Týždenný prehľad DIPOLu – TV a SAT TV, CCTV, WLAN

Č 9/2024 (26.02.2024)

Dokonalé odpruženie je jednoduchá cesta k bezpečným prilbám.

Inžinieri z University of Colorado v Boulderi a Sandia National Laboratories vyvinuli nový dizajn vložky, ktorý odolá vysokým nárazom. Štúdia prináša nový pohľad na niečo, s čím sa väčšina ľudí neustále stretáva, no len zriedkavo im venuje pozornosť: peny. Peny sú mäkké, porézne štruktúry určené na absorbovanie energie počas tlaku. Majú však vážnu nevýhodu, ktorá spočíva v tom, že sa pri silnom stlačení zrolujú do tuhej rolky. Na vyriešenie tohto problému skupina vedcov napísala počítačové algoritmy, ktoré pomohli prepracovať výplňové materiály tak, aby sa deformovali v špecifickom vzore.
Testovanie 3D tlačenej výplne na University of Colorado Boulder
Počas testov nového riešenia sa ukázalo, že navrhnuté obloženie je schopné absorbovať o 25 % viac energie ako predchádzajúce riešenia. To, čo dáva pene jej elasticitu, sú malé prázdne miesta. Keď sa špongia stlačí, uzavrie sa a absorbuje energiu. Podľa najnovších nápadov je obloženie tvorené sieťou šesťhranných veží alebo doskových mriežok, vyzerajúcich tak trochu ako plásty. Vplyvom tlaku sa voštiny deformujú a vytvárajú vlnu, ktorá účinne absorbuje silu nárazu.
Pomocou nového softvéru bola navrhnutá voštinová štruktúra a následne upravená pridaním niekoľkých ohybov pripomínajúcich mechy v akordeóne. Tieto zlomy pomáhajú štruktúrovať štruktúru, keď sa deformuje, čo umožňuje jej zrútenie oveľa hladšie. Pomocou 3D tlačiarne boli vytvorené bloky veľkosti malých tehál z flexibilného materiálu nazývaného termoplastický polyuretán. Potom boli stlačené pomocou stroja na testovanie nárazom. Skupina zistila, že jej bloky dokážu absorbovať asi šesťkrát viac energie ako štandardné peny vyrobené z rovnakého materiálu a až o 25 % viac ako iné plástové štruktúry. Konštrukcie môžu byť vytvorené z rôznych druhov materiálov, od flexibilných plastov až po tvrdý hliník. Suma sumárum: prilby spomínané v nadpise môžu čoskoro poskytnúť oveľa lepšiu ochranu ako v súčasnosti.

Spojenie dvoch zariadení jedným krúteným párom.

Pozor! Nasledujúce riešenie je „záchranou“ počas inštalácie a nemalo by sa považovať za štandard inštalácie. V inštaláciách, kde je medzi dvoma bodmi vedený iba jeden krútený párový kábel a je potrebné prepojiť dve zariadenia, napríklad IP kamery, je potrebné krútený pár kábel poriadne rozkrútiť.
Nižšie je uvedený nákres, ktorý ukazuje, ako správne vykonať takúto inštaláciu. Prenos dát v sieti FastEthernet (100 Mb/s) prebieha po drôtoch 1,2,3,6. Preto správne pripojenie vodičov ku konektorom RJ-45 vám umožní pripojiť dve zariadenia. Za zmienku stojí PoE napájanie, ktoré je možné zabezpečiť aj na rovnakých pinoch ako dáta (kamera musí podporovať štandard 802.3af option A).
Bohužiaľ toto riešenie nebude vždy fungovať kvôli dĺžke krútenej dvojlinky a potrebe výrazne rozvinúť vodiče na konci krútenej dvojlinky. Ide o riešenie, keď je vedený len jeden krútený pár kábel a nie je možné použiť switch (napr. N29810).
Pripojenie dvoch zariadení k jednému UTP káblu

DVB-S2X/S2/S v IP.

Vďaka technike distribúcie TV založenej na IP signále môže byť budova, v ktorej má byť signál dostupný, vybavená iba krútený párový kábel. Okrem nižších nákladov na kabeláž získavame aj množstvo interaktívnych funkcií a ponuku kanálov je možné prispôsobiť špecifickým požiadavkám zákazníka. IP streamy je možné sledovať na televízoroch so vstavaným IP prijímačom alebo, ak ho televízor nemá, pomocou digitálneho prijímača VSA N5 IPTV TERRA R81612. Okrem toho môžete na prehrávanie video a zvukových súborov použiť bezplatný softvér, napr. VLC.
IPTV streamer DVB-S2X/S2/S-2xIP sdi416 FTA so vstavaným USB portom TERRA
Streamer IPTV sdi416 FTA R81590.
Streamer IPTV sdi482C s duálnym CI slotom CI R81594.
Na zavedenie satelitného signálu do IP inštalácie môžeme použiť:
  • IPTV Streamer 16xDVB-S2X/S2/S-2xIP sdi416 FTA R81590 so zabudovaným TERRA USB portom - zariadenie umožňuje konverziu signálu DVB-S2X/S2/S (16 transpondérov) na IP multicast stream s maximálnou šírkou pásma 1,2 Gbps.
  • IPTV streamer 8xDVB-S2X/S2/S-IP sdi482C s dvojitým CI slotom a USB portom TERRA R81594 - zariadenie umožňuje konverziu signálu DVB-S2X/S2/S (kanály kódované z 8 transpondérov ) na IP stream multicast s maximálnou priepustnosťou 0,6 Gbps.
Vďaka televíznej distribučnej technológii založenej na IP, kabeláž v budove môže byť obmedzená iba na jeden (data + IPTV) alebo dva (oddelené pre data a pre IPTV) UTP / FTP káble. Popri nízkej ceny týchto káblov, užívatelia získajú aj prístup k ďalším interaktívnym prvkom a programovanie možno prispôsobiť ich špecifickým požiadavkám.

Nová vstupná stanica venovaná druhej generácii IP videovrátnikov Hikvision.

Ponuka Dipolu zahŕňa IP vstupnú stanicu Villa DS-KV9503-WBE1 G73615 pre 1 účastníka s funkciou overovania kódu PIN, QR kód, tvár a karta alebo kľúčenka pracujúca v štandarde Mifare (13,56 MHz). Estetické spracovanie a vysoká funkčnosť robia túto stanicu ideálnou pre stavebné systémy rodinných domov, víl, kancelárií a bytov. Ide o dokonalé riešenie pre ľudí, ktorí hľadajú elegantnú dvernú stanicu s vysokou funkčnosťou. Stanica má 4" farebný dotykový IPS LCD displej s rozlíšením 800 x 600 bodov. Dve vstavané farebné kamery s rozlíšením 2 Mpix zaisťujú dobrú kvalitu obrazu a efektívne ovládanie funkcie autorizácie pomocou tváre alebo QR kódu. Jedno fyzické privolávacie tlačidlo umožňuje rýchle pripojenie.pripojenie.2 vstavané relé umožňujú ovládať bránu alebo bránu.Infračervený prísvit s dosahom až 3 m zaisťuje správne pozorovanie v prípade slabého osvetlenia.Stanica brány je vybavený ethernetovým portom umožňujúcim napájanie a pripojenie do siete a Wi-Fi modulom (2,4 GHz).Konfigurácia je možná pomocou aplikácie iVMS-4200 alebo priamo po prihlásení cez webový prehliadač Vzdialené prezeranie a otváranie je možné pomocou mobilnej aplikácie Hik-Connect.
Pohľad na stanicu IP brány DS-KV9503-WBE1 G73615

Príčiny problémov so spustením optických RTV/SAT inštalácií.

Optické káble sa čoraz viac používajú v kolektívnych pozemných a satelitných televíznych inštaláciách. Keďže tento typ kabeláže je pre mnohých inštalatérov, ktorí už roky vytvárajú tento typ systémov založených na klasickej medenej kabeláži, stále novinkou, pomerne často majú problémy s ich spustením. Tieto problémy sa zvyčajne dajú ľahko diagnostikovať a odstrániť.
Možnosť náhrady 9-káblovej medenej zbernice jedným optickým vláknom s priemerom 3-5 mm je jednou z hlavných výhod použitia optických káblov v kolektívnych RTV/SAT inštaláciách.
Nižšie je uvedený zoznam najčastejších príčin porúch v inštaláciách RTV/SAT z optických vlákien:
  • problémy s kabelážou vyplývajúce z príliš vysokého útlmu v spojoch, konektoroch, ohyboch káblov a nemožnosti overiť tento útlm. Často sa stáva, že osoba, ktorá inštaluje anténnu súpravu a aktívne zariadenie, ju pripojí k predtým inštalovanej kabeláži. Inštalačné práce by mali začať kontrolou stavu káblov – najmä preto, že často ide len o jeden alebo nanajvýš niekoľko káblov. Útlm kábla je možné skontrolovať pomocou svetelného zdroja, napr. L5819, a merača optického výkonu, napr. L5815.
  • používanie konektorov s nesprávnym typom rezu koncovky: APC namiesto PC a PC namiesto APC. Mnohí inštalatéri nevenujú pozornosť typu konektora optického vysielača, zatiaľ čo v závislosti od výrobcu a modelu môžu vyžadovať použitie konektorov s rovnou koncovkou, napríklad FC/PC, SC/PC (modré konektory) alebo lomené objímka, napríklad SC/APC (zelené konektory). Chyba v tejto veci má okrem rizika poškodenia konektora v optickom vysielači za následok zvýšenie útlmu spojenia približne o 4-7 dB, čo je často takmer polovica celkového rozpočtu optického výkonu.
  • príliš silný signál na vstupe optických prijímačov. Ak optické vlákno spája vysielač priamo s prijímačom (žiadne rozbočovače), je potrebné použiť tlmiče signálu na vstupe prijímača. Výkon optického vysielača a rozsah citlivosti optického prijímača sa mierne líšia v závislosti od značky a modelu zariadenia, preto si ich hodnoty overte kontrolou údajov v údajovom liste.
  • nesprávne pripojenie zástrčiek typu FC. Pri inštalácii je potrebné správne umiestniť zástrčku vzhľadom na zásuvku. Existuje len jedno usporiadanie zásuvky a zástrčky, v ktorom vodidlo na konektore zapadá do zárezu v zásuvke. V akomkoľvek inom vzťahu zásuvka a zástrčka nie sú správne spojené, aj keď je matica konektora naskrutkovaná na zásuvku. Ak je inštalácia nesprávna, medzi zástrčkou a zásuvkou zostáva medzera, ktorá zabraňuje prenosu signálu. Viac si o tom môžete prečítať tu.
  • príliš vysoká alebo príliš nízka úroveň signálu RTV na vstupe optického vysielača. Optické vysielače sú zvyčajne vybavené systémom AGC, ktorý pre správnu činnosť vyžaduje určitú minimálnu úroveň. Pred pripojením signálu z antén k vysielaču si prosím prečítajte technické údaje vysielača týkajúce sa povoleného rozsahu vstupných signálov.
Zariadenia z optických vlákien používané v optických inštaláciách RTV/SAT sú zariadenia typu „plug & play“. Dôkladné prečítanie technických údajov zariadení a informovanosť o vyššie popísaných problémoch a ich riešení zaručuje 100% úspešnosť pri realizácii tohto typu inštalácie.

Nové produkty z ponuky DIPOLu

Anténa TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 + 20 m kábel + SMA [698-960, 1710-2700 MHz]
TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 anténa + 20 m kábel + SMA [698-960, 1710-2700 MHz] A741024_20 je logaritmická smerová MIMO anténa pre vonkajšiu inštaláciu, určená na príjem a vysielanie signál z LTE/GSM/3G modemu. Anténa má zisk 10 dBi. Je určený na prácu s LTE modemami, telefónmi alebo modemami: GSM, DCS, 3G (vybavené dvoma anténnymi konektormi). Prevádzkové pásmo: 698-960, 1710-2700 MHz.
TRANS-DATA 5G KYZ 10/10 anténa + 10 m kábel + SMA [698-960, 1710-2700, 3300-3800 MHz]
TRANS-DATA 5G KYZ 10/10 anténa + 10 m kábel + SMA [698-960, 1710-2700, 3300-3800 MHz] A741027_10 je logaritmická MIMO smerová anténa pre vonkajšiu inštaláciu, určená pre príjem a prenos signálov z 5G/LTE/GSM/3G modemu. Anténa má zisk až 11 dBi. Je určený na prácu s LTE modemami, telefónmi alebo modemami: GSM, DCS, 3G, LTE, 5G (vybavené dvoma anténnymi konektormi). Prevádzkové pásmo: 698-960, 1710-2700, 3300-3800 MHz.
Stropná IP kamera Hikvision DS-2CD1H43G2-IZ (4 Mpix, 2,8-12 mm MZ, 0,005 lx, IR do 30 m, MD2.0, H.265)
Hikvision DS-2CD1H43G2-IZ stropná IP kamera (4 Mpix, 2,8-12 mm MZ, 0,005 lx, IR do 30 m, MD2.0, H.265) K02008 je stropná IP kamera značky Hikvision, patriacej do série EasyIP Lite. Kamery z tejto série majú základné, najčastejšie používané funkcie, preto sú ideálnym riešením pre väčšinu inštalácií, kde je vyžadovaná stabilná a bezporuchová prevádzka. Kamera má detekciu pohybu 2.0, ktorá eliminuje falošné poplachy filtrovaním objektov ľudí/vozidiel. Je vybavený 1/3" CMOS snímačom s rozlíšením 4 Mpix a infračerveným žiaričom vyrobeným v technike EXIR s dosahom až 30 m zaisťujúcim správnu viditeľnosť pri nedostatku svetla. Má 2,8 - 12 mm Objektív s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou Motozoom umožňujúci diaľkovú zmenu zorného uhla v rozsahu 96° - 29,2°.

Oplatí sa prečítať

Kontrola inštalácie optických vlákien. Ultimode OR-20-S3S5-iSMV L5830 je ľahko použiteľné, ale funkčné zariadenie na testovanie inštalácie optických vlákien. Prístroj umožňuje vykonávať reflektometrické merania tradičným spôsobom (s reflektogramom a tabuľkou udalostí) alebo automatizovanou formou (funkcia iOLA), v ktorej prístroj automaticky vyberá parametre merania a svoje výsledky prezentuje v užívateľsky príjemnej podobe. grafická podoba...>> >viac
Jednou z výhod reflektometra L5830 je možnosť vygenerovať profesionálnu správu o meraniach...
SMATV systém pre príjem z dvoch DVB-T2 vysielačov – test DIPOL SMART antén a kanálového zosilňovača TERRA.