Týždenný prehľad DIPOLu – TV a SAT TV, CCTV, WLAN

Č. 38/2021 (22. november 2021)

Implantát, ktorý mení myšlienky na písmená.

Výskumníci z laboratória pre preklad neurálnej protetiky na Stanfordskej univerzite vytvorili funkčné rozhranie mozog-počítač, ktoré dokáže premeniť signály mozgu na písmená. Poskytuje možnosti elektronickej textovej komunikácie v reálnom čase. Zariadenie sleduje elektrickú aktivitu mozgu, keď pacient v mysli nakreslí písmeno a na základe tejto aktivity dokáže určiť, o aké písmeno ide. Elektródy implantované do predného laloku zaznamenávajú mozgovú aktivitu zodpovednú za plánovanie a vykonávanie pohybov. Informácie z elektród sa prenesú do počítača, ktorý analyzuje tvar „imaginárnych“ znakov a vyberie príslušný symbol zo špecifickej sady. Tvary sú interpretované pomocou algoritmov umelej inteligencie, ktoré musia predpovedať zamýšľané pohyby prstov a rúk a na základe nich znamenie, na ktoré pacient myslí.
Vedci testovali zariadenie na pacientovi, ktorý je po nehode ochrnutý od krku nadol. Zachoval si reč, no hľadal spôsoby, ako byť aktívny vo svete elektronických informácií. Testy ukazujú, že mozog si zachováva schopnosť kontrolovať vykonávanie presných pohybov, ako je písanie znakov, aj dlhé roky po tom, čo telo túto schopnosť stratilo. Zistili tiež, že zložité pohyby pri písaní znakov (meniace sa rýchlosti a trajektórie) možno ľahšie a rýchlejšie interpretovať pomocou algoritmov umelej inteligencie ako jednoduchšie pohyby, ako je pohyb kurzora po priamke. V testoch bol muž schopný „napísať“ 90 znakov za minútu a algoritmus dokázal prečítať znaky s takmer 94-percentnou presnosťou.
Dnešné systémy generujú postavy na základe pohybov očí alebo ako v prípade ACAT (Assistive Context Aware Toolkit) vyvinutého spoločnosťou Intel pre profesora Stephena Hawkinga na základe pohybov tváre. Ich vývoj je však limitovaný rýchlosťou – dokážu generovať len niekoľko slov za minútu. Invazívne, ale efektívnejšie je použitie systémov schopných analyzovať signály mozgu. Sú implementované vo forme spojenia medzi sondami implantovanými do mozgu a počítačom a tvoria určitý druh BCI (Brain-Computer Interface). To, čo je v tomto prístupe priekopnícke, je myšlienka konvertovania vymyslených písmen na ich digitálne ekvivalenty. Konkurenčné riešenia sa pokúšajú využívať ovládanie virtuálnou klávesnicou alebo dekódovanie celých slov. Sú však pomalšie a menej presné.

Hikvision Disk Calculator – výpočet času uloženia nahrávok na pevnom disku DVR.

Použitím Disk Calculator v4.0.0.3 od Hikvision, dokážete vyrýtať ako dlho budú záznamy z kamier uložené na HDD v DVR, v závislosti od zvolenej kapacity disku. Môžete tiež určiť kapacitu pevného disku v závislosti od požadovaného času uloženia nahrávok.
Softvér je veľmi užívateľsky prívetivý a intuitívny. Do poľa „Channel Number“ zadajte počet kamier pripojených k DVR. V poli "Device Type" vyberte kameru (IPC). V poli "Resolution" vyberte rozlíšenie kamier. Dostupné rozlíšenia sú od QCIF (176 x 144) do 12 MP (4000 x 3000). V poli "Frame Rate" zadajte počet snímok za sekundu (1/16 - 50). V poli "Encoding" vyberte metódu kompresie, ktorá sa má použiť (DVR a kamera musia podporovať zvolenú metódu). Kalkulačka umožňuje vypočítať úložnú kapacitu pomocou troch kompresných metód: H.264, H.264+ a H.265.
Výpočet času uchovávania údajov pre kompresiu H.264 (režim záznamu 24/24)
Výpočet času uchovávania údajov pre kompresiu H.265 (režim záznamu 24/24)
Metóda kompresie H.265 je dvakrát účinnejšia ako metóda H.264, pričom zachováva rovnakú kvalitu obrazu. V aplikácii sa to zohľadnilo – odporúčaná bitová rýchlosť je polovičná oproti H.264 a rovnaká kapacita disku umožňuje zdvojnásobiť čas uchovávania dát. S 8 kamerami v systéme, 4 TB diskového priestoru a 24/24 nahrávaním budú časové obdobia 11 a 22 dní.

TRISET PLUS – kábel triedy A+.

Kabeláž je jednou z kľúčových častí každého TV systému. Aby bol prenos úspešný, signál musí byť izolovaný od rušivých signálov generovaných elektrickými vedeniami alebo paralelnými TV a SAT káblami (crosstalk). Kvalitný koaxiálny kábel by mal zabezpečiť nízke vstupné straty a vysokú účinnosť tienenia. Táto funkcia je testovaná v rozsahu 30-3000 MHz a zvyčajne nadobúda hodnoty od 45 do viac ako 120 dB. Pre vysokú účinnosť tienenia v SMATV systémoch odporúčame použiť kábel TRISET PLUS E1016.
TRISET PLUS E1016 vyhovuje požiadavkám triedy A+ v celom frekvenčnom rozsahu 30-3000 MHz. Do veľkej miery spĺňa aj požiadavky kladené na káble triedy A++. Kábel TRISET PLUS E1016 sa odporúča na použitie v systémoch s viacerými anténnymi káblami umiestnenými paralelne na veľkú vzdialenosť alebo ak sú napájacie káble umiestnené v blízkosti.

Aký je rozdiel medzi AGM a gélovými batériami?

+ Bezúdržbové batérie sa odporúčajú pre nízkonapäťové systémy. Sú vyrobené tak, aby boli úplne tesné a nepredstavujú žiadne riziko úniku nebezpečných látok, takže ich možno použiť v akejkoľvek polohe. Dostupné sú batérie typu AGM (Absorbed Glass Mat) alebo gélové.
Emu batéria založená na technológii AGM.
Tmavé prvky sú olovené dosky, zatiaľ čo svetlé sú vrstvy sklenených vlákien nasiaknuté elektrolytom.
V batériách AGM (Absorbed Glass Mat) je celý elektrolyt zachytený (absorbovaný) v separátoroch zo sklenených vlákien s vysokou pórovitosťou medzi olovenými platňami. Majú nízky vnútorný odpor, čo znamená vyššie napätie na svorkách a dlhší pracovný čas, najmä pri vybíjaní vysokým odberom prúdu. Vďaka tomu sú najvhodnejšie na prevádzku s vyrovnávacou pamäťou, t.j. používajú sa v zariadeniach UPS.
Gélové batérie majú zasa elektrolyt vo forme gélu. Sú odolné voči hlbokému vybitiu a používajú sa ako zdroj energie pre mobilné zariadenia, ako sú vysokozdvižné vozíky alebo invalidné vozíky a s fotovoltaickými systémami.

+Krútený pár na závesnom kábli.

NETSET F/UTP 5e ***E1519***www.dipol.sk/e1519,search-4344** * je chránená kat. 5e krútená dvojlinka najvyššej kvality. Je určená pre použitie v profesionálnych počítačových sieťach mimo budov. Tieniaca vrstva z hliníkovej fólie minimalizuje presluchy a rušenie vonkajšieho prostredia. Vonkajší plášť je vyrobený z polyetylénu (PE) odolného voči UV žiareniu a vlhkosti. Kábel sa používa na vonkajšiu inštaláciu.
Kľúčové vlastnosti krúteného párového kábla NETSET BOX F/UTP 5e:
  • plášť kábla z PE polyetylénu čiernej farby, vonkajší priemer 6,4 mm,
  • priemer nostného lanka 1,2 mm,
  • najkvalitnejšie materiály, dokonalé spracovanie s 15 ročnou zárukou kvality,
  • parametre ďaleko presahujúce požiadavky kategórie 5e,
  • predvýrobná kontrola kvality surovín a povýrobná kontrola kvality hotového výrobku,
  • jednovodičové medené vodiče s priemerom 0,5 mm (24 podľa AWG),
  • izolácia vodičov z homogénneho, izolačného PE farbeného polyetylénu, priemer vodiča: 1 mm, farby izolácie: bielo-zelená/zelená, bielo-oranžová/oranžová, bielo-hnedá/hnedá, bielo-modrá/modrá,
  • polyesterová fólia,
  • hliníková fólia.
Przewód NETSET F/UTP 5e zewnętrzny PE , ekranowany, linka nośna E1519

Optické tlmiče – kde a ako sa používajú.

Optické tlmiče sú pasívne prvky optickej trasy určené na zníženie úrovne signálu a jeho prispôsobenie úrovni citlivosti prijímača. Systémy s multimódovými optickými vláknami z praktických dôvodov nepoužívajú atenuátory – nemajú vysokovýkonné vysielače a použitie atenuátorov nie je potrebné. Zvyčajne sa používajú na krátke úseky na báze jednovidových vlákien.
Optický atenuátor ULTIMODE T-15 (SC, 5 dB)
Tłumik SC, 5dB
L4515
Optický utlmovač 010 FC/PC, 10 dB
Tłumik FC, 10 dB
L4522
Aby sa zistilo, či je v konkrétnom prípade potrebné použiť atenuátor, je potrebné skontrolovať rozpočet optického výkonu. Vyžaduje sa výkon vysielača a citlivosť prijímača, ako aj útlm optickej cesty medzi nimi. Teoreticky, pred pokračovaním v inštalácii, môžeme určiť očakávané hodnoty útlmu. Princípy a vzorové výpočty sú uvedené v knižnici Balans výkonu optického vedenia. Skutočný útlm optickej trasy je však možné zmerať až po umiestnení káblov do reálneho systému, s použitím stabilného svetelného zdroja a profesionálneho merača optického výkonu.
Útlmové články by mali byť vždy inštalované na vstupoch odberateľov. Prvým dôvodom je pohodlie - to je lepšie merať aktuálnu úroveň signálu na vstupe prijímača a nastavte útlm na požadovanú úroveň. Druhým dôvodom je skutočnosť, že každý tlmič odráža určitú časť vstupného signálu. Táto časť bude navyše tlmená linkou pred návratom do vysielača.

Nové produkty z ponuky DIPOLu

Držiak LCD TV Signal LP59-46T na stenu bol navrhnutý na zavesenie moderného a elegantného LCD (OLED) TV na stenu. Jeho nosnosť je 70 kg. Držiak umožňuje jednoducho (bez náradia) nastaviť sklon panelu v rozsahu -12...+3 stupňov.

Skriňa RACK ECO 19" 12U 450 mm závesná šedá R912021WL je určená na montáž zariadení 19" štandardnu. Je to ideálne riešenie pre inštaláciu koncových staníc v profesionálnej aj neprofesionálnej verzii. Môže tiež obsahovať zariadenia, ktoré nie sú určené pre 19" štandard, napr. multiprepínače, RF zosilňovače, modulátory, DVR. Na tento účel by sa mali použiť police namontované v RACK skrini.
+Bezdrôtový prístupový bod EAP610 TP-Link 802.11ax AX1800, PoE N25690 poskytuje flexibilné, ľahko inštalovateľné, spravovateľné a bezpečné riešenie bezdrôtovej siete podnikovej triedy. Dá sa jednoducho namontovať na stenu alebo strop. Konfigurácia a správa WLAN sú zjednodušené prostredníctvom softvéru na centralizovanú správu. EAP610 HD poskytuje portál na prihlásenie a automatickú správu RF, vďaka čomu je ideálny pre náročné obchodné prostredia s vysokou hustotou, ako sú areály, hotely, kancelárie nákupných centier. Zariadenie pracuje v pásmach 2,4 GHz a 5 GHz v štandarde 802.11ax (WiFi 6).

Oplatí sa prečítať

Presmerovanie hovorov zo vstupnej/bránovej stanice Villa Hikvision IP priamo na smartfón. 1-odberateľské IP videobránové/dverové stanice Villa Hikvision majú možnosť pridania priamo do cloudu Hikvision a presmerovania hovorov do smartfónu pomocou Aplikácia Hik-Connect nainštalovaná bez potreby ďalšieho interného monitora (inak je vždy potrebný monitor). Ak chcete použiť túto funkcionalitu, pripojte bránu/dvernú stanicu k internetu cez káblové alebo Wi-Fi prepojenie, vytvorte si účet na www.hik-connect.com, nainštalujte si aplikáciu Hik-Connect a pridajte zariadenie do účtu. Keď je systém nakonfigurovaný, stlačením volacieho tlačidla na vstupnej stanici sa vytvorí spojenie na smartfóne s nainštalovanou aplikáciou. Po prijatí hovoru bude možné viesť obojsmerný rozhovor a otvoriť elektrické otváranie dverí alebo brány...>>>viac
System wideodomofonowy w oparciu o stację bramową IP Villa DS-KV8113-WME1(B)
Kable teletechniczne o wysokiej odporności na ogień