Týždenný prehľad DIPOLu – TV a SAT TV, CCTV, WLAN

Č. 40/2021 (6. december 2021)

DVB publikuje špecifikáciu 8K UHD.

Organizácia DVB schválila špecifikáciu, ktorá po prvýkrát predstavuje 8K UHD video. Nové technické požiadavky, ktoré rozširujú existujúcu podporu pre kodek HEVC, sú prvým krokom v sérii kľúčových doplnkov plánovaných pre špecifikáciu kódovania videa DVB. Toto riešenie umožní štandardu DVB poskytovať najkomplexnejšiu a najflexibilnejšiu sadu nástrojov na poskytovanie televíznych služieb novej generácie prostredníctvom vysielania a širokopásmového pripojenia.
High Efficiency Video Coding (HEVC), tiež známy ako H.265, je štandard, ktorý ponúka o 25 % až 50 % efektívnejšiu kompresiu dát pri rovnakej úrovni kvality videa v porovnaní s jeho predchodcom MPEG-4/AVC. Používa sa už vo viac ako desiatke krajín sveta. Technická špecifikácia DVB doteraz pokrývala kompatibilitu kódovania HEVC len pre rozlíšenie do 4K.
Z dlhodobého hľadiska bude rozlíšenie videa 8K pre koncových používateľov využívať ešte efektívnejší video kodek. Toto je stredobodom súčasnej práce DVB na kódovaní videa novej generácie, od ktorého sa očakáva, že v roku 2022 povedie k ďalším doplnkom k špecifikácii DVB. Súčasná dostupnosť kodeku HEVC s podporou 8K videa umožní flexibilitu pri nasadzovaní a maximalizuje interoperabilitu služby naprieč ekosystémami zariadení.

Výhody optických káblov v systémoch SMATV.

Systémy SMATV, pôvodne umiestnené na strechách budov, sú obzvlášť náchylné na prepätia spôsobené bleskom. Napriek správnemu uzemneniu všetkých komponentov systému sú niektoré zariadenia nenávratne poškodené. Je potrebné zdôrazniť, že prepätiu nie sú vystavené len samotné systémové zariadenia, ale v extrémnych prípadoch aj účastnícke zariadenia, ako sú satelitné prijímače alebo televízory. Kábel z optických vlákien poskytuje vynikajúcu izoláciu proti prepätiu. To znamená, že akékoľvek elektrické náboje indukované v blízkosti antén sa zastavia na najbližšom optickom vysielači, takže zostávajúce komponenty systému sú 100% chránené.
Vplyv prepätia v SMATV systémoch môže byť veľmi nákladný.
Použitie optických vlákien odstraňuje problém.
Káble z optických vlákien možno bezpečne umiestniť spolu s medenou kabelážou na prenos ďalších signálov a napájania (100% odolnosť proti elektromagnetickému rušeniu). Nasledujúca schéma zobrazuje príklad opticko-medenej kabeláže, ktorá umožňuje prenos TV/SAT signálov.
QUATRO LNB: Inverto BLACK Ultra 0.2dBTV Optický vysielač TERRA OT501W (SAT/DVB-T, 6dBm)UHF TV anténa DIPOL 44/21-69 Tri DigitSingle-mode Patch Cord ULTIMODE PC-523 (1m, G.652D, SC/APC-FC/APC) Optický rozvádzač ULTIMODE TB-02HMultiprepínač Terra MV-532 (5-vstupov, 32-výstupov) - s nastavením VF zosilneniaOptický prijímač TERRA OR501W (QUATRO + DVB-T/DAB/FM)5 kanálový SAT/TV rozbočovač SD-504 TerraMultiprepínač Terra MV-524 (5-vstupov, 24-výstupov) - s nastavením IF zosilneniaMultiprepínač Terra MSV-516 (5-vstupov, 16-výstupov) - s nastavením VF zosilneniaOptický rozvádzač ULTIMODE TB-02HPlochý vnútorný kábel s obmedzeným polomerom ohybu (2 vlákna G.657A1)Optický splitter: ULTIMODE SO-4-7A (1:4, G.657A, SC/APC)Single-mode patch kábel PC-522S2 (SC/APC-SC/APC, simplex G.657.A2, 1,5m)
Projekt predpokladá realizáciu multiswitchového systému s optickou zbernicou v bytovom dome pozostávajúcom z 3 schodísk. Dva bloky majú každý 13 podlaží, posledný má 4 podlažia. Na každom poschodí sú 4 byty, z ktorých každý potrebuje jeden signálny kábel CATV/SAT.

Nezávislé video výstupy v Hikvision IP DVR.

Hikvision IP DVR, v závislosti od modelu, majú HDMI a VGA výstupy, kde môže byť obraz zobrazený nezávisle alebo paralelne (rovnaký obraz na oboch výstupoch). V prípade nezávislých výstupov môže mať každý z nich iný pohľad a ľubovoľná kamera pripojená k DVR môže byť priradená ku konkrétnemu oknu v danom pohľade. V súčasnosti majú všetky IP DVR dostupné v ponuke DIPOLu aspoň dva nezávislé výstupy, okrem série DS-7600NI-K1, napr. K22044 DS-7604NI-K1(B) a K22045 DS-7604NI-K1/4P(B). Niektoré DVR majú prídavný BNC výstup v štandarde CVBS, napr. K22097 DS-7608NXI-I2/S, kde je možné obraz nastaviť aj samostatne, avšak maximálne rozlíšenie tohto výstupu je obmedzené na 704 x 576 pix.
PoE Switch: ULTIPOWER 2216af (16xRJ45/PoE-802.3af, 2xRJ45-GbE/2xSFP)Kompaktná IP kamera Hikvision DS-2CD2046G2-I (4 MPix, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 30m, WDR, H.265, AcuSense)
Schéma monitorovacieho systému s dvoma monitormi
pripojené k nezávislým video výstupom

Staviaš dom? Mysli na optickú sieť.

Pri projektovaní alebo stavbe domu sa veľa hovorí o správnom plánovaní kabeláže pre slaboprúdové systémy. Na položenie správnych káblov mimo domu v ranom štádiu sa však často zabúda. Zvyčajne, okrem elektrických káblov, sú to káble s krútenou dvojlinkou (napr. pre videovrátnik, monitorovacie kamery, prvky systému inteligentného domu atď.).
V štádiu stavebných prác je dobré myslieť aj na zakopanie optického vlákna do zeme, ktoré môže v budúcnosti využívať poskytovateľ internetu. Z roka na rok sa infraštruktúra optických vlákien v menej urbanizovaných oblastiach systematicky rozrastá. Vybudované sú stovky kilometrov nadzemných sietí, ktoré vlastnia obce, ale aj väčší či menší operátori. Je veľmi pravdepodobné, že v blízkej budúcnosti, ak nie hneď, bude v blízkosti rozostavaného domu vybudovaná optická infraštruktúra.
Rack SIGNAL 19
Kábel určený na pokládku do zeme L79202 je lacné, spoľahlivé a jednoduché riešenie. Dve single-mode vlákna G.657A1 umožnia poskytovanie internetu a ďalších služieb.
S káblom uloženým v zemi a s trochou snahy poskytovateľa služieb je možné vyhnúť sa vedeniu nadzemného kábla ponad pozemok, ktorý nielenže ovplyvňuje celkový vzhľad, ale musí byť položený aj na boku domu. , na vonkajšej fasáde alebo už vo vnútri budovy. Zakopanie optického vlákna do zeme vo fáze výstavby a jeho privedenie do multimediálnej skrine, ktorá je miestom stretnutia celej kabeláže, sa v budúcnosti oplatí.

Extend mode v prepínači.

Prepínač PoE ULTIPOWER 0064afat N29978 je zariadenie stolného typu, ktoré zaisťuje plynulý sieťový prenos. Má 6 portov RJ45, ktoré podporujú automatické vyjednávanie rýchlosti pripojenia. Štyri z nich podporujú Power over Ethernet (PoE). Prepínač automaticky rozpozná zariadenia PD kompatibilné s IEEE 802.3af alebo IEEE 802.3at a napája ich. To umožňuje rozšíriť rozsah siete na miesta bez prístupu k elektrickým vedeniam alebo zásuvkám, kde sú prístupové body, IP kamery, IP telefóny atď. musia byť lokalizované. Maximálny celkový výkon dodávaných zariadení nesmie presiahnuť 65 W.
Prepínač má funkciu rozšíreného režimu (aktivuje sa prepínačom na prednom paneli), ktorá umožňuje napájanie zariadení PoE umiestnených do vzdialenosti 250 metrov pomocou kábla UTP/FTP. V tomto režime porty PoE nepodporujú funkciu automatického vyjednávania a pracujú s rýchlosťou 10 Mbit/s (porty uplink môžu stále pracovať s rýchlosťou 10/100 Mbit/s).
Ukážka aplikácie PoE ULTIPOWER 0064afat 6xFE(4xPoE), 802.3af/at 65W switchu N29978.

Nové produkty z ponuky DIPOLu

TP-Link VIGI C400P-4 IP stropná kamera K1153 je určená na použitie v CCTV systémoch založených na IP DVR K2508. Je osadená 3 MPix 1/2,7" CMOS snímačom a IR žiaričom s dosahom až 30 m pre zaistenie dobrej viditeľnosti za zhoršených svetelných podmienok. Má pevný 4 mm objektív so zorným uhlom 92°. Kryt s IP67 krytím chráni vnútorné elektronické komponenty pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Kamera môže byť napájaná konvenčne s 12 V DC alebo cez PoE (v súlade s normou 802.802.3af).
Hikvision DS-2CD2143G2-I IP stropná kamera K00909 je určená na použitie v CCTV systémoch založených na IP DVR. Je vybavená 4 MPix a 1/3” CMOS snímačom a IR žiaričom založeným na technológii EXIR s dosahom až 30 m, aby bola zaistená správna viditeľnosť za zhoršených svetelných podmienok. Má pevný 2,8mm objektív s uhlom záberu 103°. Kamera je súčasťou série EasyIP 2.0 Plus s technológiou AcuSense, ktorá je založená na algoritme Deep Learning.
Hikvision iDS-7208HUHI-M2/A digitálny 8-kanálový rekordér DVR M75538 je moderné zariadenie na záznam videa z kamier s vysokým rozlíšením (až 5 MPix). Má univerzálne kanály pre záznam videa v štandardoch HD-TVI AHD, HD-CVI, CVBS a IP. Maximálne rozlíšenie záznamu je 8 MPix pri 8 s/s. Ďalšie podporované rozlíšenia: 5 MPix pri 12 s/s, 3 MPix pri 18 s/s a 1080p/720p/VGA/WD1/4CIF/CIF záznam pri 25 s/s.

Oplatí sa prečítať

Prečo používať vonkajší krútený pár? Vonkajšie telekomunikačné káble majú zvyčajne plášť vyrobený z polyetylénu (PE). Tento materiál je tvrdší a má väčšiu mechanickú pevnosť ako polyvinylchlorid (PVC) používaný vo vnútorných kábloch. Čo je tiež dôležité, tento materiál je oveľa odolnejší voči UV žiareniu, takže životnosť vonkajších káblov vystavených slnečnému žiareniu je oveľa dlhšia v porovnaní s vnútornými káblami prevádzkovanými za rovnakých podmienok...>>>viac
Účinok použitia vnútorného krúteného párového kábla na vonkajšej strane budovy
Telekomunikačné káble B2CA s vysokou požiarnou odolnosťou