Týždenný prehľad DIPOLu – TV a SAT TV, CCTV, WLAN

Č 11/2024 (11.03.2024)

Figure AI – alebo roboty nahrádzajú ľudí.

Ľudské roboty sa stávajú ďalšími strojmi, ktoré využívajú umelú inteligenciu. V blízkej budúcnosti môžu roboty, ktoré sa podobajú na ľudí a využívajú pokročilé riešenia umelej inteligencie, začať v USA svojpomocne montovať autá BMW. To je však len vrchol ľadovca, pokiaľ ide o potenciálne možnosti. Za týmto inovatívnym konceptom stojí startup Figure, ktorý už má hodnotu v miliardách dolárov a práve získal značné finančné prostriedky na vývoj od popredných technologických hráčov.
Ukážka robota s využitím umelej inteligencie
Microsoft, OpenAI, Nvidia a Amazon budú startup financovať sumou 675 miliónov USD. v hodnote 2,6 miliardy dolárov. Spoločnosť Figure AI navyše podpísala zmluvu so spoločnosťou Microsoft týkajúcu sa sieťovej infraštruktúry pre modely strojového učenia, ktorá im poskytne solídnu technologickú podporu pri dosahovaní ich ambicióznych cieľov. Investície a partnerstvá posilňujú pozíciu Figure AI ako kľúčového hráča vo vznikajúcej oblasti robotiky a technológie umelej inteligencie.
Zástupcovia Figure AI veria, že ich humanoidné roboty, schopné napríklad premiestňovať prepravky na dopravný pás, dokážu znížiť nedostatok pracovnej sily a zvládnuť až 10 miliónov „nežiaducich alebo nebezpečných“ pracovných miest len ​​v Spojených štátoch.
Prognózy naznačujú, že do roku 2030 bude mať americký výrobný sektor 2,1 milióna neobsadených pracovných miest. Startup podpísal v januári zmluvu s BMW, čo bola jeho prvá komerčná zmluva na implementáciu robotov v továrňach automobilky v USA. Testovacie implementácie sú naplánované na koniec tohto roka.

Frekvencie LTE/5G.

V závislosti od potrieb je možné siete LTE vybudovať na frekvenciách od 700 MHz do 2,6 GHz (veľké mestské oblasti). V Európe sú najčastejšie používané frekvencie: 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz a 2600 MHz. Dodatočne stojí za zmienku pridelenie pásma pre služby 5G: 3400-3800 MHz a 700 MHz. Tieto pásma sa prideľujú v mnohých európskych krajinách.
Pri výbere antény sa oplatí kúpiť anténu, ktorá je pripravená pracovať vo všetkých pásmach - aby router mohol agregovať veľa pásiem. To zaručí najlepší možný príjem. Jednou z odporúčaných antén je TRANS-DATA 5G KYZ 10/10 A741027_5. Ide o smerovú MIMO anténu určenú pre vonkajšiu inštaláciu. Určené na príjem a prenos signálov z LTE/5G modemu. Anténa má zisk 9,5 až 11 dBi (v závislosti od pásma).
TRANS-DATA 5G KYZ 10/10 anténa + 5 m kábel + SMA A741027 vám umožní prijímať LTE a 5G signály
bez ohľadu na pásmo, v ktorom sa bude vysielať.

DVB-T2/C v optickom vlákne.

Poskytovatelia služieb prenosu signálu DVB-T2/C cez optické vlákno najčastejšie využívajú tradičné optické vysielače a prijímače, napr. prijímač OD-005P R81760. Takéto spojenia používajú iba samostatné káble s jednovidovými vláknami a signál je rozdelený do rôznych miest pomocou pasívnych optických rozdeľovačov.
Alternatívnym riešením je konvertovať DVB-T2/C signál (napr. z koncovej stanice) na IP stream, poslať ho cez tradičnú optickú sieť (tzv. aktívny Ethernet) a následne ho skonvertovať späť na DVB-T. . Na takúto konverziu signálu môžete použiť:
  • IPTV streamer sti441C TERRA R81592, ktorý umožňuje konverziu 4 DVB-T/T2/C digitálnych multiplexov na IP stream
  • IP transmodulátor mix-440 TERRA R81611, ktorý konvertuje IP stream na DVB-T COFDM štandard alebo IP transmodulátor
  • miq-440 TERRA R81631, ktorý konvertuje IP stream na štandard DVB-C QAM
Samotný IP stream je možné posielať cez optické vlákno spájajúce akékoľvek ethernetové zariadenia - media konvertory, switche s SFP modulmi a pod. Výhodou tohto riešenia je možnosť prenosu v single-mode aj multi-mode sieti. Signál je rozdelený na tradičných prepínačoch, takže vo väčšine prípadov nie je potrebné upravovať existujúcu sieť.
Napájací zdroj DR-60-12 (12VDC/4.5A, pre moduly Terra at/mt/ma)Ethernet Media Converter M-203G (pre dva single-mode vlákna do 20 km)Ethernet Media Converter M-203G (pre dva single-mode vlákna do 20 km)IP transmodulátor TERRA (100/1000 Mbit/s) - 4x DVB-T mix-440 so zabudovaným USBNapájací zdroj DR-60-12 (12VDC/4.5A, pre moduly Terra at/mt/ma)Televízna anténa DIPOL SMART HORIZON DVB-T2
Prenos digitálneho terestriálneho televízneho signálu DVB-T2 zo štyroch digitálnych multiplexov na vzdialenosť 20 km
pomocou jednovidového vlákna.

Optické tlmiče - kde a ako sa používajú.

Optické tlmiče sú pasívny prvok optickej trasy určený na zníženie úrovne signálu a jeho prispôsobenie úrovni citlivosti prijímača. V multimódových optických inštaláciách sa atenuátory z praktických dôvodov nepoužívajú - nejde o inštalácie s vysokovýkonnými vysielačmi a použitie atenuátorov je zbytočné. Tie používame najčastejšie v prípade krátkych úsekov na báze jednovidových vlákien.
Optický utlmovač ULTIMODE T-12 (SC, 2 dB)
ULTIMODE T-12 (SC, 2dB)
L4512
Optický atenuátor ULTIMODE T-15 (SC, 5 dB)
ULTIMODE T-15 (SC, 5dB)
L4515
ULTIMODE FC-205 (FC, 5 dB)
L4516
ULTIMODE FC-210 (FC, 10 dB)
L4518
Ponuka DIPOLu zahŕňa tlmiče SC/UPC a FC/UPC. Prvé sa najčastejšie používajú v sieťach LAN na vstupoch mediakonvertorov alebo SFP modulov, druhé v inštaláciách, kde sú aktívne zariadenia vybavené FC zásuvkami. Najčastejšie to budú optické pozemné a satelitné televízne inštalácie.
Na určenie, či je v konkrétnom prípade potrebný atenuátor, je potrebné skontrolovať rozpočet optického výkonu. To si bude vyžadovať znalosť výkonu vysielača a citlivosti prijímača, ako aj útlmu optickej cesty medzi nimi. Teoreticky môžeme pred začatím inštalácie určiť očakávané hodnoty útlmu. Pravidlá a vzorové výpočty sú uvedené v knižnici Bilancia výkonu optického vedenia. Skutočný útlm optickej trasy je však možné zmerať až po položení káblov pri samotnej inštalácii, s použitím stabilného svetelného zdroja a profesionálneho merača optického výkonu.
Schéma použitia utlmovačov (X, červená) v komunikačnom spojení s dvoma media konvertormi
Útlmové články by mali byť vždy inštalované na vstupoch odberateľov. Prvým dôvodom je pohodlie - to je lepšie merať aktuálnu úroveň signálu na vstupe prijímača a nastavte útlm na požadovanú úroveň. Druhým dôvodom je skutočnosť, že každý tlmič odráža určitú časť vstupného signálu. Táto časť bude navyše tlmená linkou pred návratom do vysielača.

Systém kontroly vstupu do dvoch priechodov ovládaných obojstranne.

+ Úlohou systému kontroly vstupu je zabrániť vstupu osôb, ktoré by tam nemali byť, do chránených zón. Nižšie je schéma systému kontroly prístupu pre dva obojstranné vchody. Srdcom systému je dvojpriechodový ovládač DS-K2602T(O-STD) G75016, ktorý plní riadiacu funkciu, ku ktorej sú pripojené všetky zariadenia. Po oboch stranách dverí boli osadené čítačky s klávesnicou DS-K1107AMK G75662 pracujúce v štandarde Mifare (13,56 MHz). Reverzibilné elektrické úderníky XS12R G74232 boli pripojené k ovládaču cez tlačidlá núdzového východu K7PEB. Po uvoľnení výstupného tlačidla sa preruší obvod spájajúci ovládač s elektrickým otváračom, čo spôsobí otvorenie dverí. Na dverách sú inštalované jazýčkové spínače B-3A G3522, ktoré prenášajú informácie o stave otvárania dverí do ovládača. Počas procesu konfigurácie inštalátor pridelí užívateľom práva ako: spôsob autorizácie (napr. karta, pin), prístupové práva ku konkrétnym dverám, harmonogram a pod., vďaka čomu sa užívatelia môžu pohybovať po budove podľa pridelených práv. Ovládač tiež ukladá históriu udalostí.
Elektrický dverový zámok: BIRA HARTTE XS12R série XS 12V DC (úzky, reverzibilný)Nabíjateľná batéria CB 7-12 SB (12V, 7Ah)
Schéma systému kontroly prístupu pre dva obojstranné vchody

Nové produkty z ponuky DIPOLu

Projektový rekordér Hikvision DS-9664NI-M16 IP 4k NVR (64 kanálov, 400 Mb/s, 16xSATA, 2xVGA, 2xHDMI, RAID, H.265)
IP 4k NVR Hikvision DS-9664NI-M16 projektový rekordér (64 kanálov, 400 Mb/s, 16xSATA, 2xVGA, 2xHDMI, RAID, H.265) K22366 je moderný 64-kanálový IP rekordér, umožňujúci nahrávať obrázky z IP kamier s rozlíšením až 32 Mpix. Je vybavený dvomi HDMI výstupmi a dvomi VGA výstupmi, cez ktoré je možné zariadenie priamo pripojiť k monitoru počítača alebo televízoru bez použitia počítača. Obraz medzi výstupmi HDMI1/VGA1 a výstupmi HDMI2/VGA2 je možné zobraziť nezávisle. 16 SATA portov umožňuje pripojiť až 16 pevných diskov s celkovou kapacitou až 256 TB. Okrem toho je podporovaná podpora sieťových diskových polí NAS (NFS) a SAN (iSCSI).
Stropná IP kamera Hikvision DS-2CD2386G2-I(C) (8 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 30 m, WDR, H.265, AcuSense)
Hikvision DS-2CD2386G2-I(C) stropná IP kamera (8 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 30 m, WDR, H.265, AcuSense) K00336 patrí do druhej generácie kamier založených na technológii AcuSense, ktoré sa vyznačujú ešte vyššou účinnosťou pri filtrovaní falošných poplachov. Venuje sa práci v monitorovacích systémoch založených na IP rekordéroch. Kamera je vybavená 1/1,8" CMOS snímačom s rozlíšením 8 Mpix a infračerveným žiaričom s dosahom až 30 m zaisťujúcim správnu viditeľnosť pri nedostatku svetla. Má objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou 2,8 mm a zorný uhol 111°.
Single-mode prepojovací kábel PC-2372D-1 2xSC/APC - 2xLC/UPC, duplex, G.657.A2, LSZH, 1m
Jednovidový prepojovací kábel PC-2372D-1 2xSC/APC - 2xLC/UPC, duplex, G.657.A2, LSZH, 1m L3222372_1 je 1 meter dlhý úsek jednovidového optického kábla ukončený s SC/APC a LC/ konektormi UPC. Patchcord vyrobený na báze jednovidového vlákna v štandarde G.657.A2. Táto norma sa vyznačuje zníženým polomerom ohybu.

Oplatí sa prečítať

Stavba domu - aká kabeláž pre internet? Vzhľadom na neustály vývoj technológií, zmeny v ponuke poskytovateľov služieb, ako aj ako nové produkty objavujúce sa na trhu technické problémy, v súčasnosti odporúčaný spôsob kabeláže budovy je výrazne odlišný od spôsobu spred niekoľkých rokov. Pred úlohou navrhnúť internetovú kabeláž musí osoba plánujúca inštaláciu vziať do úvahy niekoľko faktorov, ktoré môžu ovplyvniť konečné usporiadanie káblov. Položenie príliš malého počtu vodičov alebo výber nesprávneho typu káblov môže mať za následok značné obmedzenia pri budúcom používaní. Na druhej strane treba brať do úvahy ekonomický faktor a neplánovať príliš veľa káblov, ktoré sa nikdy nepoužijú. Ako teraz správne zapojiť váš dom...>>>viac
Kabelážne riešenie pre domácnosti LAN
Sunell, o spoločnosti
Sunell – Váš dôveryhodný CCTV partner