Týždenný prehľad DIPOLu – TV a SAT TV, CCTV, WLAN

Č 12/2024 (18.03.2024)

Komunikácia pomocou viditeľného svetla.

Čínski vedci z univerzity v Nankingu vyvinuli komunikačný systém, ktorý využíva svetlo na zabezpečenie komunikácie vo vzduchu, vode a vesmíre. Projekt predpokladá použitie rôznych vlnových dĺžok: 275 nm, 452 nm, 519 nm a 585 nm v závislosti od prostredia. Budú tvoriť uzol obojsmernej siete s názvom ALCN (All-Light Communication Network). Komunikácia modrého svetla (BLC) sa používa na komunikáciu pod vodou, zatiaľ čo komunikácia pomocou bieleho svetla (WLC) uľahčuje povrchovú komunikáciu. Ultrafialová komunikácia (DUVC) a komunikácia s laserovou diódou (LC) podporujú vzdušnú a vesmírnu komunikáciu. Zariadenia majú zabudovanú podporu Ethernetu, umožňujúcu káblový aj bezdrôtový prístup k sieti a pripojenie senzorov alebo počítačov.
Vedci predstavili sieť spájajúcu centrá, kde sa obraz z IP kamery odosielal s rozlíšením 1920 × 1080 pri 22 fps s nízkym oneskorením až 74 ms a stratou paketov 5,8 %. Najkratší dosah bol dosiahnutý vo vode (12 m) a vo vzduchu (150 m) s maximálnou priepustnosťou 1,5 Mb/s. Ako efektívnejšia sa ukázala ultrafialová komunikácia dosahujúca 7,8 Mb/s a LC dokonca 10 Mb/s. Na zlepšenie týchto výsledkov výskumníci vyvíjajú špeciálne techniky modulácie signálu založené na multiplexovaní delením vlnovej dĺžky. Začali sa práce aj na mobilných prístupových uzloch (napr. pre pohybujúce sa drony).
Technika prenosu dát pomocou svetelných vĺn (LiFi) je všeobecne známa a v roku 2023 organizácia IEEE zaviedla štandard pre takéto spojenia: 802.11bb, zabezpečujúci integráciu s počítačovými sieťami. Komunikácia využívajúca viditeľné svetlo ako dátový nosič (Visible Light Communications) je v súčasnosti zdokonaľovaná priemyslom, štandardizačnými skupinami a vládnymi iniciatívami. Používa sa najmä na miestach, kde môžu byť tradičné Wi-Fi siete narušené alebo nedostatočné, ako sú kancelárie, nemocnice a samoobsluhy. Zaujímavé môže byť jeho využitie vo verejnej doprave, napríklad vo vlakoch a autobusoch, ktoré poskytujú cestujúcim internetové pripojenie aj napriek silnému elektromagnetickému rušeniu.

Prečo sú adresy DNS také dôležité pre sieťové zariadenia?

Služba DNS (Domain Name System) sa používa na prevod verejných (externých) IP adries z číselnej na doménovú formu. To znamená, že nie je potrebné pamätať si adresy v tvare 62.121.130.38 - stačí si zapamätať oveľa prívetivejšiu adresu www.dipol.sk.
Preklad číselného záznamu na názov domény vykoná príslušný DNS server, na ktorý zariadenie odošle dotaz na preklad adresy. Po prijatí odpovede s číselnou adresou sa hostiteľ pripojí k príslušnému serveru.
Pri konfigurácii sieťových zariadení (manuálne priraďovanie IP adresy) často zabúdate zadať adresu servera DNS. Väčšina sieťových zariadení, ako sú riadené prepínače alebo prístupové body, bude fungovať „takmer“ normálne. Problém, ktorý môže v tomto prípade nastať, je nedostatok časovej synchronizácie. Vyplýva to zo skutočnosti, že adresa NTP servera sa zvyčajne uvádza vo forme domény. Nedostatok synchronizácie času má za následok nesprávny čas v protokoloch.
Ak nezadáte adresu servera DNS v zariadeniach, ako sú NVR, problémy budú oveľa výraznejšie. Spravidla sa objavia pri prvom pokuse o pripojenie k rekordéru z externej siete. Toto pripojenie bude vyžadovať riadny preklad adries serverov súvisiacich s poskytovaním služieb v tzv „cloud“. Bez znalosti servera DNS to nebude možné, čo znemožní pripojenie k rekordéru.
Prehľad postupu komunikácie medzi klientom a serverom pomocou DNS adries.

1. Aká je IP adresa www.dipol.sk? (dopyt na server DNS 8.8.8.8)
2. www.dipol.sk je 62.121.130.38.
3. Dobrý deň, 62.121.130.38! Pošlite mi svoj web.
4. Tu je môj web.

AS07STCA-4K ALPSAT meter na meranie RTV - jeden konektor pre rôzne zdroje signálu.

Okrem merania jednotlivých parametrov signálov digitálnej TV, ktoré majú významný vplyv na správne prevedenie a prevádzka inštalácie RTV/SAT, jedným zo základných kritérií pri výbere merača je jednoduchosť použitia a funkčnosť. Merač s jedným spoločným vstupom pre signály DVB-T2 a DVB-S/S2 bude určite oveľa pohodlnejšie zariadenie. Toto riešenie umožňuje eliminovať zaťažujúce prepínanie alebo prekladanie kábla pri meraní priamo z multiprepínača. Ďalšou dôležitou funkciou je meranie RF signálu vo veľmi širokom rozsahu, čo umožňuje eliminovať problém skreslenia signálu na jednotlivých prvkoch v inštalácii a na samotnom merači.
Vyššie uvedené snímky zobrazujú meranie signálu digitálnej pozemnej televízie DVB-T2 a satelitnej televízie DVB-S2 (HotBird Satellite 13.0E, transpondér 11508 V). Vidíme hlavné parametre: POWER (úroveň RF signálu), Noise Margin, pomer chýb modulácie (MER), chyby pred Viterbiho korekciou (CBER) a po (VBER). Všetky merania sú zobrazené na jednej obrazovke. Analyzátor distribúcie spektra, najmä v pozemnej televízii, vám umožňuje vizualizovať silné, rušivé signály LTE (funkcia umožňujúca porovnanie v reálnom čase), ktoré môžu negatívne ovplyvniť kvalitu signálu DVB-T2, spôsobiť rušenie a narušiť správny príjem digitálna pozemná televízia.

Rýchla konfigurácia monitorovacieho systému pomocou multifunkčného CCTV testera.

Proces inštalácie kamery zahŕňa nastavenie kamery tak, aby všetky detaily záujmu boli v zornom poli - na to je potrebný náhľad obrázka. V prípade IP kamier je navyše potrebné zariadenia aktivovať, skontrolovať správnosť prenosu dát a napájania a nastaviť prevádzkové parametre. Toto sa často stáva, keď ešte nie je napájaný bod kamery. V takejto situácii je pre inštalatéra optimálne použiť multifunkčný CCTV tester ALPSAT AS33-IPCX M3214.
Tester dokáže napájať rôzne zariadenia pomocou napájacích výstupov 2 x DC 12 V / 3A, DC 24 V / 2A, PoE (802.3af/at) a DC 5 V / 2 A (USB).
Ak máte na nastavenie analógové kamery, môžete použiť aplikáciu CVBS HD-ACT, ktorá automaticky zistí, ktorý systém je pripojený (HD-TVI, HD-CVI, AHD alebo CVBS) a umožní vám rýchlo získať obraz. V prípade IP kamier je dostupná aplikácia IP-Discovery (alebo One-click video), ktorá automaticky prispôsobí podsieť detekovaným kamerám, aktivuje zariadenia a umožní rýchle spustenie náhľadu pomocou programu Rapid Onvif. Program má históriu hesiel, ktoré ste nastavili, takže ich nemusíte zakaždým zadávať. Okrem toho sú nainštalované špeciálne verzie aplikácií výrobcov určených na prezeranie a konfiguráciu, vrátane: Hikvision, Dahua, Uniview, Tp-Link, Tiandy, Xmeye, Ezviz.
Prezeranie obrazu z IP kamery Hikvision pomocou programu Rapid Onvif - tester Alpsat AS33-IPCX M3214.
Počas procesu konfigurácie rekordéra, napríklad v serverovej miestnosti, možno tester použiť ako bežný monitor pripojením rekordéra k vstupu HDMI.
Zariadenie pomôže aj pri diagnostike počítačovej siete. Dokáže skenovať IP sieť, porty, posielať ICMP (PING) pakety, ukazovať obsadenosť IP adries v podsieti alebo pomocou funkcie NET-port Blinking - detekuje pripojený port v switchi. V prípade výpadku pomôže pri analýze siete (rýchlosť pripojenia, strata paketov, detekcia slučky), má funkciu Test kábla - detekcia spojenia, kontinuity, maximálnej prenosovej rýchlosti a Test TDR kábla - meranie dĺžky, detekcia prenosové páry, prestávky, kvalita kábla.

Staviate dom? Myslite na optické vlákno.

Pri projektovaní alebo stavbe domu sa veľa hovorí o správnom plánovaní kabeláže pre slaboprúdové inštalácie. Často sa však zabúda na položenie správnych káblov vonku v ranom štádiu. Spravidla to budú okrem elektrických káblov aj káble s krútenou dvojlinkou (napr. pre videovrátniky, monitorovacie kamery, komponenty systému inteligentnej domácnosti a pod.).
V štádiu stavebných prác je dobré myslieť aj na zakopanie optického vlákna do zeme, ktoré môže v budúcnosti využívať poskytovateľ internetu. Z roka na rok sa infraštruktúra optických vlákien v menej urbanizovaných oblastiach systematicky rozrastá. Vybudované sú stovky kilometrov nadzemných sietí, ktoré vlastnia obce, ale aj väčší či menší operátori. Je veľmi pravdepodobné, že v blízkej budúcnosti, ak nie hneď, bude v blízkosti rozostavaného domu vybudovaná optická infraštruktúra.
Optický stĺpik: FTTH rozvodná skriňa SSF-1355/295/208Optický kábel: Fibertechnic DAC 2J 9/125 G.657A1 2.5 kN
Uzemňovací kábel L79302 je cenovo výhodné, spoľahlivé a jednoduché riešenie. Dve jednovidové vlákna v štandarde G.657A1 umožnia poskytovať internetové a ďalšie služby.
Položením kábla do zeme a s trochou dobrej vôle poskytovateľa služieb sa vyhnete pretiahnutiu nadzemného kábla nad pozemkom, ktorý nielenže pokazí celkový estetický vzhľad, ale väčšinou ho treba zviesť nabok. domu - na vonkajšej fasáde alebo vo vnútri budovy. Zakopať optické vlákno do zeme a viesť ho k multimediálnej skrini, ktorá je miestom stretnutia všetkej kabeláže vo fáze výstavby, sa v budúcnosti oplatí.

Výstupy napájania v modulárnych dverových staniciach IP videovrátnika Hikvision.

Po aktualizácii hardvérovej verzie modulárnych hradlových staníc IP videovrátnika Hikvision DS-KD8003-IME1(B) G73652 a 2-Wire DS -KD8003Y-IME2 G73646, bol poskytnutý výstup DC 12 V so zaťažiteľnosťou až 0,5 A. Toto riešenie umožňuje priamo napájať elektrický úderník z dverná stanica pomocou zabudovaných relé za predpokladu, že elektrický úderník je napájaný jednosmerným napätím a prúdový odber nepresahuje 500 mA. Ak je elektrický úderník napájaný striedavým napätím, musí sa použiť prídavný zdroj napájania. Pri využití výkonu odporúčame použiť elektrické úderníky s nízkou spotrebou prúdu, napr. Bira zo série XS00.
Schéma pripojenia elektrického otvárača Bira XS00U k dvernej stanici Hikvision DS-KD8003-IME1(B)

Nové produkty z ponuky DIPOLu

IPTV streamer 4xDVB-T/T2/C-IP sti441C so vstavaným 2xCI slotom a USB portom TERRA
IPTV Streamer 4xDVB-T/T2/C-IP sti441C so vstavanou 2xCI zásuvkou a USB portom TERRA R81592 je zariadenie umožňujúce distribúciu a správu ponuky pozemnej a káblovej DVB televízie prostredníctvom siete Ethernet (LAN) založené na krútenej dvojlinke. Jeden panel umožňuje konverziu signálu zo štyroch multiplexov na IP stream, čo umožňuje distribúciu TV kanálov s celkovou efektívnou bitovou rýchlosťou 200 Mbps. IP stream dostupný na výstupe je privádzaný do LAN a dodávaný do koncových prijímačov – najčastejšie pomocou prepínačov. Technika multicast používaná v tomto type systémov umožňuje značné úspory sieťových zdrojov.
Jednovidový prepojovací kábel PC-5572-3 FC/UPC - FC/UPC, simplex, G.657.A2, 5m
Single-mode prepojovací kábel PC-5572-5 FC/UPC - FC/UPC, simplex, G.657.A2, 5m L3215572_5 je 5 metrov dlhý úsek jednovidového optického kábla zakončeného FC /UPC konektory. Patchcord vyrobený na báze jednovidového vlákna v štandarde G.657.A2. Tento štandard sa vyznačuje zníženým polomerom ohybu. Vďaka tomu je prepojovací kábel oveľa menej vystavený poškodeniu a zvýšenému útlmu v dôsledku nadmerného ohýbania.
Sunell SN-NVR3832E2 (III) IP NVR rekordér (32 kanálov, 160 Mb/s, 2xSATA, VGA, HDMI, H.265)
IP NVR rekordér Sunell SN-NVR3832E2 (III) (32 kanálov, 160 Mb/s, 2xSATA, VGA, HDMI, H.265) K26332 patrí do série Eko, ktorá pozostáva zo spoľahlivých a flexibilných riešenia pre inštalácie rôznych veľkostí. Rekordér podporuje 32 IP kanálov, čo umožňuje záznam obrazu z IP kamier s rozlíšením až 12 Mpix. Zariadenie podporuje inteligentnú analýzu obrazu, funkcie založené na umelej inteligencii, ako aj pokročilé kamerové riešenia ako ANPR, systémy počítania ľudí a rozpoznávanie tváre. 2 porty SATA umožňujú pripojenie pevných diskov s kapacitou až 12 TB na každý.

Oplatí sa prečítať

DVB-T2/C v optickom vlákne. Poskytovatelia služieb prenosu signálu DVB-T2/C cez optické vlákno najčastejšie využívajú tradičné optické vysielače a prijímače, napríklad vysielač mo418 R82522 a prijímač OD-005P R81760. Takéto spojenia používajú iba samostatné káble s jednovidovými vláknami a signál sa rozdeľuje na rôzne miesta pomocou pasívnych optických rozdeľovačov...>>>viac
Prenos digitálneho terestriálneho televízneho signálu DVB-T2 zo štyroch digitálnych multiplexov na vzdialenosť 20 km
pomocou jednovidového vlákna.
Merač signálu DVB-T/T2 (HEVC 10 bit)/C/J.83B/ISDB-T a DVB-S/S2 AS07STCA-4K so spektrálnym analyzátorom a kalibračným certifikátom
Alpsat - profesionálne meranie DVB-T2/C/S2 signálov