Týždenný prehľad DIPOLu - TV a SAT TV, CCTV, WLAN

Číslo 26/2013 (24.6.2013)

Letné prázdniny


Ďalšie vydanie bude dostupné 2. Septembra.

M2M - hovoriace stroje.

M2M (Machine to Machine) technológie získavajú stále väčšiu popularitu v rôznych oblastiach života. Schopnosť zariadení pripojených do siete zberu, spracovania a výmeny informácií bez ľudského zásahu sa používa vo vedeckých, priemyselných, komerčných a spotrebiteľských aplikáciách. Takže bolo otázkou času, kedy uvidíme prvú implementáciu M2M riešení v automobilovom priemysle.
Indická spoločnosť Mahindra Reva Electric Vehicles uviedla na trh auto na elektrický pohon s názvom Mahindra e2o. Ak chcete zvýšiť jednoduchosť použitia, výrobca implementoval určité telematické riešenia. Prenosom dát cez mobilnú sieť vozidlo zostáva v neustálom kontakte s majiteľom, ktorý používate smartphone s predurčenoou aplikáciou, môže otvoriť a zavrieť okná a dvere, zapnúť klimatizáciu, alebo si prečítať samo-diagnostické dáta.
Toto auto je schopné plánovať svoj nabíjací harmonogram, vrátane navigácie k najbližšiemu bodu nabíjania. Bohužiaľ, v súčasnej dobe musí byť vozidlo riadené vodičom, ale s prihliadnutím na najnovšie správy o samo-riadení motorových vozidiel je len otázkou času, kedy už vodičnebude viac potrebný...
Mahindra e2o - jedno z prvých automobilov novej generácie, ktoré používa M2M riešenie.
Vzhľadom k nízkej cene o 11 000 USD bude dostupné pre mnohých ľudí
Mobilní operátori zažívajú rýchly rast trhu M2M (50% ročne v Indii, 25% vo svete). Očakávajú, že obrovské zisky vďaka rýchlemu rozvoju telematických zariadení, najmä v priemysle, logistike, rôznych službách. Príkladom je Vodafone, veľmi aktívny v oblasti zaistenia kompatibility svojich M2M SIM kariet so širokým radom zariadení od rôznych výrobcov. Veľký mobilný operátory v iných krajinách tiež spustili určené služby založené na M2M a spracovaní dát v cloude. Niektoré služby sú určené jednotlivým účastníkom.

Vlákno v budove - je to jednoduchšie, než si myslíte.

Po celé roky bola štruktúrovaná kabeláž v kancelárskych a obytných budovách založená na medenej technológii. Teraz, z hospodárskych a technických dôvodov (predovšetkým oveľa lepšie prenosové schopnosti) začínajú optické riešenia nahrádzať medené vodiče. V mnohých krajinách EÚ je používanie optických vlákien v novostavbách povinné a riadi sa zákonom. Avšak, nasadenie optických systémov je stále neznáme územie pre mnoho inštalačných firiem.
Napriek tomu, inštalácia optických systémov v budovách je pomerne jednoduchá...
Ideálne riešenie poskytuje ULTIMODE Building System. Základom systému je rad ľahko prístupných káblov Ultimode BS. Rúrky káblov nie sú naplnená gélom a sú navrhnuté špeciálne pre výrobu otvorov pre povytiahnutie vlákna aj na dĺžku 20 metrov, čo eliminuje nutnosť spojovacích vlákien v začiatkoch rozbočení. K dispozícii sú káble s 24 ( L7824), 36 ( L7836) a 48 ( L7848) vláknami. ULTIMODE BS ľahko prístupné ​​káble sú určené pre optické systémy výškových budov a bytových jednotiek. Káble môžu byť tiež úspešne použité v starých budovách s pevnými hriadeľmi, neumožňujúce použiť niekoľko káblov. Vlákna G.657.A2 môžu byť formované do malých roliek v dôsledku zníženia útlmu v takýchto podmienkach, čím je práca inštalatéra jednoduchšia.
Optical Fiber Termination Box ULTIMODE TB-02HSingle-mode Adapter ULTIMODE A-511S (1xSC to 1xSC)Breakout Unit VertiCASA VQ-BUFiber Optic Distribution Cable: ULTIMODE BS-24SM (24xG.657.A2, easy access) [1m]Optical Fiber Termination Box ULTIMODE TB-02HFiber Optic Distribution Box VC-ITB (4 splices)Universal Mechanical Splice: KeyQuick C-MS100-NTFiber Optic Mechanical Splice: ULTIMODE FAST-MS1 [5 pcs.] Indoor Duplex Cable: ULTIMODE IDC-2SM (2xG.652.D)Universal Mechanical Splice: KeyQuick10 SC/UPC SMQuick Assembly Connector: ULTIMODE FAST-02SC Fiber Optic Distribution Box VC-ITB (4 splices)Optical Fiber Termination Box ULTIMODE TB-04HIndoor Distribution Cable: ULTIMODE IDC-8SM (8xG.652.D)Optical Fiber Termination Box ULTIMODE TB-04HUniversal Cable: ULTIMODE UNI-4SM (4xG.652.D)
Aplikácia distribučného kábla L7824 vo viacposchodovej budove
Rovnako dôležité komponenty optických systémov sú distribučné rámiky, krabičky a príslušenstvo. Špeciálna konštrukcia komponentov umožňuje niesť náhradné dĺžky vlákien, chrániť spoje a spustiť požadovaný počet vlákien na cieľové body. Medzi príslušenstvom sú doplnky špeciálne určené pre použitie s káblami ULTIMODE BS - kryt pre kábel L5350, L5351 Rozbočovacia jednotka, Distribučná tuba L7211.
Ultimode Building System tiež zahŕňa širokú škálu prepojovacích káblov, pigtailov a ďalšieho príslušenstva (adaptéry, utlmovače, mechanické spoje a rýchlo spojky).

Prečo by ste sa nezúčastnili našej fotografickej súťaže?

Po dvanástykrát čakáme na originálne, kreatívne a vtipné snímky s anténami, či už sú v popredí alebo pozadí. Ako sa do súťaže zapojiť? Potrebné informácie možno nájsť tu. Príspevky, ktoré nám doteraz prišli, môžte nájsť v galérii.
Snímky zaslané Andrzejom Smolinskim

Multiprepínačová inštalácia v budove s 90 apartmánmi.

Nižšie uvádzame výsledky implementácie SMATV systému vo viacpodlžnej budove v Krakove. Systém prijíma a distribuuje signál zo satelitu Hotbird z 13.0 a štyri DVB-T multiplexy (tri FTA a jeden šifrovaný). Inštalácia a konfigurácia bola vykonaná spoločnosťou GKJ SYSTEM.
UHF TV Antenna: Dipol 17/21-69 Tri-Digit MINI
Pohľad na budovu
Budova má dve schodiská a desať podlaží, každé poschodie na schodiskU má štyri alebo päť apartmánov (celkový počet bytov/zásuviek je 90). Dispozícia bytov a veľkosti siete boli dôvodom pre použitieTERRA MSV multiprepínačov. Konštrukcia distribučnej siete bola vytvorená a testovaná s použitím SatNet softvéru.
Topológia siete je spojená s architektúrou budovy - najlepšia voľba je 5-káblová zbernica, rozdelená do dvoch subsietí pomocou rozbočovača SS-504 R70515 (získava signály z jedného anténeho systému). Signály z DVB-T antén sú zosilnené a vyregulované pomocou WWK-1062 R89862 zosilňovača.
UHF TV Antenna: Dipol 17/21-69 Tri-Digit MINI
UHF TV antenna: DIPOL 11/21-69 (11-element)
Každé nepárne poschodie v každom schodisku bolo vybavené odbočovačom TV/SAT SS-520 R70518 a multiprepínačom MSV-516 R70716 alebo MSV-524 R70724. Všetky multiprepínače sú napájané cez signálové vodiče z SA-501 R70501 zosilňovača umiestneného na vstupe systému. To znižuje počet zariadení a náklady systému.
Kabeláž používa Triset-113 káble. Na streche je gélom plnený E1017 s PE plášťom odolným voči UV žiareniu. Spoje vnútri budovy sú realizované E1015 v PVC plášťom. Vysokokvalitné konektory Cabelcon E80410 so vstavanou samokompresnou funkciou sa ľahko inštalujú, zaisťujú dlhodobú spoľahlivosť. Prepäťové ochrany Signal R48602 nainštalované na vstupoch distribučnej sústavy znížujú riziká spojené s výbojmi blesku.
Úrovne signálu v systéme boli overená s použitím Digiair PRO R10510 (DVB-T) a Satlook Micro HD R10740 (DVB-S/S2) meracích prístrojov.

Ktorú anténu pre LTE?

LTE (Long Term Evolution) je v súčasnej dobe najefektívnejšou technológiou prenosu dát v mobilných sieťach. Rýchlosť sťahovania môže dosiahnuť až 326 Mbps, upload rýchlosť až 86 Mbps (20 MHz kanál, 64QAM modulácia a MIMO 4x4).
LTE/GSM/3G Antenna: TRANS-DATA KPZ LTE 6/8 MIMO
LTE/GSM/3G anténa TRANS-DATA KPZ LTE 6/8 MIMO
A741022
LTE technológia je flexibilná, a to čo sa týka frekvencie aj šírky prenosového kanála. V závislosti na požiadavkách, LTE siete v Európe pracujú na frekvenciách od 800 MHz (vo vidieckych oblastiach - širší rozsah) na 2,6 GHz (metropolitnej oblasti - lepšia penetrácia v budovách). Je potrebné poznamenať, že LTE používa MIMO (Multiple Input Multiple Output) technológiu, ktorá umožňuje prenos signálov pomocou viacerých antén alebo anténnej sústavy.
Pri výbere externej antény, by mal užívateľ modemu dbať na to, či zariadenie podporuje technológiu MIMO (má dva anténne konektory). Ak áno, je teoreticky možné použiť dve štandardné antény, ale to by bolo veľmi nepohodlné nastaviť ich pre dosiahnutie najlepších výsledkov. Z praktického hľadiska by bolo oveľa lepšie riešenie použiť jednu anténu podporujúcu technológiu MIMO. Je to jednoduchý spôsob, ako dosiahnuť maximálnu priepustnosť.
Anténu je nevyhnutné pripojiť k modemu pomocou vhodného anténneho konektora (pigtailu).
N-male to FME-female Cable (10m RF-5)FME plug to CRC9 (SMB) cableLTE/GSM/3G Antenna: TRANS-DATA KPZ LTE 6/8 MIMO
Použitie TRANS-DATA LTE KPZ 6/8 MIMO A741022 antény výrazne zlepšuje prenos dát v slabých podmienkach signálu

IP CCTV systém v kancelárskej budove a servisnom stredisku.

S cieľom zaistiť bezpečnosť zamestnancov a zákazníkov v novo-postavenom Skarabeusz (Scarab) obchodnom centre v Mielec, sa investor rozhodol investovať do IP video monitorovacieho systému. Účelom systému je sledovať oblasti v okolí vchodov, chodieb, schodísk a podzemných garáží. Inštaláciu a konfiguráciu systému realizovala spoločnosťCzajen.
UHF TV Antenna: Dipol 17/21-69 Tri-Digit MINI
UHF TV Antenna: Dipol 17/21-69 Tri-Digit MINI
Systém používa 19 megapixelové IP kamery od Sunellu, K1691 (outdoor) a K1695 (vnútorná). Hlavnou výhodou týchto kamier je vysoká kvalita obrazu, vo dne i v noci, vďaka mechanický snímaným IR filtrom a infračervenými reflektormi s Super Flux LED. Kamery sú pripojené do siete LAN štrukturálnou kabelážou cat. 5e.
UHF TV Antenna: Dipol 17/21-69 Tri-Digit MINI
UHF TV Antenna: Dipol 17/21-69 Tri-Digit MINI
Obraz sa zaznamenáva nasieťovom rekordéry NUUO NVR Titan NT-8040 (R) K4804. Klientská aplikácia je zadarmo k NVR a je dostatočná pre živé sledovanie a prehrávanie archívov v celej sieti LAN a po pripojení k Internetu, vzdialene z ľubovoľného miesta.

Aké prenosové médium v analógových CCTV systémoch.

Video a prípadne ovládacie a zvukové signály môžu byť prenášané niekoľkými spôsobmi. Výber projektanta/inštalatéra závisí od oblasti aplikácie, veľkosti systému, prostredia, rozpočtu. Nižšie uvádzame tri najpopulárnejšie možnosti.
1. Koaxiálny kábel
Výhody:
 • vlnová impedancia v súlade s CCTV zariadeniami,
 • kvalitné káble zaručujú dostatočnú odolnosť proti elektromagnetickému rušeniu.
Nevýhody:
 • riziko prepätia vyvolaných búrkami;
 • pomerne krátky dosah prenosu s obmedzenými možnosťami využitia zosilňovačov/repeaterov;
 • rušenie spôsobené nechcenými potenciálovými rozdielmi pripojených zariadení, rušenie je zvyčajne spojené so sieťami striedavého prúdu a spôsobujú na obrazovke stále alebo zvisle sa pohybujúce vodorovné pruhy.
2. UTP kábel
Active Video-Audio-Data Balun: Etrix 1VADA-T (transmitter) - CLEARANCE SALE!4-channel Active Video Balun: Etrix 4VA-R (receiver)
Prenos CCTV signálov s využitím aktívnych transformátorov a krútenej dvojlinky umožňuje prenos na dlhšie vzdialenosti, než v prípade koaxiálnych káblov (až 2400m) a zabezpečuje vysokú odolnosť proti elektromagnetickému rušeniu (symetrické prenosové linky).
Výhody:
 • možnosť prenášať niekoľko video alebo iných signálov prostredníctvom jedného UTP káblu, je tu možnosť napájania zariadení prúdom cez ten istý kábel;
 • tenšie kábel;
 • voľné páry UTP kábla môžu byť použité na iné účely (telefón, Ethernet, alarm systém);
 • vysoká odolnosť proti elektromagnetickému rušeniu;
 • možnosť galvanického oddelenia medzi pripojenými zariadeniami (závisí od konštrukcie transformátorov).
Nevýhody:
 • vlna impedancia 100 Ω - nevyhnutné použiť transformátory na video vstupoch a výstupoch
3. Optické káble
Fiber Optic Video Converter ULTIMODE V-204DAO (WDM, 4x video, 1x data, 1x audio, 1x alarm)Fiber Optic Video Converter ULTIMODE V-204DAO (WDM, 4x video, 1x data, 1x audio, 1x alarm)
Výhody:
 • Médium úplne necitlivé na elektromagnetické rušenie;
 • nízke straty - veľmi vysoký rozsah prenosu;
 • žiadne rozdiely potenciálov medzi pripojenými zariadeniami (úplné galvanické oddelenie);
 • vysoká životnosť;
 • veľmi vysoký výkon - možnosť prenosu mnohých signálov po rovnakom vlákne.
Nevýhody:
 • vyššie náklady, a to predovšetkým z dôvodu nutnosti použitia optických video konvertory;
 • obmedzený rozsah kamier so vstavanými video konvertormi a oveľa vyšších cien týchto kamier;
 • nutné nejaké skúsenosti v optických technológií, základných nástrojov a meracích zariadení.
Nové produkty ponúkané DIPOLom:
4-way GSM/DSC/UMTS/LTE Splitter: TRANS-DATA 1x4
Single-mode Patch Cord: ULTIMODE PC-525D (2xSC/APC - 2xLC/APC, 9/125)
Multiswitch Terra MSV-512 (5-in, 12-out, IF gain adjustment)
4-cestný GSM/DSC/UMTS/LTE Splitter TRANS-DATA 1x4
A6814
Single-mode Patch Cord ULTIMODE PC-525D (2xSC/APC - 2xLC/APC, 9/125)
L3426
Multiprepínač MSV-512 (5 vstupov, 12 výstupov) Terra - nastavením zosilnenia IF
R70712
Oplatí sa prečítať:
Ako previesť video do DVB-T signálu distribuovaného do anténneho systému? DIPOL ponúka najlacnejší DVB-T modulátor na trhu - Signal-350 R86350. A/V-COFDM modulátor kóduje vstupné analógové audio-video signál do MPEG-2 streamu, ktorý moduluje vysokofrekvenčný signál v súlade so štandardom DVB-T (COFDM). Signál z CCTV kamery pripojenej cez RCA kábel je premenený na DVB-T RF signál a spoločne môžu byť distribuované prostredníctvom koaxiálnych káblov na stovky televízorov. Čo je dôležité je, že digitálny signál je prijímaný ako ďalší digitálny pozemný televízny kanál. V prípade, keď sa použije analógový modulátor, by užívatelia boli nútení manuálne zmeniť zdroj signálu na analógový (tuner), čo je samo o sebe nekomfortné ...viac
Ako chrániť bezpečnostné kamery voči počasiu? CCTV kamery používané vonku musia byť chránené pred poveternostnými vplyvmi. Stupeň ochrany je indikovaná IP kódom (Ingress Protection Code), niekedy tiež nazývaný International Protection Rating. IP trieda opisuje odolnosť proti vniknutiu pevných predmetov (prvé číslo) a proti kvapalinám (druhé číslo). Kamerové kryty určené pre vonkajšie aplikácie sú obvykle hodnotené ako IP 65 alebo IP66, čo znamená, že sú plne odolné proti prachu a čiastočne nepremokavé. Prostredie s vysokou vlhkosťou bude vyžadovať použitie krytu/kamery označenej IP67 alebo IP68, tie druhé dokážu dokonca pracovať aj pod vodou... more
Kryt kamery Marathon (IP66) umiestnený na stožiari
Ako sledovať prevádzku rekordérov Hikvision? Rekordéry M72104, M72108, M72116 majú schopnosť vykonávať autodiagnostiku a upozorniť obsluhu na všetky problémy, vyskytujúce sa vo video monitorovacom systéme... viac
Pohľad na okno konfigurácie Hikvision (Google Chrome)