Týždenný prehľad DIPOLu - TV a SAT TV, CCTV, WLAN

Číslo 7/2016 (15.2.2016)

Fotónový modem pre komunikáciu vo vesmíre.

Vedci z NASA oznámila plány na zstrojenie prvého fotónového modemu na svete. Bude to súčasťou programu s názvom Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) zameraného na vytvorenie vysokorýchlostných spojov medzi zariadeniami v kozmickom priestore a krajinami s použitím laserov. Laserová komunikácia bola identifikovaná ako najsľubnejšia kvôli možnosti zasielania viacerých informácií (10-100 krát) s nižšou spotrebou energie a nižšou hmotnosťou zariadení v porovnaní s rádiovými systémami. Skúšky takýchto spojov už boli vykonané, a dokonca boli dosiahnuté rekordné rýchlosti prenosu dát už predčasom v roku 2013. Výsledkom projektu Lunar Laser Communication Demonstration (LLCD) bol prenos dát zo Zeme na Mesiac ( cca 400 000 km) pri prenosovej rýchlosti 622 Mbps (downlink) a 19,44 Mbps (uplink), čo je úspech ďaleko za schopnosťou rádiových systémov.
Vizualizácia prenosu testovacích dát medzi Zemou a Mesiacom s využitím laserov -
Lunar Laser Komunikácia Demonstration projekt (LLCD)
(Zdroj: nasa.gov)
Fotonický modem by mal byť umiestnený na družici na nízkej obežnej dráhe Zeme a má pôsobiť ako retranslačná stanica medzi Zemou a vesmírom. NASA sa rozhodla vyvinúť zariadenia založené na fotonike (fotonický procesor s laserom a ďalšie komponenty integrované do jedného chipsetu).
Projekt LCRD retranslačnej stanice s fotonickým modemom
(Zdroj: nasa.gov)
NASA používa rádiové frekvenčné linky na mimozemské komunikácie od roku 1958. Tento nový komunikačný systém bude testovaný vo vesmíre od roku 2019.

Funkcia potlačenia hlmly v IP kamerách Hikvision.

Kamery Hikvision poskytujú celý rad funkcií spracovania obrazu. Potlačenie hmly je jednou zo zaujímavých a užitočných funkcií zabudovaných do kamier zo 4. a 6. série, rovnako ako u väčšiny PTZ kamier. To zlepšuje kvalitu obrazu v prítomnosti nepriaznivých poveternostných podmienok, ako hmly alebo smog. Po aktivácii kamera analyzuje kontrast obrazu a hĺbku ostrosti v rôznych miestach scény. Na tomto základe sa vytvára špeciálny digitálny filter, ktorý zvyšuje detaily obrazu - za normálnych okolností len ťažko viditeľné alebo dokonca neviditeľné pre ľudské oko kvôli hmle. Týmto spôsobom je digitálne spracovaný obraz výrazne lepší ako pôvodný.
Porovnanie snímok z kamery Hikvision získaných pri hustej hmle,
Na ľavej strane - bez ďalšieho spracovania, vpravo - s funkciou Defog.

Termovízne kamery Sunell.

Termálna infračervená kamera Sunell SN-TPC4200KT/F K1606 patrí do vyššej triedy tohto druhu zariadení. Vysoko kvalitný infračervený detektor, patentované algoritmy spracovania dát plus nová generácia objektívu s vysokou priepustnosťou tepelného žiarenia tvorí základ pre vynikajúci výkon za všetkých podmienok (dym, hmla, dážď, atď.) Termovízne kamery dokážu pracovať vo dne v noci bez ďalšieho osvetlenia, takže môže byť ľahko zamaskovaná a tiež pre votrelca prakticky neviditeľná.
Verzia firmvéru "Thermal V3.5.00R" alebo vyššia implementuje všetky mechanizmy detekcie teploty, nastavenia prahov, záujmových oblastí priamo v kamere. To znamená, že všetky funkcie môžu byť vykonávané bez použitia počítača a/alebo dodatočného softvéru. Ak je kamera pripojená k ľubovoľnému IP NVR podporujúcemu protokol ONVIF možno všetky markery teploty zaznamenať spolu so snímkami. Po prihlásení ku kamere pomocou internetového prehliadača IE užívateľ získa živý obraz s markermi najvyššej teploty. Naviac užívateľ môže definovať až päť oblastí záujmu, s rovnakými vlastnosťami ako hlavné okno. Avšak, prahy a druhy teplotných alarmov možno nastaviť nezávisle na sebe. Štandardne sa informácia o maximálnej teplote v každom regióne zobrazí v ľavom dolnom rohu snímky. Správy o prekročení určitej hranice teploty sa zobrazia rovnako v okne náhľadu.
Okrem toho je možné použiť výstup teplotného alarmu pre ovládanie externých zariadení (IP NVR, Poplachové systémy, PLC). Po pripojení kamery k IP NVR a zapnutí detekcie pohybu je možné sledovať veľké plochy a detekciu pohybujúcich sa votrelcov s jedinou kamerou, a to bez nutnosti dlhého dosahu IR žiaričov. Ukážkové fotografie z termovíznych kamier sú uvedené nižšie.
Snímky z termovíznej kamery v dvoch režimoch

Izolácie medzi vstupmi určujú kvalitu multiprepínačov.

Izolácia medzi vstupmi je jedným z najdôležitejších parametrov ovplyvňujúcich kvalitu a triedu multiprepínačov. Dobrá izolácia (>30 dB) prakticky eliminuje presluch medzi vstupmi a zabraňuje vzájomnému rušeniu signálov z každého vstupu, čo by mohlo viesť k zníženiu kvality signálu (zvýšenie BER). V prípade nedostatočnej izolácie môžu niektoré transpondéry byť prijaté bezchybne bez problémov, ale príjem ďalších kanálov môže byť nestabilný alebo dokonca skončiť správou ako "žiadny signál". To je spôsobené rôznymi úrovňami signálu rôznych satelitných transpondérov a zvýšeným rizikom interferencie v prípade nižšej úrovne.
9/24 Multiswitch: TERRA MSV-924<br /> (active terr. path, w/o power supp.)
TERRA MV-924L R70874 multiswitch
Pokiaľ ide o izoláciu, vedúcimi zariadeniami sú TERRA multiprepínače. Zabezpečujúc minimálnu úroveň 30 dB, výrobca v praxi poskytuje multiprepínače s izoláciou nad 35 dB. Veľmi vysoká miera izolácie dosiahnutej vďaka vynikajúcej konštrukcie a vysoko kvalitných materiálov umožňuje vybudovanie veľmi rozsiahlych multiprepínačových systémov, ktoré vyžadujú vysokú úroveň signálu. Napríklad so signálom VL z Quatro LNB na úrovni 75 dBuV a izoláciou 35 dB, je úroveň rušenia v inom vstupe obmedzená na 40 dBμV (75 dBμV - 35 dB = 40 dBμV). Hladina bude ďalej znížená v dôsledku útlmu distribučného systému (káble, konektory, výstupy) a nakoniec bude nižšia než citlivosť satelitných prijímačov.

Mobilný Internet.

Bezdrôtový internetový prístup prostredníctvom mobilných sietí je stále populárnejšou službou. Rastúca popularita tejto služby medzi predplatiteľmi je výsledkom mobility, vyššej priepustnosti a nižších cien. Zlatým klincom je LTE technológia, ktorá umožňuje dosiahnutie prenosových rýchlostí podobných tým, aké sú v pevnej / káblovej alebo WiFi sieti.
V závislosti na mobilnom operátorovi a vysielači je prístup k internetu založený na rôznych technológiách. V nasledujúcej tabuľke sú najpopulárnejšie technológie bezdrôtového pripojenia na internet používané v infraštruktúre mobilných operátorov v Európe a ich maximálna rýchlosť prenosu dát.
Technológia Maximálny dátový tok (downlink)
LTE 150 Mbit/s
HSPA+ 42 Mbit/s
HSDPA 21.6 Mbit/s
CDMA 9.3 Mbit/s
UMTS (3G) 384 kbit/s
EDGE 250 kbit/s
GPRS 115 kbit/s
Technológia LTE je flexibilná a to ako v podmienkach frekvenčného rozsahu tak aj v šírke pásma prenosového kanálu. LTE siete môžu pracovať vo frekvenčných pásmach od 700 MHz (neobývané oblasti - dlhší rozsah) do 2,6 GHz (metropolitné oblasti - vyššia kapacita). Dôležitým prvkom LTE je technológia MIMO (Multiple Input Multiple Output) zvyšujúca účinnosť prenosu tým, že využíva viacero antén na oboch koncoch prenosových liniek.
V prípade, že mobilné zariadenie (modem) je vzdialený od základňovej stanice alebo je "tienený" niektorými prekážkami, komunikáciu je možné zlepšiť pripojením vhodnej antény. Niektoré populárne LTE antény sú uvedené nižšie.
ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 anténa (800-3000MHz, 10m káble, SMA konektor)
LTE/GSM/3G anténa TRANS-DATA KPZ LTE 6/8 MIMO
LTE MIMO anténa ATK-LOG LTE (800-2170MHz, 10m kábel, FME)
TRANS-DATA LTE KPZ 6/8 MIMO anténa A741022
ATK-LOG LTE MIMO anténa ( 800-2170 MHz) s 10 m káblom ukončeným konektorom FME - A7057_10

MultiMode media konvertory - diagnostický systém..

Ultimode media konvertory vysielajú ethernetové signály cez optické vlákna. Tieto "plug and play" zariadenia nevyžadujú žiadnu konfiguráciu. V prípade problémov je dôvodom zvyčajne optická časť systému.
V prípade akéhokoľvek problému je prvým krokom v inštalácii overenie LED indikátorov v konvertoroch umiestnených na oboch stranách linky.
  • PWR - výkon
  • FP - optická trasa
  • TP - medená trasa
  • 1000M - 1000 Mbps režim (niektoré modely)
  • Link/Act - aktívna optická linka (naľavo); aktívna medená trasa (napravo)
  • FDX/COL - Full Duplex režim
Keď LED diódy indikujú problém s optickou trasou, mali by skontrolovať optický kábel s vizuálnym lokalizátorom chýb napr. L5935. AK nedochádza k prenosu viditeľného svetla, to indikuje nesprávnu inštaláciu. V prípade, že overenie s vizuálnym lokalizátorom chýb nevykazuje žiadny problém s optickým káblom, je potrebné podrobnejšie vyšetrenie, najlepšie pomocou reflektometra.

Ethernet media konverter M-023G L10025 -
výstupná úroveň je -3.46 dBm, čo je v súlade s deklarovaným dosahom (-8 ... -3 dBm)

Nové produkty

Obojsmerné diaľkové ovládanie: Satel APT-100 (ABAX)
Obojsmerné diaľkové ovládanie Satel APT-100 (ABAX) G2684 je určený pre prevádzku v rámci ABAX obojsmerného bezdrôtového systému. Kľúčenku možno priradiť akémukoľvek užívateľovi systému (s výnimkou služby).
Gigabitový router RouterBoard 750GL (5p switch, PSU v balení)
Gigabit Router RouterBoard 750Gr-2 (5p switch, PSU v balení) N24761 umožňujú užívateľom vytvárať aj pokročilé profesionálne siete na základe statického či dynamického smerovania. S pokročilými funkciami firewallu a queuing je jednoduché spravovať šírku pásma internetového pripojenia.
Vonkajšia skrinka: Kubiak PSH 500x300x150 IP65
Vonkajšia skrinka Kubiak PSH 500x300x150 IP65 R90608 je ideálna pre inštaláciu elektronických zariadení v miestach vystavených zlým poveternostným podmienkam. Skrinka môže byť použitá v miestach, kde je nutné tesnenie a výdrž. Ideálna je pre montáž antén a IP sieťových zariadení..

Worth reading

Profesionálne WiFi siete v budovách. DIPOL rozšíril sortiment WiFi zariadení prostredníctvom prístupových bodov TP-LINK rady EAP. Poskytujú flexibilné a bezpečné riešenie pre implementáciu bezdrôtových sietí, ktoré možno ľahko nainštalovať a spravovať. Prístupové body možno ľahko namontovať na steny alebo stropy. WLAN konfigurácia a správa sú zjednodušené prostredníctvom centralizovaného softvéru pre správu. TP Link EAP zariadenia tiež poskytujú captive portal a automatickú správu RF, čo je ideálne pre hustoté, náročné podnikateľské prostredie, ako sú napríklad školské areály, hotely, nákupné centrá, kancelári... >>>viac
Príklad rozmiestnenia prístupových bodov EAP
Nová verzia softvéru SatNet