Týždenný prehľad DIPOLu – TV a SAT TV, CCTV, WLAN

Č 1/2024 (1.1.2024)

Japonskí inžinieri lámu rekordy v prenose dát. Všetku prevádzku na internete preniesli za 1/20 sekundy!

Japonskí inžinieri prekonali rekord v prenose dát pomocou jediného optického vlákna, ktoré prekonalo rýchlosť 22,9 Pbit/s (petabitov/sekundu). To je viac ako dvojnásobok doterajšieho rekordu 10,66 Pbit/s a viac ako 20-násobok celkového množstva dát prenesených cez celý globálny internet za jednu sekundu. Zohľadňovaná dátová prevádzka zahŕňa všetky typy online aktivít, ako je prehliadanie webu, streamovanie videa, sťahovanie súborov, online hranie a akákoľvek iná výmena údajov medzi zariadeniami pripojenými k internetu po celom svete. Zatiaľ čo väčšina používateľov na svete surfuje po internete rýchlosťou maximálne niekoľko stoviek megabitov za sekundu, táto prelomová rýchlosť dosiahnutá Japonským národným inštitútom informačných a komunikačných technológií (NICT) zanecháva zapadnuté aj tie najrýchlejšie spotrebiteľské pripojenia.
Na zvládnutie väčšej sieťovej prevádzky vedci z NICT použili techniku ​​multiplexovania, t. j. implementáciu dvoch alebo viacerých komunikačných kanálov v jednom prenosovom médiu. Viacúrovňové multiplexovanie zahŕňalo aj väčší počet jadier v optickom vlákne. Výskumníci zistili, že každé jadro v kábli z optických vlákien môže prenášať dáta rýchlosťou 0,3 až 0,7 Pbit/s. Po ich sčítaní bola celková prenosová rýchlosť 22,9 Pbit/s. Vedci použili kábel pozostávajúci z 38 jadier, z ktorých každé môže prenášať údaje v troch režimoch, čo dáva celkovo 114 priestorových kanálov. Toto riešenie zvyšuje celkovú prenosovú kapacitu použitím nezávislých dátových kanálov v rôznych rozsahoch vlnových dĺžok. Každý režim je vložený do vlastného priestorového kanála, ktorý pozostáva zo 750 kanálov v pásmach S, C a L so šírkou pásma 18,8 THz. Odborníci NICT naznačujú, že s ďalšou optimalizáciou korekcie chýb by tento systém mohol potenciálne dosiahnuť rýchlosť 24,7 Pbit/s, čo je viac ako 1000-krát rýchlejšie ako súčasné komunikačné systémy z optických vlákien.

RACK skriňa v bytovom dome - ukončenie kabeláže pre inštalácie TV, LAN a optických vlákien.

Na fotkách nižšie uvádzame príklad ukončenia kabeláže v multi- rodinný dom so 102 bytmi. Skriňa umiestnená v technickej miestnosti má byť podľa platných predpisov spojovacím bodom káblov zo všetkých bytov. Každý byt by mal byť pripojený k: 2 koaxiálnym káblom, 2 krúteným párom a 1 káblu s 2 vláknami z optických vlákien.
Skriňa RACK SIGNAL R912016 používaná na ukončenie kabeláže v bytovom dome. Na zadnej strane skrine je Terra multiswitch systém.
Pri výbere RACK skrine pre takýto scenár by ste samozrejme mali brať do úvahy počet panelov, ktoré budú predstavovať správne ukončenie káblov. Ale to nie je všetko. Okrem výšky samotnej rakovej skrine, stojí za to premýšľať o:
  • dostatočný priestor na montáž aktívnych zariadení; v prípade typickej viacrodinnej budovy pôjde o zostavu zosilňovačov a multiprepínačov viditeľných na fotografii, prenášajúcich signál RTV/SAT. Vhodná šírka a hĺbka skrine umožní montáž s vyššie uvedeným. zariadenia na boku alebo vzadu. To šetrí cenný priestor na prednej strane.
  • vertikálne organizéry káblov - keďže počet káblov vstupujúcich do skrine je veľký, bude veľký aj počet krížených káblov spájajúcich zariadenia operátora (LAN switch, optický rozbočovač atď.) s ukončovacími panelmi. Výber modelu šatníka vybaveného vertikálnymi káblovými organizérmi sa preto javí ako jediný správny. Nedostatok tohto prvku bude mať skôr či neskôr za následok obrovský neporiadok v prednej časti šatníka.
  • možnosť pohodlného a bezpečného zavedenia káblov od externých operátorov - vertikálne organizéry káblov môžu využiť aj externí operátori na bezpečné a pohodlné zavedenie vlastných káblov do skrine. To zahŕňa multipatch káble, káble napájajúce optické rozbočovače atď. Ak sa táto otázka nepremyslí a operátori dostanú v tomto smere voľnú ruku, skončí to v neporiadku, čo následne zvýši možnosť zlyhania.
Skriňa použitá vo vyššie uvedenom príklade a spĺňajúca predpoklady popísané vyššie je stojanová RACKOVÁ skriňa SIGNAL R912016 19" 42U 800x1000 mm.

AS07STCA-4K - profesionálne meranie RTV/SAT signálu.

Okrem merania jednotlivých parametrov digitálnych televíznych signálov, ktoré majú významný vplyv na správnu realizáciu a prevádzku inštalácie RTV/SAT, bude jedným zo základných kritérií pri výbere merača jeho jednoduchosť použitia a funkčnosť. Merač s jedným spoločným vstupom pre signály DVB-T2 a DVB-S/S2 bude určite oveľa pohodlnejšie zariadenie. Toto riešenie umožňuje eliminovať ťažkopádne prepínanie alebo premiestňovanie meracieho kábla pri meraní priamo z multiprepínača. Ďalšou dôležitou funkciou je meranie RF signálu vo veľmi širokom dynamickom rozsahu, čo umožňuje eliminovať problém skreslenia signálu na jednotlivých prvkoch v inštalácii a na samotnom merači.
Merač AS07STCA-4K R10206 umožňuje meranie výkonu RF signálu vyjadreného v dBμV v rozsahu 25...100 dBμV. Snímka obrazovky vyššie ukazuje meranie DVB-S/S2 signálu súčasne z dvoch satelitných pozícií pre každý pár polarizácie/pásma. Táto funkcia je užitočná najmä pri inštaláciách s viacerými prepínačmi.

Posielanie správ používateľom IP videovrátnika Hikvision z aplikácie iVMS-4200.

Aplikácia iVMS-4200 umožňuje posielať správy vybraným nájomníkom. Toto je obzvlášť užitočná možnosť najmä v prípade zložitejších systémov videovrátnikov, pretože umožňuje rýchlo poskytnúť dôležité informácie všetkým používateľom, ako sú informácie o poruchách, údržbe alebo správe. Po nakonfigurovaní systému, vytvorení organizácie, pridaní osôb s oprávneniami a priradení osoby k danej vnútornej stanici (vyplnené údaje o obyvateľovi) je možné posielať správy. Ak to chcete urobiť, po spustení aplikácie iVMS-4200 prejdite na kartu:
  • "Ovládanie prístupu -> Videotelefón -> Upozornenie", vyberte "Pridať" a označte odberateľov na karte "Odoslať komu"
Po vyplnení dostupných možností (predmet správy, typ, fotografia, obsah) a potvrdení tlačidlom Odoslať sa správa zobrazí na monitoroch uvedených odberateľov.
Pohľad na okno umožňujúce odosielanie správ
určeným účastníkom IP videovrátnika pomocou aplikácie iVMS-4200(v3).

Základy IP adresovania - časť 7 - DDNS.

Ak chceme prevádzkovať server, napríklad s webovou stránkou alebo monitorovacími kamerami, dostupný odkiaľkoľvek na internete a nemáme statickú IP adresu, ale prijímame ju dynamicky z DHCP servera, musí používať službu DDNS ( Dynamic Domain Name System), t. j. služby dynamického názvového servera.
Klienti pripojení na internet často nemajú stálu verejnú IP adresu, ktorá sa však z času na čas mení. V tomto prípade sa používateľ nemôže priamo na diaľku pripojiť k takémuto umiestneniu. Na pomoc prichádza služba DDNS, ktorá má podobne ako DNS databázu so záznamami o vzťahu medzi doménovou adresou a číselnou adresou, no môže byť kedykoľvek aktualizovaná držiteľom domény (vyhradená služba/aplikácia nainštalovaná na zariadenie klienta informuje DDNS server o zmene adresy). Vďaka tomu je server dostupný pod jedným pevným názvom bez ohľadu na to, akú IP adresu momentálne má. Z tohto dôvodu môžete so serverom komunikovať iba pomocou adresy domény preloženej serverom DDNS (pokiaľ nepoznáme aktuálnu číselnú adresu servera, ale nikdy nevieme, ako dlho bude platná).
Ilustračná schéma jednocyklovej komunikácie medzi klientom a serverom bez pevnej IP adresy
cez DDNS. Pri ďalšej zmene adresy sa to zopakuje.
1. Vaša IP adresa je 83.17.30.134
2. Zmenil som IP: dipol.no-ip.org teraz je 83.17.30.134
3. Aká je aktuálna IP adresa pre dipol.no-ip.org?
4. dipol.no-ip.org je teraz 83.17.30.134
5. Dobrý deň, 83.17.30.134 pošlite mi svoju webovú stránku
6. Prosím, tu je moja stránka
Pamätajte, že medzi zmenou IP adresy serverom DHCP a zistením tejto skutočnosti programom alebo smerovačom môže uplynúť krátky čas a potom uplynie asi minúta, keď sa na server DDNS odošle informácia o aktualizácii. Musíte vziať do úvahy možnosť, že pri zmene adresy IP môže byť server nejaký čas nedostupný.

Nové produkty z ponuky DIPOLu

Single-mode adaptér SC/APC simplex bez príruby
Jednovidový SC/APC simplexný adaptér bez príruby L4224 určený na pripojenie jednovidových vlákien a optických káblov zakončených SC/APC konektormi. Bezprírubové puzdro umožňuje použitie adaptérov vo výrobkoch s obmedzeným priestorom pre montáž tohto typu prvkov.
Extrakčný držiak LINEO pre účastnícky kábel 2,5-3,5 mm
Držiak extrakcie LINEO pre 2,5-3,5mm účastnícky kábel E857523 je určený pre realizáciu nadzemných vedení na báze káblov s priemerom do 3,5 mm. Vďaka svojim špeciálnym vlastnostiam bude držiak veľmi dobre fungovať na úsekoch nadzemných vedení medzi stĺpom a budovou užívateľa.
NEXT povrchová vnútorná účastnícka zásuvka FTTH 2HP
NEXT povrchová vnútorná účastnícka zásuvka FTTH 2HP L5303 určená pre montáž na stenu. Používa sa v sieťach FTTH na ukončenie účastníckej linky. Zásuvka NEXT má priestor na voliteľnú inštaláciu až 2 adaptérov v štandarde SC simplex (vo verzii bez príruby) a vyhradené polia pre max. 4 kryty zvarov. Zásuvka má ochranu proti náhodnému otvoreniu. Zvláštnosťou hniezda je jeho moderný dizajn a malá hĺbka 2 cm.

Oplatí sa prečítať

Satelitný signál v štandarde IP. IPTV je spôsob poskytovania televízneho obsahu, ktorý namiesto tradičných metód založených na koaxiálnom kábli využíva technológie používané v počítačových sieťach. Ponuka DIPOLu teraz zahŕňa IP streamer, ktorý umožňuje distribúciu a správu ponuky satelitnej televízie DVB-S2X/S2/S cez ethernetovú (LAN) sieť založenú na krútenej dvojlinke...>>>viac
sdi416 R81590 streamer vybavený 1 RF vstupom umožňujúcim príjem nekódovaných FTA programov v štandarde DVB-S2X/S2/S.
Séria ULTIMODE zariadení na testovanie a meranie inštalácií z optických vlákien.
Ultimode - nový rad zariadení na meranie optickej dráhy