Týždenný prehľad DIPOLu – TV a SAT TV, CCTV, WLAN

Č 10/2024 (04.03.2024)

Nová technológia priesvitných solárnych článkov – bifaciálne tandemové solárne články.

Vedci z Kórejského energetického výskumného inštitútu (KIER) dosiahli významný pokrok v stabilite a účinnosti priesvitných solárnych článkov. Výskumníci vyvinuli priesvitné články na báze perovskitu (oxid vápenatý a titánu), ktoré majú rekordnú účinnosť (účinnosť premeny energie) 21,68 %, vďaka čomu sú najúčinnejšie na svete spomedzi perovskitových solárnych článkov s použitím priehľadných elektród. Okrem toho boli články extrémne odolné, pričom po 240 hodinách prevádzky sa zachovala viac ako 99 % počiatočnej účinnosti. Keďže sa svet snaží postupne stať menej závislým od fosílnych palív, aby pokryl svoje energetické potreby, sú potrebné vysokoúčinné solárne články. Bežne používané solárne články majú účinnosť premeny energie len 20 %, čo znamená, že zvyšných 80 % percent pripadajúcich na existujúcu fotovoltaickú infraštruktúru nemôžeme využiť. Na zlepšenie miery premeny energie výskumníci pracujú s materiálmi, ako sú perovskity, ktoré môžu poskytnúť vysokú energetickú účinnosť.
Na výrobu priesvitných perovskitových solárnych článkov je potrebné nahradiť kovové elektródy (bežné nepriehľadné solárne články) priehľadnými elektródami, ktoré prepúšťajú svetlo. V porovnaní s nepriehľadnými solárnymi článkami vyrobenými za rovnakých podmienok sú vlastnosti prenosu náboja a stabilita priesvitných zariadení znížené a presné príčiny a riešenia neboli objasnené. Výskumníci použili elektrooptickú analýzu a zistili, že ióny lítia (Li) pridané na zvýšenie elektrickej vodivosti difundujú do vrstvy oxidu kovu, ktorá slúži ako vyrovnávacia pamäť, čo spôsobuje jej degradáciu. Okrem toho, okrem identifikácie príčiny, výskumníci vyriešili problém optimalizáciou doby oxidácie transportnej vrstvy. Zistili, že premena lítiových iónov na stabilný oxid lítny prostredníctvom optimalizovanej oxidácie zmierňuje difúziu lítiových iónov, čím zvyšuje stabilitu zariadenia. Tento objav odhaľuje, že oxid lítny, ktorý sa predtým považoval za jednoduchý vedľajší produkt reakcie, môže hrať kľúčovú úlohu pri zlepšovaní účinnosti a stability. Ďalším krokom výskumu bolo použitie nových solárnych článkov, čím vznikli prvé obojstranné tandemové solárne články, ktoré využívajú svetlo odrazené zo zadnej strany a dopadajúce na prednú plochu. V spolupráci s Jusung Engineering Co. Ltd. a nemeckého výskumného centra Jülich dosiahli solárne články vysokú účinnosť 31,5 % (obojstranne) pre konfiguráciu so štyrmi svorkami a 26,4 % pre konfiguráciu s dvomi svorkami za podmienok, keď svetlo odrazené zo zadnej strany predstavovalo 20 %. štandardného slnečného svetla.

Funkcia pomocného monitora v rekordéroch Sunell.

Rekordéry NVR Sunell sú vybavené dvoma video výstupmi - HDMI a VGA, ktoré štandardne prezentujú rovnaký obraz (paralelné výstupy). Modely rekordérov s 8 alebo viac kanálmi ponúkajú funkciu pomocného monitora, ktorá umožňuje čiastočne nezávislé zobrazenie obrazu z kamery. Počet kanálov, ktoré je možné zobraziť na každej obrazovke, je obmedzený na polovicu štandardného počtu kanálov. Napríklad s osemkanálovým rekordérom možno na každej obrazovke zobraziť ukážku až štyroch kanálov.
Hlavná ponuka sa vždy zobrazuje na monitore pripojenom cez HDMI, zatiaľ čo sekundárny monitor dokáže zobraziť iba náhľadový obrázok.
Obsluha pomocnej obrazovky v 16-kanálovom rekordéri Sunell.
Menu rekordéra a náhľad až z 8 kamier sa zobrazuje na obrazovke cez HDMI a z 8 kamier cez VGA.

TV inštalácia v budove s viacerými rodinami.

Multiswitchové inštalácie zodpovedné za prenos DVB-T2 digitálnej pozemnej televízie a DVB-S/S2 satelitných televíznych signálov do bytov sú výborným doplnkom a alternatívou k inštalácii káblových sietí v hromadných bytových domoch. O tom, aké programy chce sledovať, rozhoduje koncový používateľ zakúpením vhodného satelitného tunera alebo podpísaním individuálnej zmluvy s niektorým z prevádzkovateľov digitálnych platforiem. Produkty TERRA určené na montáž do kolektívnych RTV/SAT inštalácií sú predovšetkým špičkovými zariadeniami, na ktoré sa vzťahuje štvorročná záruka. Televízne siete realizované pomocou nich zaisťujú vynikajúci príjem signálu po dlhú dobu.
Na streche bytového domu bol inštalovaný anténny stožiar, na ktorom bola zavesená 120 cm parabola A9682 zabezpečujúca príjem signálu z dvoch satelitných pozícií: Hotbird 13°E a Astra 19,2°E. Pre pozemnú televíziu DVB-T2 v pásmach VHF a UHF boli použité tieto antény: Dipol 4/5-12 A0140 (vertikálna polarizácia), DIPOL SMART HORIZON A2230 (horizontálna polarizácia) a pre FM rádio Dipol 1RUZ PM B Anténa A0221. Na vyrovnanie a zvýšenie úrovne signálu DVB-T2 bola pri inštalácii použitá sada zosilňovačov: kanál at440 a širokopásmový ma400 (v súčasnosti v ponuke DIPOLu boli tieto zosilňovače nahradené novším modelom PA-321T R81613 alebo PA- 420T R82516.Nové modely zosilňovačov TERRA sa programujú pomocou ľubovoľného mobilného zariadenia s Androidom alebo počítača s Windows - TERRnet aplikáciou.Dokážu zosilniť až 20 nezávislých DVB-T2 MUXov). Potom bol RTV/SAT signál distribuovaný do jednotlivých bytov pomocou multiprepínačov série MV-9xx od TERRA. Liaty kryt prístrojov TERRA zaručuje vysokú úroveň tienenia v triede A.

Pripojenie prídavnej čítačky cez RS-485 k bránovej stanici Villa Hikvision IP.

IP bránové stanice Hikvision Villa zo série DS-KV8xx3-WME1(B) majú RS- 485 vstup, ktorý je možné využiť na pripojenie ďalšej čítačky. Takáto čítačka môže byť inštalovaná na výstupnej strane nehnuteľnosti, ak si zákazník neželá otvárať bránu pomocou kľučky alebo tlačidla lokálneho otvárania. DS-K1107AM G75369 možno použiť ako výstupnú čítačku. Pred pripojením čítačky nastavte príslušnú adresu (napr.: 1) otočením prvého DIP prepínača do polohy ON. Následne pripojte čítačku k hradlovej stanici pomocou zbernice RS-485 (žltý vodič RS-485 (+), modrý vodič (RS-485 (-)) Po pripojení čítačky napájajte vstupnú stanicu pomocou PoE spínača resp. napätie 12 V. /DC a čítačku cez 12 V/DC. Po správnej konfigurácii systému videovrátnika a pridaní kľúčenky Mifare (13,56 MHz), priložením na čítačku zabudovanú v hradlovej stanici alebo pripojenú cez RS-485 aktivujte prvé relé v hradlovej stanici a uvoľnite elektrický úder.
Switch PoE ULTIPOWER PRO0064afat 6xFE(4xPoE), 802.3af/at 65W, PoE Auto Check
Príklad pripojenia čítačky DS-K1107AM G75369 k dverovej stanici DS-KV8113-WME1(C) G73632

Stavba domu - aká kabeláž pre internet?

Vzhľadom na neustály vývoj technológií, zmeny v ponuke poskytovateľov služieb, ako aj technické novinky objavujúce sa na trhu v súčasnosti odporúčaný spôsob kabeláže budovy sa od doby spred niekoľkých rokov výrazne líši.
Pred úlohou navrhnúť internetovú kabeláž musí osoba plánujúca inštaláciu vziať do úvahy niekoľko faktorov, ktoré môžu ovplyvniť konečné usporiadanie káblov. Položenie príliš malého počtu vodičov alebo výber nesprávneho typu káblov môže mať za následok značné obmedzenia pri budúcom používaní. Na druhej strane treba brať do úvahy ekonomický faktor a neplánovať príliš veľa káblov, ktoré sa nikdy nepoužijú. Ako teda teraz správne zaviazať váš dom?
Výber kabeláže. Základným prenosovým médiom používaným na vybudovanie siete LAN by mal byť medený kábel s krútenou dvojlinkou. Využitie optických vlákien na domáci prenos určite nebude mať v najbližších desiatkach rokov opodstatnenie. Pre domáce použitie sa odporúča použiť krútenú dvojlinku kategórie 5e alebo 6. Tento typ kábla umožňuje prenos dát rýchlosťou až 1 Gb/s, čo určite postačí na niekoľko až niekoľko desiatok rokov . Ľudia s väčším rozpočtom môžu zvážiť položenie krútenej dvojlinky kategórie 6, ktorá umožňuje prenos dát až 10 Gb/s. Ak vezmeme do úvahy prítomnosť zariadení s rýchlosťou 2,5 Gb/s na trhu, takýto krútený párový kábel sa môže ukázať ako bezpečnejšie riešenie. Samostatnou otázkou je výber medzi tieneným a netieneným krúteným párom. Mohlo by sa zdať, že drahší, tienený kábel bude vždy lepším riešením, ale pamätajte, že použitie tieneného kábla vyžaduje použitie tienených prvkov systému: nástenných zásuviek (treba zabezpečiť uzemnenie) a aktívnych zariadení (tienené porty). Vzhľadom na cenu, dostupnosť a náročnosť inštalácie tienených káblov a zariadení a na skutočnosť, že elektromagnetické rušenie vyskytujúce sa v obytnej budove nie je významné, sa odporúča položiť netienené krútené páry.
Kabelážne riešenie pre domácnosti LAN
Zelená čiara ⇒ E1171 50 Ω Tri-Lan 240 koaxiálny kábel pre LTE/5G anténu
Fialová linka ⇒ E1611 NETSET U/UTP 6 kábel, gélový, čierny - externý krútený pár pre WLAN anténu
Modrá čiara ⇒ E1608 NETSET U/UTP 6 kábel - interná krútená dvojlinka pre zásuvky
Svetlomodrá čiara ⇒ Kábel internetového operátora
Topológia - ako to viesť? Optimálne sa javí viesť jeden kábel do každej miestnosti v dome. Umožní vám to ľubovoľný výber miesta pre prístupový bod alebo jednoduché prepojenie dvoch prístupových bodov v situácii, keď sa dosah jedného zariadenia ukáže ako nedostatočný. Pamätajte, že signál Wi-Fi sa musí dostať k zariadeniam, ako sú klimatizácie, tepelné čerpadlá (pece ústredného kúrenia), rekuperátory, chladničky a ďalšie zariadenia vybavené modulmi Wi-Fi. Dôležitá môže byť aj možnosť voľne pripojiť počítač alebo iné zariadenie ku káblovej sieti. Pamätajte, že niektoré aplikácie môžu vyžadovať káblové pripojenie na stabilnú prevádzku. To okrem iného zahŕňa: o streamovaní filmov alebo online hier vo vysokom rozlíšení. Pri plánovaní kabeláže nezabúdajte, že nielen osobné počítače dnes využívajú internet. Krútený kábel musí byť vedený na miesta inštalácie televízorov, konzol a domácich kín. Za úvahu stojí aj jedna zásuvka v kuchyni, kúpeľni a každej druhej izbe.
Kde získať signál? Pri vytváraní siete LAN doma by ste mali zvážiť potenciálne zdroje prístupu na internet. Vedenie krútenej dvojlinky na najnižšiu úroveň budovy umožní jednoduché pripojenie služieb od miestneho ISP poskytujúceho služby tradične alebo po inštalácii káblového modemu z káblovej siete. Vedenie jedného externého krúteného párového kábla na strechu umožní prístup na internet cez rádio (inštalácia prístupového bodu integrovaného s anténou). Za úvahu stojí aj čoraz obľúbenejší prístup cez bezdrôtovú sieť LTE/5G. Vyvedenie dvoch 50 Ω koaxiálnych káblov na strechu umožní inštaláciu externej antény pracujúcej v technike MIMO a plné využitie možností vysokorýchlostného internetu.

Aký nôž na mechanické spoje?

Mechanické spojky na spájanie optických vlákien je stále obľúbeným riešením používajú inštalatéri, ktorí príležitostne vykonávajú inštalácie na báze optických káblov. Častou otázkou, ktorá vzniká pri prvom nákupe príslušenstva na mechanické zváranie, je výber noža na rezanie vlákien.
Rezačka vlákien, bez ohľadu na verziu, je najdrahšou súčasťou súpravy, takže stojí za to venovať jej trochu viac pozornosti. Na výber sú 2 typy nožov:
Precízna rezačka na vlákna F1-6000
Presná rezačka vlákien F1-6000 L5801
Rezačka vlákien Signal Fire S-06 L5882
Nôž L5882 sa používa pri zváraní vlákien pomocou zváračky optických vlákien. Zaručuje veľmi dobrú kvalitu a opakovateľnosť rezu. Napriek tomu sa použitie tohto typu noža na mechanické spájanie nejaví ako dobrý nápad. V situácii, keď sa gilotína používa so zváracím strojom, inštalatér dostane spätnú väzbu, že nôž reže zle v dôsledku nehybnosti alebo otupenia čepele. Je tiež možné, že čepeľ vôbec nereže. Potom je potrebné čepeľ správne nastaviť. Nie je to však možné bez toho, aby ste mali zváračku a overili si účinky úpravy nastavenia na obrazovke zváračky. Preto pri používaní noža L5882 na mechanické zváranie existuje riziko nevedomého nesprávneho rezu, ktorý môže mať skutočný vplyv na kvalitu spoja.
Naproti tomu nôž L5801 nevyžaduje žiadne nastavovanie. Jeho počiatočná kvalita rezu je horšia ako kvalita L5882, ale prijateľná pri vykonávaní mechanického spájania. Rezy nie sú také opakovateľné, niektoré by mohol tepelný spojovač odmietnuť, ale v drvivej väčšine prípadov je kvalita rezu úplne dostatočná na vykonanie mechanického spoja.

Nové produkty z ponuky DIPOLu

ULTIMODE A-M211 multimode adaptér, 2xSC - 2xSC, duplex, OM3 tyrkysová
Multimódový adaptér ULTIMODE A-M211, 2xSC - 2xSC, duplex, OM3 tyrkysový L43211 umožňuje pripojiť multimódové optické vlákna zakončené SC konektormi. Duplexný adaptér - umožňuje pripojiť dve zástrčky na každej strane. Tyrkysová farba, charakteristická pre spoje v norme OM3.
Jednovidový prepojovací kábel PC-1372-2 SC/UPC - LC/UPC, simplexný, G.657.A2, LSZH, 2m
Jednovidový prepojovací kábel PC-1372-2 SC/UPC - LC/UPC, simplexný, G.657.A2, LSZH, 2m L3211372_2 je 2-metrový úsek jednovidového optického kábla ukončený s SC/UPC a LC/ konektormi UPC. Bezhalogénová povrchová úprava LSZH (Low Smoke Zero Halogen) s priemerom 3 mm.
Jednovidový prepojovací kábel PC-2272-2 SC/APC - SC/APC, simplex, G.657.A2, LSZH, 2m
Jednorežimový prepojovací kábel PC-2272-2 SC/APC - SC/APC, simplex, G.657.A2, 2m L3212272_2 je 2-metrový jednovidový optický kábel zakončený konektormi SC/APC. Bezhalogénová povrchová úprava LSZH (Low Smoke Zero Halogen) s priemerom 3 mm.

Oplatí sa prečítať

Príčiny problémov so spúšťaním optických RTV/SAT inštalácií. Optické káble sa čoraz viac používajú v kolektívnych pozemných a satelitných televíznych inštaláciách. Keďže tento typ kabeláže je pre mnohých inštalatérov, ktorí už roky vytvárajú tento typ systémov založených na klasickej medenej kabeláži, stále novinkou, pomerne často majú problémy s ich spustením. Tieto problémy sa zvyčajne dajú ľahko diagnostikovať a odstrániť...>>>viac
Možnosť náhrady 9-káblovej medenej zbernice jedným optickým vláknom s priemerom 3-5 mm je jednou z hlavných výhod použitia optických káblov v kolektívnych RTV/SAT inštaláciách.
ULTIMODE OR-20-S3S5-iSMV reflektometer/tester siete z optických vlákien
Merania a diagnostika optickej dráhy