Týždenný prehľad DIPOLu – TV a SAT TV, CCTV, WLAN

Č. 30/2023 (25. september 2023)

Prinesú mióny revolúciu v lokátoroch?

Vedci z Tokijskej univerzity oznámili výsledky prvých testov alternatívneho navigačného systému k GPS, ktorý je založený na využití javov súvisiacich s kozmickým žiarenia. Kľúčovým prvkom tohto revolučného systému je použitie novoobjavených elementárnych častíc nazývaných mióny. Tieto nezvyčajné častice vznikajú interakciou kozmického žiarenia so zemskou atmosférou, čím vzniká kaskáda sekundárnych častíc. Zaujímavosťou je, že každú minútu je štvorcový meter povrchu našej planéty bombardovaný približne 10 000 miónmi.
Kľúčom k fungovaniu inovatívneho systému MuWNS ( Muometric Wireless Navigation System ) je schopnosť detekovať mióny, ktoré rovnomerne pokrývajú povrch našej planéty a pohybujú sa konštantnou rýchlosťou bez ohľadu na materiál, ktorým prechádzajú. . Rovnako dôležité je, že dokážu preniknúť do skál, čo umožňuje navigačnému systému fungovať v tých najnáročnejších podmienkach, aj v podzemí a v budovách.
Vizualizácia padajúcich miónov
Systém MuWNS je založený na základnom princípe merania času, ktorý mióny potrebujú na cestu medzi prijímačom a viacerými strategicky umiestnenými referenčnými detektormi. Sú umiestnené nad prijímačom a fungujú ako trvalé referenčné body. Meraním času, ktorý mióny potrebujú na prechod cez referenčný detektor a dosiahnutie prijímača, dokáže systém vypočítať vzdialenosť medzi nimi. Na presné určenie polohy prijímača systém trianguluje vzdialenosti medzi prijímačom a viacerými referenčnými detektormi. Tento proces umožňuje presné určenie polohy aj v zložitých prostrediach.
V súčasnosti sa systém môže pochváliť presnosťou 2 až 25 metrov a dosahom 100 m od referenčnej stanice. Na dosiahnutie vyššej úrovne presnosti chcú vedci integrovať atómové hodiny do mikročipu (CSAC). Sú oveľa presnejšie ako v súčasnosti používané quartzové hodiny, čo dáva potenciál pre merania v reálnom čase s presnosťou jedného metra. Aj keď je táto technológia dnes stále drahá, odborníci predpovedajú, že keď sa CSAC stanú bežnejšími v spotrebnej elektronike, ako sú smartfóny, náklady na jej používanie klesnú, čo umožní jej implementáciu v MuWNS.
GPS je všeobecne známy a používaný navigačný nástroj. GPS signály však majú obmedzenia najmä vo vyšších zemepisných šírkach alebo v mestách medzi vysokými budovami, kde sú slabšie a náchylnejšie na rušenie. Môžu byť tiež ľahko zaseknuté alebo sfalšované a nepreniknú cez bariéry, ako sú steny, budovy, skaly alebo voda. Nový navigačný systém založený na kozmických miónoch má potenciál prekonať tieto obmedzenia. Aplikácie tejto technológie sú sľubné a viacsmerné. Okrem toho, že poskytuje presnú navigáciu vo vnútri budov a podzemia, dokáže poskytnúť nenahraditeľnú podporu v prípade katastrof. Viete si predstaviť situáciu, keď lietajúce drony vybavené referenčnými detektormi nad oblasťami postihnutými katastrofou umožňujú presnú navigáciu záchranných tímov.

Konverzia signálu zo zdroja HDMI na koaxiálny kábel.

Konverzia A/V signálov na vysokofrekvenčný RF signál, čo znamená vstup signálov zo všetkých typov zdrojov signálu ako napr. monitorovania počítačov, prehrávačov alebo kamier pre pozemné televízne inštalácie je operácia, ktorá si vyžaduje použitie tzv. modulátor. Toto zariadenie je vybavené jedným alebo sadou A/V vstupov (RCA, HDMI, atď. - v závislosti od jeho typu) a RF výstupom (bežne nazývaným "anténny" výstup), a umožňuje vám sledovať video a počúvať zvuk na vybranom kanáli na všetkých televízoroch pripojených k inštalácii. Z pohľadu prijímača je program zavedený do inštalácie vnímaný ako ďalší terestriálny televízny kanál.
Modulátor MHD002P R86104 je multifunkčné zariadenie, ktoré moduluje vstupný signál vo Full HD rozlíšení (1920x1080-30p) odosielaný do HDMI konektora v štandarde DVB-T COFDM. Model MHD002P R86104 je okrem HDMI vstupu navyše vybavený HDMI výstupom umožňujúcim sledovanie obrazu z pripojeného zdroja signálu.
Digitálny modulátor Terra MHD002P HDMI-1xCOFDM (DVB-T) s prídavným HDMI výstupom - podpora HDCPProfesionálna VHF a UHF DVB-T anténna súprava (H/V): DIPOL 28/5-12/21-601-cestný TV / FM odbočovač O-1-6dB (5 - 1000MHz) Signal1-cestný TV / FM odbočovač O-1-6dB (5 - 1000MHz) Signal1-cestný TV / FM odbočovač O-1-6dB (5 - 1000MHz) Signal1-cestný TV / FM odbočovač O-1-8dB (5 - 1000MHz) Signal1-cestný TV / FM odbočovač O-1-8dB (5 - 1000MHz) Signal1-cestný TV / FM odbočovač O-1-8dB (5 - 1000MHz) Signal
Príklad použitia digitálneho modulátora MHD002P Terra R86104. Zdrojový signál (Blu-Ray) je modulovaný a možno ho sledovať na akomkoľvek televízore v sieti a je k dispozícii na výstupe HDMI pre televízor v danom mieste.

Blíži sa koniec letnej fotografickej súťaže!

Len do 29. septembra môžete prihlasovať diela do dvadsiateho druhého ročníka súťaže dovolenkovej fotografie DIPOL "Zaujímavé o anténach". Víťazov vyberie známy krakovský fotograf, pán Paweł Zechenter. Pozývame vás zúčastniť sa!
V tejto edícii sme pripravili veľmi atraktívne ceny: projektor Wanbo T6 Max, router najnovšej generácie a WiFi kameru. Víťazi vyznamenaní dostanú hrnček z kolekcie DIPOL. Bližšie informácie o súťaži a pravidlá zasielania fotografií sú k dispozícii tu.

Nový HDMI 4K prevodník na IP.

Distribúcia signálu 4K s ultravysokým rozlíšením zo zdrojov signálu HDMI, ako sú satelitné tunery alebo prehrávače médií, je obľúbeným typom inštalácie v krčmách, reštauráciách, konferenčných miestnostiach atď. Tento signál sa často musí privádzať do niekoľkých alebo tuctov televízorov, ku ktorému siaha káblová trasa od zdroja až niekoľko desiatok metrov. Existuje niekoľko riešení tohto problému. Jedným z nich je použitie rozdeľovačov a štandardných HDMI káblov. Ak dĺžka kábla presahuje 30 m, môžete použiť optické káble HDMI, napríklad H1505 alebo H1705.
Oveľa flexibilnejším riešením z hľadiska rozšíriteľnosti je vybudovanie inštalácie založenej na prevodníku HDMI na IP. Na rozdelenie signálu potom použijeme štandardné sieťové prepínače. Ak vzdialenosť televízora od zdroja signálu presiahne 100 m, možno prepínač použiť na regeneráciu signálu. Ďalšou zaujímavou možnosťou je možnosť zmeny média na optické vlákno pomocou media konvertora. Potom sa dosah prenosu počíta v kilometroch.
Prevodník HDMI na IP Signal HD H3612 umožňuje pripojiť signál s ultravysokým rozlíšením (4K) k prijímaču (TV, monitor) vybavenému konektorom HDMI prostredníctvom krútenej dvojlinky CAT 5e alebo vyššej. Sada obsahuje vysielač a prijímač. Dodatočne je možné rozšíriť USB port, napríklad pre ovládanie rekordéra pomocou myši. IP signál prichádzajúci z vysielača môže byť poslaný do ethernetového prepínača, aby bol rozdelený na väčší počet prijímačov. Bitová rýchlosť komprimovaného signálu na výstupe vysielača je približne 30 Mbit/s. Pre správne dekódovanie signálu s väčším počtom zariadení zobrazujúcich obraz je potrebný dedikovaný prijímač H3612R - prezeranie obrazu na PC vybavenom sieťovou kartou nie je možné.
Prevodník signálu HDMI na IP s predlžovacím káblom USB 4K
Schéma použitia prevodníka HDMI > IP (pripojenie point-to-multipoint)

Ultimode G-10G/SFP+ - konvertor médií 10 Gbit/s.

Zatiaľ čo telekomunikačný trh registruje prvé komerčné implementácie štandardu Ethernet s rýchlosťou 400 Gbit/s, lokálne siete v hoteloch, školách, kanceláriách a pod. čoraz častejšie vyžadujú používanie zariadení s pripojením na úrovni 10 Gbit/s. V ponuke Dipolu je mediakonvertor Ultimode G-10G/SFP+ L1307, do ktorého sa zmestia vložky SFP+: duplex: L1425, L1428 a BiDi: L1430, L1432.
Média konvertor ULTIMODE G-10G/SFP+
Media konvertor Ultimode 10 Gbps L1307 a vložka SFP+ BiDi L1430. LED diódy umožňujú overiť správnu činnosť zariadenia. LED 10G indikuje vyjednávanie rýchlosti 10 Gb/s pre pripojenie na medenom rozhraní (kábel s krútenou dvojlinkou). L1307 sa z hľadiska LED prevádzky správa odlišne od modelov Ultimode s nižšou rýchlosťou. Keď je tu mediálny konvertor pripojený k inému zariadeniu (druhému media konvertoru alebo prepínaču) cez optický kábel, LED SD (Signal Detected) svieti, ale LED Link ACT nesvieti. Táto sa rozsvieti iba vtedy, keď sú medené rozhrania pripojené k správnym zariadeniam (linka LED sa tiež rozsvieti paralelne).

Technológia Smart Hybrid Light s ColorVu.

Spoločnosť Hikvision zaviedla do svojej ponuky kamery Smart Hybrid Light, ktoré spájajú výhody tradičných kamier a kamier série ColorVu. Tradičné kamery disponujú IR iluminátorom, ktorý osvetľuje scénu, umožňujúci záznam obrazu v noci, na úkor straty detailov v podobe farieb. Kamery ColorVu dokážu zaznamenávať farebné obrázky 24 hodín denne, no nie vždy sa očakáva použitie osvetlenia bielym svetlom. Pre splnenie týchto požiadaviek Hikvision predstavuje inteligentné hybridné kamery s technológiou ColorVu, vybavené tromi režimami osvetlenia scény: klasické infračervené, biele LED svetlo a inteligentný režim. V inteligentnom režime kamera po detekcii siluety osoby alebo vozidla spúšťa biele svetlo, čím poskytuje farebný obraz. Keď objekt opustí detekčnú zónu, kamera sa prepne späť do IR režimu. Okrem toho, že osvetlenie scény poskytuje farebný obraz, má LED svetlo ďalšiu funkciu na odstrašenie votrelca. Užívateľ rozhoduje, v akom režime bude kamera fungovať. Kamery s technológiou Smart Hybrid Light zo série EasyIP 4.0 majú označenie DS-2CD2xx7G2H-LI(x).
Keď sa na scéne nenachádza žiadna osoba ani vozidlo, kamera použije IR režim
Keď sa na scéne objaví osoba alebo vozidlo, kamera zapne LED osvetlenie a prepne sa do farebného režimu
Keď osoba alebo vozidlo opustí scénu, kamera sa prepne späť do IR režimu
Hikvision kamery vybavené inteligentným IR iluminátorom a režimom bieleho svetla: K01304, K01507, K02819, K03211, K03704, K03705, K03212, K03413, K03417, K03904, K05252, K05252, K05252

Nové produkty z ponuky DIPOLu

Závesná rozvodná skriňa GFP-16D 2 vstupy, 16 výstupov, neprerezaný port
Závesná rozvodná skriňa GFP-16D 2 vstupy, 16 výstupov, neprerezaný port L56316 má dva vstupy pre zbernicové káble a 16 výstupov pre účastnícke káble. Bol navrhnutý pre montáž na stenu alebo stĺp. Jeho konštrukcia umožňuje jednoduchú inštaláciu rozdeľovačov a adaptérov, ako aj dobrý prístup k umiestneniu spojov a organizácii vlákien. Tesné puzdro je vyrobené z kvalitného plastu odolného voči vode, prachu, vlhkosti a chemickému znečisteniu, UV žiareniu a teplote (-40...+60°C).
Optická spojka rozvádzača: GFP-4A, 1 vstup, 4 výstupy
Optická spojka rozvádzača: GFP-4A, 1 vstup, 4 výstupy L54004 má jeden vstup pre zbernicový kábel a 4 výstupy pre účastnícke káble. Bol navrhnutý pre montáž na stenu. Jeho konštrukcia umožňuje jednoduchú inštaláciu rozdeľovačov a adaptérov (SC/LC) a dobrý prístup k umiestneniu zvarov. Tesné puzdro je vyrobené z plastu PC+ABS, odolného voči vode, prachu, vlhkosti a chemickému znečisteniu.
3,5
3,5” pevný disk Seagate ST10000VE001 10 TB SATA III M89327 bol navrhnutý na prevádzku v monitorovacích systémoch. Navrhnutý pre 24/7 prevádzku ponúka kapacitu 10 TB. Disky SkyHawk sú vybavené vylepšeným softvérom ImagePerfect™, ktorý pomáha minimalizovať vypadávanie snímok pri trojnásobnom zaťažení než disky pre stolné počítače.

Oplatí sa prečítať

Nastavenie satelitnej paraboly s konvertorom QUATRO. Aby sa zabezpečil správny príjem satelitnej TV, veľa ľudí sa bojí nastavovania a inštalácie satelitnú parabolu, využívajú inštalačné služby. Pre neskúseného kutila to skutočne nie je ľahká úloha, no správne nastavenie paraboly má kľúčový vplyv na kvalitu príjmu satelitného signálu. Ak je satelitný signál privádzaný do viacerých prijímačov, používajú sa multiprepínače, ku ktorým treba pripojiť káble z quatro konvertora. Táto inštalácia vyžaduje pripojenie 4 vodičov. Ideálnym riešením v takejto situácii je použitie merača signálu ST-5155 R10155...>>>viac
Vyššie uvedené video ukazuje, ako nastaviť satelitnú parabolu s quatro konvertorom A98257 pomocou merača Signal ST-5150 (nahradeného modelom ST-5155 R10155) pre satelit Hotbird 13°E.