Týždenný prehľad DIPOLu – TV a SAT TV, CCTV, WLAN

Č 2/2024 (8.1.2024)

Konferencia WRC-23 určila frekvencie pre 5G a 6G.

15. decembra 2023 sa v Dubaji skončila Svetová rádiokomunikačná konferencia (WRC - World Radiocommunication Conference), ktorá trvala takmer mesiac, počas ktorého boli prijaté dôležité rozhodnutia týkajúce sa mobilnej komunikácie. Konferencie sa zúčastnilo 3 900 delegátov zo 163 krajín a hlavnou témou bola budúcnosť využívania rádiofrekvenčného spektra a obežných dráh geostacionárnych a negeostacionárnych satelitov. Delegácie dosiahli spoločnú dohodu o novom nízkopásmovom (pod 1 GHz) a strednom pásme mobilného spektra v pásmach 3,5 GHz a 6 GHz. Jedným z kľúčových rozhodnutí bolo ponechať pásmo UHF v rozsahu 470 – 694 MHz, aby sa využívalo len pre pozemné televízne služby. Rozhodnutie sa týka regiónu 1, t. j. Európy, Blízkeho východu, Afriky a Ázie. Očakáva sa, že tento stav bude pretrvávať najmenej ďalších 8 rokov. Ďalšia analýza potreby uvoľnenia tohto pásma na prenos dát je naplánovaná na konferenciu WRC-31 (2031).
Diskusia o budúcom využití pásma 6 GHz (6,425-7,125 GHz) vzbudila veľa emócií. Počas konferencie padlo rozhodnutie využiť tento rozsah pre mobilné techniky prenosu dát – 5G-Advanced v Európe, Afrike a niekoľkých krajinách v rôznych častiach sveta. Istou neznámou sú tu Spojené štáty, ktoré sa už rozhodli prideliť toto pásmo ako nelicencované pre ďalšie generácie WiFi techník. Ďalšie diskusie a možno nakoniec záväzné rozhodnutia pre všetky krajiny sa uskutočnia počas WRC-27. Bolo prijaté rozhodnutie analyzovať možnosť využitia pásma 7 - 8,5 GHz pre technológiu 6G do nasledujúcej konferencie (2027). Plány predpokladajú prvé implementácie 6G na rok 2030. Diskutovalo sa aj o problematike integrácie mobilných sietí so satelitmi a boli vydané nariadenia, ktoré budú túto problematiku systematizovať.

Sunell NVR - vypnutie upozornení cez alarmový vstup.

Ak sú v budove okrem monitorovacieho systému aj iné systémy, napr. systém inteligentnej budovy, systém kontroly prístupu alebo alarm systému, stojí za zváženie implementácia funkcie vypnutia stráženia záznamníka. Aktivácia tejto funkcie vypne upozornenia generované alarmovými udalosťami, ako je detekcia pohybu alebo prekročenie virtuálnej čiary. Udalosti sa bežne zaznamenávajú do systému a uchováva sa o nich záznam, môžete však deaktivovať poplachové akcie, ako je odosielanie e-mailov alebo odosielanie upozornení do klientskej aplikácie.
Poplachový vstup sa aktivuje zatvorením alebo otvorením poplachového kontaktu. Napríklad deaktivácia poplašného systému (to znamená, že používateľ je doma) môže vypnúť upozornenia, pretože v tomto prípade sú zbytočné.
Spôsob pripojenia signálu z zabezpečovacej ústredne Satel Integra 32 na poplachový vstup v záznamníku pomocou relé.
Vo vyššie uvedenom príklade nízkoprúdový výstup OUT3 ústredne Integra 32 spúšťa relé, ktoré spája poplachový vstup 1 NVR so zemou. Tento stav je definovaný v nastaveniach záznamníka na deaktiváciu e-mailových upozornení a upozornení push do telefónu vlastníka.
Nastavenia záznamníka Sunell - konfigurácia alarmového výstupu

Optické vedenie - držiak LINEO.

Pri realizácii účastníckych prípojok sa najčastejšie používajú všetky dielektrické samonosné (ADSS) optické vlákna s priemerom cca 3 mm. Takéto optické vlákno je privádzané do domu účastníka z najbližšieho stĺpa, a to tzv extrakčná rukoväť. Pre nízku cenu, jednoduchú konštrukciu a relatívne malý počet vlákien sa takéto optické vlákna používajú napríklad aj v CCTV inštaláciách, v ktorých je časť kabeláže vedená nad hlavou.
Extrakčný držiak LINEO E857523
Držiak LINEO E857523 je určený pre realizáciu nadzemných vedení na báze káblov s priemerom do 3,5 mm. Jedinečnou vlastnosťou držiaka, ktorá ho odlišuje od iných podobných štruktúr, je schopnosť ťahať kábel zo zeme, a nie z rebríka vedľa stĺpu. To znamená, že po inštalácii kábla do držiaka je možné nastaviť dĺžku a napätie rozpätia kábla. Toto je veľmi pohodlné a rýchlejšie riešenie. Rukoväť je odolná a odolná voči poveternostným vplyvom.

Meranie signálu DVB-T2 na kanálovom zosilňovači.

Kanálové zosilňovače zohrávajú dôležitú funkciu v každej kolektívnej televíznej inštalácii. Inštalujú sa na vstupe inštalácie na posilnenie a vyrovnanie všetkých DVB-T2 multiplexov. Konfigurácia samotného kanálového zosilňovača je jednoduchá a celkom intuitívna. Kanálové zosilňovače sa zvyčajne konfigurujú pomocou gombíka (tlačidiel) umiestneného na prednom kryte zariadenia alebo pomocou ľubovoľného mobilného zariadenia vybaveného systémom Android (alebo počítača so systémom Windows). Výber spôsobu konfigurácie závisí od výrobcu daného produktu. Správna inštalačná prax odporúča najprv zmerať signál pozemnej televízie DVB-T2 meraný priamo z antény a potom tento signál pre každý multiplex zmerať na výstupe zosilňovača. Ideálnym riešením je použiť certifikovaný merač TV signálu ALPSAT AS07STCA-4K R10206.
Vyššie uvedená fotografia zobrazuje meranie digitálnej pozemnej televízie DVB-T2/HEVC pomocou merača ALPSAT AS07STCA-4K R10206 na výstupe kanálového zosilňovača PROFINO Revolution 6711 R89062 pre príklad kanálu 23 v pásme UHF. Podobné meranie by sa malo vykonať pre zostávajúce MUX v inštalácii. V takejto situácii je najlepším riešením použiť spektrálny analyzátor signálu alebo funkciu Tilt Limit, ktorá umožňuje barové meranie až 12 MUXov digitálnej pozemnej televízie. Zosilňovač má RF výstupnú úroveň 90 dBuV pre každý z 5 multiplexov. Táto úroveň RF signálu úplne postačuje na distribúciu a správny príjem niekoľkých desiatok prijímačov v inštalácii.

DS-KD-TDM zobrazovací modul pre Hikvision IP video interkom.

DS-KD-TDM G73671 je 4" zobrazovací modul určený na prácu s hlavnými modulmi IP bránových staníc Hikvision DS-KD8003-IME1(B) G73652 a DS-KD8003Y-IME2 G73646. Je vybavený Dotykový IPS displej s rozlíšením 480 x 480 px.Má vstavanú čítačku tagov v štandarde Mifare (13,56 MHz), dotykovú klávesnicu, pomocou ktorej privoláte nájomníkov a pomocou kódu otvoríte elektrický úderník, zoznam nájomníkov a možnosť zobrazenia reklamnej grafiky Jej rozsiahla funkcionalita umožňuje integráciu a výmenu viacerých modulov jedným zariadením Pomocou aplikácie iVMS-4200 je možné nastaviť, čo sa bude zobrazovať na obrazovke po jej prebudení Existujú štyri možnosti vyber z:
  • okno telefónneho hovoru (môže zazvoniť a otvoriť pomocou kódu),
  • okno kontaktov,
  • stlačením tlačidla zobrazíte okno hovoru (zoznam kontaktov),
  • okno na čítanie kariet.
Pohľad na konfiguračné okno modulu DS-KD-TDM G73671 v programe iVMS-4200

Priemyselné spínače ULTIPOWER.

Sú určené do priemyselných zariadení, kde sa môžu vyskytnúť nepriaznivé podmienky, ako je zvýšená prašnosť, vysoká alebo nízka teplota alebo vysoká vlhkosť. Inštalácia tohto typu spínačov sa odporúča aj pri inštaláciách na stĺpy alebo v telekomunikačných šachtách - v hermetických krytoch. Prepínače majú ethernetové porty (Fast Ethernet alebo Gigabit Ethernet, v závislosti od modelu) na pripojenie zariadení, ako sú IP kamery alebo počítače. Priemyselné spínače ULTIPOWER majú puzdro, ktoré spĺňa normu IP40 (ochrana proti prístupu k nebezpečným častiam, ochrana proti pevným cudzím telesám s priemerom nad 1 mm). Všetky porty je možné napájať pomocou PoE (prepínač musí byť napájaný jednosmerným napätím 48 V). Prepínače sú vybavené SFP portom na konverziu prenosového média na optické vlákno.
Zariadenia majú aj nasledujúce doplnkové funkcie:
  • Rozšírená funkcia umožňujúca napájanie zariadení pripojených krútenou dvojlinkou s dĺžkou až 250 m,
  • Funkcia PoE Auto Check automaticky reštartuje pripojené zariadenie, ak je pozastavené,
  • 90W podpora HiPoE pre porty 1 a 2 (iba N299704),
  • Funkcia PD umožňuje napájanie prepínača cez ethernetový port (iba model N299707).
Switch PoE ULTIPOWER 152SFP 802.3af/at 4xPoE FE, 1xFE, 2xSFP 100M, Extend,VLAN, PoE Auto-Check
Vo vyššie uvedenom príklade boli spínače inštalované v utesnených krabiciach na stĺpoch. IP kamery boli pripojené k prepínačom a napájané cez PoE (48V 802.3af). Medzi pólmi sú položené káble z optických vlákien (jednomódové vlákno ukončené LC konektormi a vložkami SFP), čím sa vytvorí sieť pozostávajúca z piatich kamier a IP kamerového záznamníka (NVR). Použitie priemyselných spínačov zvyšuje spoľahlivosť takéhoto systému, pretože sú odolnejšie voči prepätiu a drsným poveternostným podmienkam. Okrem toho kábel z optických vlákien medzi dvoma pólmi účinne elektricky izoluje dve miesta kamerových bodov.

Nové produkty z ponuky DIPOLu

Hikvision DS-E04HQHI-B 4-kanálový HD-TVI digitálny rekordér (2 Mpix, 15 fps, H.265, SSD 512 GB, HDMI, VGA) TURBO HD 5.0
Digitálny rekordér HD-TVI 4-kanálový Hikvision DS-E04HQHI-B (2 Mpix, 15 fps, H.265, SSD 512 GB, HDMI, VGA) TURBO HD 5.0 M75404 až 4-kanál. multisystémový rekordér umožňujúci záznam obrazu z kamier: HD-TVI, HD-CVI, AHD, CVBS a IP. Zariadenie pre analógový systém dokáže zaznamenávať obraz z kamier s rozlíšením 1080p a 720p rýchlosťou 15 snímok za sekundu. Nahrávky je možné archivovať na vstavaný eSSD disk s kapacitou 512 GB (k dispozícii je 480 GB). S predvolenými parametrami pre 4 kamery s rozlíšením 2 Mpix to znamená približne 10 dní nepretržitého nahrávania. Rekordér umožňuje pripojiť 4 analógové kamery na BNC vstupy, ako aj 1 IP kameru (s rozlíšením až 6 Mpix).
Digitálny mobilný rekordér Protect 207 (4 x 1080p, H.265, 25 fps, 1 slot HDD/SSD, GPS, RJ-45)
Digitálny mobilný rekordér Protect 207 (4 x 1080p, H.265, 25 fps, 1 slot HDD/SSD, GPS, RJ-45) M80207 je 4-kanálový mobilný rekordér určený pre aplikácie v autobusoch , mestské autobusy, autobusy, električky, metro, služobné a osobné vozidlá a špeciálne vozidlá, t.j. nákladné, policajné, väzenské či vojenské autá a sanitky. Jeho konštrukcia zaisťuje zvýšenú odolnosť voči vibráciám a otrasom. Záznamník je určený na inštaláciu v kabíne vozidla, napríklad pod sedadlo, v odkladacej schránke alebo v kufri. Napájacie káble sú pripojené k batérii a zapaľovaniu (podobne ako pri rádiu), vďaka čomu po otočení zapaľovania prístroj automaticky spustí audio-video záznam.
ColorVu Hikvision DS-2CE12HFT-F28 kompaktná kamera 4 v 1 (5 Mpix, 2,8 mm, 0,0005 lx, biele svetlo do 40 m) HD-TVI, AHD, HD-CVI, CVBS
4-v-1 kompaktná kamera ColorVu Hikvision DS-2CE12HFT-F28 (5 Mpix, 2,8 mm, 0,0005 lx, biele svetlo do 40 m) HD-TVI, AHD, HD-CVI, CVBS M75679 je ColorVu sériová kamera určená na použitie v monitorovacích systémoch založených na rôznych typoch záznamníkov. Môže pracovať v systémoch HD-TVI, HD-CVI, AHD a analógových CVBS. Operačný systém sa volí pomocou mikrospínača umiestneného na kábli. Kamera generuje vysokokvalitné snímky s rozlíšením 5 MPix, vyznačujúce sa vysokou čistotou, jasom a živými farbami. Vďaka vysokej citlivosti 0,0005 lx a vstavanému osvetľovaču bieleho svetla s dosahom až 40 m má výsledný obraz vysokú kvalitu a dobré parametre aj pri zlých alebo žiadnych svetelných podmienkach.

Oplatí sa prečítať

Odosielanie správ používateľom systému videovrátnika Hikvision IP z aplikácie iVMS-4200. Aplikácia iVMS-4200 vám umožňuje odosielať správy vybraným nájomcom. Toto je obzvlášť užitočná možnosť najmä v prípade zložitejších systémov videovrátnikov, pretože umožňuje rýchlo poskytnúť dôležité informácie všetkým používateľom, ako sú informácie o poruchách, údržbe alebo správe. Po nakonfigurovaní systému, vytvorení organizácie, pridaní osôb s oprávneniami a priradení osoby k danej vnútornej stanici (vyplnené údaje o obyvateľovi) je možné posielať správy...>>>viac
Pohľad na okno umožňujúce odosielanie správ
určeným účastníkom IP videovrátnika pomocou aplikácie iVMS-4200(v3).
5G ANTÉNY - stabilné pripojenie