkosť pohybuje v rozmedzí 5...95%.
 • Široký rozsah atmosférického tlaku
  • Zariadenie môže pracovať v miestach, kde sa tlak pohybuje od 800...1100 hPa.
 • Montáž na DIN lištu
  • Spínače je možné namontovať na DIN lištu vďaka špeciálnej rukoväti na zadnej strane krytu.

Skupinová aktivácia sieťových zariadení Hikvision a zmena ich IP adries pomocou SADP.

SADP (Search Active Device Protocol) je bezplatný a ľahko použiteľný softvér určený na vyhľadávanie kamier v lokálna sieť, rekordéry a IP video interkomy od Hikvision. Pomocou neho môžete upraviť ich základné sieťové parametre, aktivovať zariadenia a zmeniť alebo obnoviť heslo. SADP je obzvlášť užitočný pri budovaní veľkých CCTV alebo video interkomových systémov. Novo zakúpené zariadenia je potrebné pred použitím aktivovať pridelením hesla. IP adresy týchto zariadení sa navyše opakujú, takže ak ich všetky pripojíte k sieti naraz, dôjde ku konfliktu IP adries. Zatiaľ čo v prípade viacerých zariadení ich môžete jednotlivo pripojiť a aktivovať a zmeniť IP adresu cez prehliadač (ak má zariadenie zabudovaný webový server), v prípade veľkých, napríklad 32 IP CCTV systémov by to bolo byť veľmi zaťažujúce a časovo náročné. Po pripojení všetkých zariadení ich SADP spustený v lokálnej sieti zistí ako neaktívne. Výber všetkých umožňuje rýchlu skupinovú aktiváciu zariadení priradením hesla správcu. V prípade rekordérov musíte navyše poskytnúť heslo na aktiváciu kamery. Po prijatí sa zobrazí okno potvrdzujúce aktiváciu zariadenia.
Pohľad na aktivačné okno a úspešne dokončený proces.
Po dokončení tejto činnosti môžete pristúpiť k skupinovému adresovaniu zariadení. Ak to chcete urobiť, vyberte všetky zariadenia a dokončite parametre siete, ako na obrázku nižšie. Zariadenia budú adresované jedno po druhom, počnúc od zadanej IP adresy. Po zadaní hesla, ktorým boli kamery aktivované, sa zobrazí okno s informáciami o zmenách.

Nové produkty z ponuky DIPOLu

Modulátor Signal HDMI - 1xCOFDM (DVB-T)
Modulátor signálu HDMI - 1xCOFDM (DVB-T) R86301 je zariadenie, ktoré moduluje vstupný signál vo Full HD rozlíšení (1920x1080-60p) privádzaný do konektora HDMI v štandarde DVB-T COFDM. Zariadenie je jednokanálový modulátor. To znamená, že je možné k nemu pripojiť jeden zdroj signálu a modulovať ho do digitálneho DVB-T multiplexu. Zariadenie je vynikajúcou alternatívou k inštaláciám založeným na HDMI rozbočovačoch a kábloch.
Licencia HikCentral-P-ANPR-1Ch pre 1 kanál ANPR softvéru HikCentral Professional Hikvision
HikCentral-P-ANPR-1Ch Licencia pre 1 kanál ANPR softvéru HikCentral Professional Hikvision K06025 je balík rozšírenia pre softvér HikCentral Professional, ktorý vám umožňuje pripojiť a spravovať 1 kameru ANPR. Obsahuje všetky funkcie modulu ANPR a umožňuje spravovať zoznam vozidiel, vyhľadávanie v histórii rozpoznaných ŠPZ, alarm pri zhode/nezhode ŠPZ a pod.. Pre správnu činnosť je základný balík HikCentral-P-VSS Vyžaduje sa základňa/0Ch K06019.
Patchcord multimode PC-1303D-3 2xSC - 2xLC, duplex, OM3, 3m
Multimode patch cord PC-1303D-3 2xSC - 2xLC, duplex, OM3, 3m L3321303_3 je 3-metrový úsek multimódového optického kábla zakončený SC a LC konektormi. Patchcordy ULTIMODE sú vyrábané a testované v súlade so smernicami Medzinárodnej elektrotechnickej komisie IEC 613000-3-34 a IEC 61300-3-6. Každý pigtail je sprevádzaný príslušným štítkom, ktorý potvrdzuje súlad parametrov (úbytok vložením a stratou odrazom) s triedou definovanou vyššie. normy. Štandard vlákna: OM3.

Oplatí sa prečítať

Merania v inštaláciách s optickými vláknami. Časť 1 - všeobecný popis metód. Medzi metódami merania definovanými normami PN-ISO/IEC 14763-3 a PN-EN 61280-4 -2 normy, možno rozlíšiť tieto: môžu byť tie, ktoré súvisia s tzv základné a rozšírené testy. Základné testy (tzv. "Tier 1") umožňujú určiť súlad vybudovaného kanála alebo trvalého spojenia s požiadavkami danej aplikácie (napr. niektorá z ethernetových aplikácií) a prípadnú certifikáciu siete. Rozšírené testy (“Tier 2”) sa zvyčajne používajú ako doplnok k základnému testu alebo keď základný test dáva negatívny výsledok a je potrebné dôkladné overenie príčiny tohto stavu.
Vyššie uvedené normy definujúce parametre, metódy a postupy merania priamo súvisia s normami pre štruktúrovanú kabeláž: ISO/IEC 11801 a EN 50173. Inštalatéri realizujúci takéto siete a vykonávajúci ich certifikáciu by mali prísne dodržiavať pravidlá uvedené v normách a používať zariadenia umožnenie vykonania takýchto testov a vydanie použitého certifikátu. V praxi sú povolené zariadenia definované v záručných podmienkach výrobcu štruktúrovanej kabeláže...>>>viac
Séria ULTIMODE zariadení na testovanie a meranie inštalácií z optických vlákien.
Televízna anténa DIPOL SMART CITY DVB-T2
SMART CITY DVB/T2 anténa s bypassom do 40 km od vysielača