Týždenný prehľad DIPOLu – TV a SAT TV, CCTV, WLAN

Č 4/2024 (22.01.2024)

Boj Kórejcov o dominanciu vo výrobe priehľadných televízorov.

Konkurencia medzi LG a Samsungom v oblasti priehľadných displejov predznamenáva novú etapu vo vývoji tejto technológie, prospech spotrebiteľov, ktorí oceňujú inovatívne riešenia v oblasti zábavy a dizajnu interiérov.
Spoločnosť LG je už roky lídrom vo výrobe priehľadných OLED displejov, ktoré sa používajú napríklad vo vozňoch metra, reklamných billboardoch a všade tam, kde sa požaduje priehľadné médium na prezentáciu grafiky, fotografií alebo informácií. Na veľtrhu CES 2024 spoločnosť predstavila model Signature OLED T s uhlopriečkou 77 palcov, ktorý sa dostane na trh ešte tento rok. Vďaka priehľadnosti obrazovky sa po vypnutí televízora stáva prakticky neviditeľným, čo má pozitívny vplyv na flexibilitu dizajnu interiéru a opticky zväčšuje priestor. Inovácia tohto riešenia umožňuje umiestniť zariadenie vnútri miestnosti alebo pri okne, bez toho, aby bránilo výhľadu von. LG OLED T má výsuvný kontrastný filter, ktorý po zasunutí premení obrazovku na tradičný televízor. Výrobca zdôrazňuje, že zariadenie dokonale zapadá do okolia a prezentuje živý obraz.
Dodatočná funkcia Always-On-Display (AOD) spôsobí, že sa zobrazený obsah akoby vznášal vo vzduchu, čo vytvára atraktívny a atmosférický vizuálny efekt. Funkcia T-Bar obsahuje praktickú informačnú lištu, ktorá sa tiahne pozdĺž spodnej časti zariadenia. Tento panel môže zobrazovať rôzne informácie, ako sú správy, predpoveď počasia alebo názvy prehrávaných skladieb. Zároveň zostáva zvyšok obrazovky bez prekážok, čo umožňuje jasný výhľad na okolie miestnosti. Na rozdiel od bežných televízorov, kde sú všetky vstupné porty na pripojenie externých zariadení umiestnené na zadnej strane produktu alebo na bokoch, sa tu využíva bezdrôtový prenos obrazových a zvukových signálov.
Významným problémom transparentnej technológie OLED, bez ohľadu na jej použitie v televízoroch, telefónoch alebo počítačoch, je riziko vyhorenia a jej tendencia časom degradovať. Samsung, po úspechu LG, predstavuje svoju Micro LED technológiu na trhu s priehľadnými displejmi. Na rozdiel od technológie OLED Micro LED eliminuje problémy spojené s rizikom vypálenia a degradácie obrazu. Obrazovka MICRO LED od spoločnosti Samsung vyzerá ako tabuľa priehľadného skla s mikroskopickými diódami LED, čo eliminuje viditeľné spojenia a lom svetla vo výrobnom procese. V porovnaní s priehľadným OLED a priehľadným LCD ponúka micro LED vyšší jas a intenzitu farieb a zároveň lepšie odhaľuje objekty za obrazovkou ako obe konkurenčné technológie. Spoločnosť Samsung vysvetľuje, že kľúčom k takejto čistote a jasu priehľadných mikro LED je nezávislé ovládanie jasu každej mikro LED a schopnosť usporiadať viacero pixelov tesne vedľa seba pri zachovaní priehľadnosti a priepustnosti svetla.
Samsung's Micro LED prototype delighted viewers by presenting an extremely clear image.
Micro LED televízory si môžu ľubovoľne prispôsobiť svoj tvar, pretože micro LED obrazovka je modulárna. To vám umožní postaviť ho v akejkoľvek veľkosti a pomere; modularita vám tiež umožňuje vytvoriť bezrámový dizajn a pozorovacie uhly sú mimoriadne široké, najmä v porovnaní s priehľadnými LCD.
Napriek oznámeniam však technológia Micro LED od Samsungu ešte nie je v sériovej výrobe. Za zmienku stojí, že Samsung sa v OLED paneloch chváli aj funkciou Glare Free, ktorá zachováva vernosť farieb a redukuje odlesky, pričom zachováva ostrosť obrazu. Použité povrchové vrstvy s nízkou odrazivosťou sú prispôsobené obrazovkám OLED, vďaka čomu nie je potrebné voliť medzi leskom a odrazom.
Ako zaujímavosť stojí za zmienku najväčší skladací televízor v podaní C Seed. Televízor s názvom N1 má pôsobivú 137-palcovú uhlopriečku a keď sa nepoužíva, dá sa zložiť do kompaktného obdĺžnikového tvaru. Vďaka tomuto inovatívnemu riešeniu nenarúša estetiku interiéru, keď nie je aktivovaný. Obrazovka N1 poskytuje jasný a vysokokvalitný obraz a jej možnosť otáčania o 180 stupňov pridáva flexibilitu pri nastavovaní smeru zobrazenia. Nepozorovateľné rozdelenie medzi rôznymi časťami rozkladacej obrazovky je možné vďaka patentovanému systému spoločnosti známemu ako „Adaptive Gap Calibration“. Tento systém automaticky meria vzdialenosť medzi okrajmi, využíva senzory na detekciu posunov a kalibruje jas susedných LED diód. Vďaka tomuto jedinečnému prístupu nie sú na obrazovke viditeľné žiadne „švy“, čo prispieva k jednotnému a bezproblémovému obrazu.

Inteligentná detekcia pohybu v zariadeniach Sunell.

Najdôležitejšou úlohou systému detekcie pohybu je detekcia vstupu osoby alebo vozidla do monitorovaného priestoru. Každá detekcia pohybu môže vygenerovať poplachovú udalosť (napr. upozornenie používateľa, strážcu alebo operátora) a spustiť nahrávanie obrazu.
Tradičná detekcia pohybu fungovala na základe zmien intenzity svetla dopadajúceho na pixel snímača (alebo väčšie skupiny pixelov). Každá zmena svetla spustila detekciu, takže systém zachytil aj pohyb objektov, ktoré boli z hľadiska bezpečnosti nepodstatné. Bežná detekcia pohybu bola citlivá napríklad na pohyb listov vo vetre, lietajúci hmyz, vtáky, tiene či zrážky.
Funkcia inteligentnej detekcie pohybu v zariadeniach Sunell funguje na základe údajov z tradičnej detekcie, ale analyzuje udalosti na zistenie prítomnosť osôb alebo vozidiel. Alarmové upozornenia z inteligentnej detekcie pohybu sú konfigurované nezávisle od tradičnej detekcie, takže sa odosielajú iba platné upozornenia. To zvyšuje efektivitu celého systému a znižuje počet falošných poplachov, ktoré sa dostanú k užívateľovi. Nahrávky uložené na kompatibilnom rekordéri je navyše možné jednoducho vyhľadať na prítomnosť ľudí alebo vozidiel.

Farebné pigtaily s jednovidovým vláknom.

Spoločnosť Dipol ponúka sady farebných pigtailov z optických vlákien, vďaka ktorým je možné esteticky ukončiť dráhu optického vlákna a umožňuje pre jednoduchú identifikáciu jednotlivých vlákien v rozvádzači, spojovacej kazete atď.
V ponuke je 12 farebných variantov pigtailov, ktoré sú rozdelené do 3 skupín (4 farby v sade):
  • červená, zelená, modrá, žltá,
  • biela, sivá, hnedá, fialová,
  • akva, čierna, oranžová, ružová.
Pre každú farebnú sadu existujú 3 verzie konektora: SC/UPC ( L35511A, L35511B, L35511C ), SC/APC ( L35522A, L35522B, L35522C ), LC/UPC ( L35551A, L35551B,L3551C ).
Single-mode Pigtail ULTIMODE PG-51S (1 x SC, 9/125)
Rozvodná skriňa SIGNAL PS-m DIN 2xSC duplex
Sada s konektormi SC/UPC L35511A (farby: červená, zelená, modrá, žltá) a príklad použitia v mini switchi L5312 (je potrebné dokúpiť dve sady). Použitie farieb umožňuje identifikovať vlákna zodpovedné za jednotlivé prenosy.

Komplexné riešenie pre hotely - koncová stanica DVB-S/S2 TERRA.

Majiteľ jedného z hotelov pri rozhodovaní o kúpe televízneho systému stál pred výberom vhodného koncová stanica. Na trhu sú dostupné modely koncových staníc od mnohých výrobcov, ktoré sa líšia cenou a funkčnosťou. Vzhľadom na konkurencieschopnú cenu a spoľahlivú a vysokú funkčnosť padla konečná voľba na koncovú stanicu TERRA, pozostávajúcu z transmodulátorov tdx-420C r81619 a tdx-480 r81621.
Tradičná koncová stanica umožňuje distribúciu televíznych signálov na základe koaxiálneho kábla. Koncové stanice, ktoré konvertujú satelitné programy z DVB-S/S2 na DVB-T/C, sú najobľúbenejším riešením používaným v mnohých hoteloch. Satelitné kanály môžu dopĺňať ponuku terestriálnych televíznych programov alebo byť jediným zdrojom programov v inštalácii. Bez nutnosti použitia ďalších prijímačov (napr. satelitných) pre TV prijímače je toto riešenie obzvlášť atraktívne pre hotely, penzióny, byty a nemocnice.
Príklad koncovej stanice TERRA s vyhradenými transmodulátormi TDX-420C a slotom CAM CI R81619 a tdx-481 FTA R81621 namontovaným v kryte CD001 s lištou DIN BD001 R90001. Okrem toho je na montážnej doske ID001 R90003 namontovaný multiprepínač SRM-522 R80522 a ethernetový prepínač. Celok bol doplnený o vetraciu jednotku s termostatom FD001 R90002. Jeden kábel z multiprepínača SRM-522 R80522 je pripojený k transmodulátoru TDX-420C R81619 a tdx-481 FTA R81621, takže môžete prijímať signál z akéhokoľvek satelitného transpondéra zvoleného satelitu.

Využitie reléových výstupov v monitore IP videovrátnika Hikvision DS-KH6320-WTE1.

Pri inštalácii videovrátnika je niekedy potrebné inštalovať dodatočnú signalizáciu, ktorá by užívateľa informovala, že niekto stlačil volacie tlačidlo na vstupnej stanici. Príkladom je inštalácia systému v hlučnej výrobnej hale, jeho používanie nepočujúcou osobou alebo túžba nainštalovať signalizačný systém mimo domu, aby ste si boli v záhrade vedomí, že niekto prišiel.
Video-interkom monitor DS-KH6320-WTE1 má dve vstavané relé, ktoré je možné aktivovať, keď monitor začne zvoniť po stlačení volacieho tlačidla. Tieto relé môžu pracovať v monostabilnom (1-180 s) alebo bistabilnom režime. Prevádzkový čas a režim každého relé je možné nakonfigurovať individuálne. Napríklad jedno relé môže byť pripojené k bzučiaku s dobou prevádzky 5 s a ďalšie k vizuálnemu indikátoru s dobou prevádzky 60 s. Spárovanie relé s volacím tlačidlom je možné vykonať pomocou aplikácie iVMS-4200, po zadaní vzdialených nastavení monitora v záložke: Intercom -> Calling Linkage. Zvoľte možnosť Enable a vyberte reléový výstup, ktorý bude aktivovaný v momente volania. Režim relé a nastavenie času je možné konfigurovať priamo z monitora.
Vo vyššie zobrazenej konfigurácii bolo relé 1 spojené s volacím tlačidlom.
Keď monitor začne zvoniť, aktivuje sa zvolené relé.

Priechodné konektory RJ-45.

Ponuka DIPOLu zahŕňa konektory EZ RJ-45 kategórie 5e J2012_100 a kategórie 6 J2013_100. Ich charakteristickým znakom je priechod jednotlivých vodičov, čo zaisťuje rýchlejšie a efektívnejšie pripojenie konektora. Krimpovanie konektora a odrezanie prebytočných krútených párov by sa malo vykonať pomocou špeciálneho krimpovacieho nástroja E7911.
Modulárny konektor 8p8c RJ-45 (kat. 5e, plný drôt, typ EZ) [100ks]
Modulárny konektor 8P8C EZ (Rj-45), kat. 5e drôt,
typ EZ J2012_100
Modulárny konektor 8P8C EZ (Rj-45), kat. 5e drôt,typ EZ (100 ks.)
8P8C EZ modulárny konektor (Rj-45), kat. 6 drôt,
typ EZ J2013_100
Konektor pripravený na krimpovanie
Krimpovací nástroj RJ-45 Hanlong HT-580ER (NC konektory - priechodné)
Krimpovačka Hanlong HT-580ER RJ-45 (EZ konektory - priechodné) E7912
Konektor má elastickú západku, ktorá bráni jej vykĺznutiu zo zásuvky. Jednotlivé kontakty majú ostré, jemne rozmiestnené hroty, ktoré sa zasúvajú priamo do izolácie jednotlivých vodičov, čím zabezpečujú spoľahlivé a odolné spojenie.

Nové produkty z ponuky DIPOLu

Modul SFP+ TP-Link TL-SM5310-T 10G BASE-T RJ45 10G/2,5G/1G/100M
Modul TP-Link TL-SM5310-T 10G BASE-T RJ45 10G/2.5G/1G/100M L1441 SFP+ umožňuje pripojiť ethernetový port (10/2.5/1/0.1G) k SFP+ rozhranie.
IPTV streamer DVB-S2X/S2/S-2xIP sdi416 FTA so vstavaným USB portom TERRA
IPTV Streamer DVB-S2X/S2/S-2xIP sdi416 FTA R81590 je zariadenie umožňujúce distribúciu a správu ponúk satelitnej televízie cez ethernetovú (LAN) sieť založenú na krútenej dvojlinke. Jeden panel umožňuje konverziu signálu zo 16 satelitných transpondérov (nekódované kanály) na 2 IP streamy, čo umožňuje distribúciu až 200 TV kanálov s celkovou efektívnou šírkou pásma 1,2 Gbps (600 Mbps na každom z dvoch portov). IP stream dostupný na výstupe je privádzaný do LAN a dodávaný do koncových prijímačov – najčastejšie pomocou prepínačov. Technika multicast používaná v tomto type systémov umožňuje značné úspory sieťových zdrojov.
Optický prijímač ORL302F E so 4x Legacy + Wideband + DVB-T2 TERRA výstup
ORL302F E optický prijímač so 4x Legacy + Wideband + DVB-T2 TERRA A3141 výstup umožňuje konverziu optického signálu prichádzajúceho z vysielača OTF302 6F31 E A3031 alebo OTF302 6F55 E A3055 na elektrický signál. Signál je prijímaný z optického vysielača cez pasívnu sieť z optických vlákien a konvertovaný späť na pôvodný IF signál. Zariadenie obsahuje 4 Legacy výstupy - rovnako ako pre klasický Fullband prevodník a DVB-T2, DAB, FM signál. Prijímač ORL302F E A3141 je navyše vybavený 2 F konektormi umožňujúcimi pripojenie multiprepínača dSCR. Takéto prijímače sa často nazývajú „virtuálne konvertory“. Tieto signály by mali byť privedené do multiprepínača s príslušným počtom výstupov a potom pripojené k účastníckym zásuvkám pomocou koaxiálneho kábla. Za prijímačom je možné postaviť zložitejšie, multiprepínačové systémy.

Oplatí sa prečítať

Monitorovanie rodinného domu založené na kamerách Hikvision zo série EasyIP Lite. Schéma nižšie zobrazuje monitorovací systém jedno- rodinný dom na báze IP kamier Hikvision DS.-2CD1043G2-I K03027 s detekciou pohybu 2.0, súčasť série EasyIP Lite. Kamery sú vybavené 4 MPix snímačom a pevnou ohniskovou vzdialenosťou zaisťujúcou široký pozorovací uhol 99°. Tento model využíva infračervené diódy vyrobené v technológii EXIR 2.0, čo umožňuje rovnomerné osvetlenie pozorovaného priestoru pri práci v noci...>>>viac
Použitím štyroch kamier s rozlíšením 4 Mpix (2560 x 1440 px), nepretržitým záznamom pri 20 fps, nastavením kompresie H.265 a výberom profilu pre strednú zložitosť scény sa budú ukladať záznamy na 2 TB pevný disk. na cca 14 dní.
Séria ULTIMODE zariadení na testovanie a meranie inštalácií z optických vlákien.
Ultimode - séria zariadení na meranie optickej dráhy