Číslo 10/2012 (5.3.2012)
Indovia majú kľúč pre všetky televízie na svete.
Saankhya Labs na CES v Las Vegas odhalil revolucionárny integrovaný obvod - SL1001.Indická spoločnosť predstavila ako prvá na svete univerzálny signálový demodulátor kompatibilný so všetkými platnými normami.
Ten podporuje pozemné televízne vysielanie v ATSC, DVB-T, ISDB-T, DTMB), káblové štandardy (DVB-C, US cabel, Japan Cable), satelitná TV (DVB-S), analógové TV systémy (PAL, NTSC ) a rozhlasové vysielanie (FM, DAB, DAB+). To je možné vďaka modernej architektúre - SDR (Software Definable Radio), za ktorú získali ocenenie na veľtrhu CES. IC môže byť naprogramovaný pre prenos video signálu v obytných a komerčných televíznych sieťach.
SL 1001 je prvým a zatiaľ jediným široko dostupným produktom z tejto kategórie s tak širokou funkcionalitou. Pomocou vhodných algoritmov a filtrov zaručuje vysokú kvalitu príjmu. Vzhľadom k nízkej spotrebe energie a kompaktnej veľkosti je IC ideálny pre použitie v mobilných zariadeniach, čo ho robí ešte viac inovatívnym.
Čip SL 1001 od Saankhya Labs umožňuje výrobcom elektronických zariadení vytvoriť lacné, univerzálne prijímače, ktoré budú spĺňať očakávania zákazníkov po celom svete. S vyššie uvedenými črtami môže prístroj významne prispieť k šíreniu digitálnej televízie - predovšetkým v Európe, kde je v súčasnej dobe neporiadok spojený so zavedením rôznych špecifikácií DVB-T v rôznych krajinách nášho kontinentu.
Najbežnejším digitálnym TV štandardom je DVB-T. Používa sa po celej Európe, v Ázii, Afrike a Austrálii. Je založený na MPEG audio/video kompresii, OFDM kódovaní a QAM modulácii.
Americkým ekvivalentom DVB-T je ATSC. Rozdielom je použitie 16VSB modulácie a nepatrne odlišné audio kodeky.
Japonci na oplátku používajú štandard ISDB, ktorý sa rovnako používa aj v Južnej Amerike.
Čínsky štandard DMTB-T/H používaný v Číne, Hong Kongu a Macau je najmodernejší štandard, tvoriaci spoločnú platformu pre pevné a mobilné zariadenia.
Pokiaľ ide o satelitný prenos digitálneho signálu, DVB-S štandard má svojho nástupcu (DVB-S2) a japonci používajú iný systém, ISDB-S. Existuje podobná situácia v prípade televíznych káblových systémov s DVB-C2 a ISDB-C, zodpovedajúcim spôsobom.
Americkým ekvivalentom DVB-T je ATSC. Rozdielom je použitie 16VSB modulácie a nepatrne odlišné audio kodeky.
Japonci na oplátku používajú štandard ISDB, ktorý sa rovnako používa aj v Južnej Amerike.
Čínsky štandard DMTB-T/H používaný v Číne, Hong Kongu a Macau je najmodernejší štandard, tvoriaci spoločnú platformu pre pevné a mobilné zariadenia.
Pokiaľ ide o satelitný prenos digitálneho signálu, DVB-S štandard má svojho nástupcu (DVB-S2) a japonci používajú iný systém, ISDB-S. Existuje podobná situácia v prípade televíznych káblových systémov s DVB-C2 a ISDB-C, zodpovedajúcim spôsobom.
Napájanie v CCTV systémoch.
V praxi 12 VDC bezpečnostné kamery tolerujú úpadok napätia až do 1 V. Klasická CCTV kamera spotrebuje 150 do 250 mA. Ak zoberieme do úvahy vyššiu hodnotu, podľa Ohmovho zákona je maximálna vzdialenosť napájania pre takéto kamery najmenej 50 m pre kábel CAMSET M5995 alebo CAMSET PE M5997 (2x0.5mm2) a aspoň 100 m pre kábel CAMSET 100 M6100 alebo CAMSET 100 PE M6103 (2x1mm2).V prípade použitia vonkajšieho krytu s vyhrievaním 12 V (napr. M5406) sa dĺžky znížia na približne 20m/40 m. Takže inštalácie s dlhším vedením káblov vyžadujú použitie ďalších prostriedkov pre distribúciu elektrickej energie. Dobrým riešením je aplikácia zdroja ZK-40/16 40V/2A M1830 a stabilizátora SK-40 M1831, ktorý dokáže napájať CCTV kamery cez kábel 2x0.5 mm2 na vzdialenosť až 980 m (bez vyhrievačov ) a 300 m (s vyhrievaním).
Významná časť rozsiahlych kamerových systémov používa krútenú dvojlinku. Použitím pasívnych balunov Etrix 1VAP M16659 môžete zasielať energiu na vzdialenosť až 70 m (kamera bez termostatu) alebo 30 m (kamera s termostatom). Celkový prúd prenášaný pomocou kábla Cat 5e nesmie prekročiť 1 A.
Viac o napájacích zdrojoch v CCTV systéme nájdete v tomto článku: Internet CCTV GUIDE - napájacie zdroje a príslušenstvo.
Viac o napájacích zdrojoch v CCTV systéme nájdete v tomto článku: Internet CCTV GUIDE - napájacie zdroje a príslušenstvo.
Čo robiť po vypnutí analógového vysielania zo satelitu Astra 19.2E?
30. apríla 2012 bude posledný analógový TV transpondér na satelitoch Astra vypnutý. Majitelia hotelov a penziónov v Európe, ktorí využívajú analógové koncové stanice, budú čeliť problému zabezpečenia kontinuity služieb televízneho vysielania. Najmä turisti v hoteloch po celej Európe môžu byť veľmi sklamaní tým, že nemajú prístup k obľúbeným nemeckých kanálom, ako Das Erste, ZDF, RTL Dritten Programme, Sat.1 a ProSieben.Nižšie uvádzame riešenie, ktoré umožňuje hosťom sledovať tieto a ďalšie kanály v najvyššej, digitálnej kvalite. Riešenie založené na koncovej stanici Terra MMH-3000+ je vhodné ako pre hotely vybavené staršími CRT televízormi tak aj pre tie, ktoré používajú moderné televízory so zabudovanými DVB-T tunermi.

Koncová stanica MMH-3000+ umožňuje distribúciu satelitnej TV, rovnako aj HD kanálov, analógových kanálov a DVB-T vysielania a tiež "privátnych" A/V signálov, napr. z bezpečnostných kamier a media prehrávačov. Táto koncová stanica dokáže remodulovať (transmodulovať) akýkoľvek z týchto signálov do analógových PAL kanálov alebo digitálnych DVB-T/DVB-C kanálov. Veľkou výhodou tejto koncovej stanice je schopnosť jednoducho preprogramovať kanály alebo dokonca distribúcia štandardov.
Nižšie uvádzame príklad implementácie koncovej stanice TERRA MMH-3000+ pre distribúciu vybraných SAT kanálov v digitálnom DVB-T štandarde v hoteli. V tejto konfigurácii dokáže koncová stanica distribuovať 32 satelitných kanálov. Výstupné signály majú podobu ôsmich DVB-T multiplexov (5 z TDX-311 R81711 modulov a 3 z TRX-360 R81709 modulátorov). Je tiež jednoduché pridať pozemné DVB-T multiplexy dostupné v tejto oblasti. Digitálny štandard výstupných signálov zaisťuje jednotnú kvalitu príjmu v celom objekte.
Navyše, pomocou dekódera MD-330 R81713 má majiteľ hotela možnosť dodávať signály z troch A/V zdrojov podľa svojho výberu (PC, DVD, media prehrávače, analógové kamery, atď.) Tieto signály sú vedené v distribučnej RF sieti v rámci digitálneho DVB-T multiplexu.

Príkladová implementácia koncovej stanice TERRA MMH-3000+ pre distribúciu vybraných SAT kanálov v digitálnom DVB-T štandarde v hoteli. V tejto konfigurácii môže koncová stanica distribuovať 32 rôznych satelitných kanálov, vrátane troch HD služieb.
Komponenty systému:
Kód | Názov | Počet | Funkcia |
UC-380 | R81700 | 2 | Základná jednotka v sebe ukrýva všetky komponenty koncovej stanice Terra MMH3000+. |
TDX-311 | R81711 | 5 | DVB-S/S2 (8PSK/QPSK) prijímač / DVB-T (COFDM) modulátor. Vzhľadom k veľkému množstvu a vysokej kvalite FTA kanálov na satelite Astra, sú moduly vysoko odporúčané pre príjem / konverziu týchto kanálov. |
RDC-313 | R71710 | 6 | Príjem satelitných transpondérov a prenos vybraných kanálov do DVB-T modulátorov TRX-360 |
TRX-360 | R81709 | 3 | DVB-T (re)multiplexer a modulátor. Multiplex môže obsahovať vybrané DVB-S/S2 satelitné kanály (z rôznych transpondérov alebo dokonca satelitov), DVB-T kanály a "privátne" signály z CCTV kamier alebo prehrávačov médií (cez MD-330 enkodér). |
MD-330 | R81713 | 1 | MPEG2 enkodér troch externých A/V signálov. |
Všetci, ktorí sa o túto tému zaujímajú, nájdu viac informácií v článku MMH-3000+ mini-headend systém s maximálnym potenciálom alebo nás priamokontaktujte pre pomoc pri vývoji konkrétne riešenia.
IP CCTV systémy založené na optickom prenose
IP prenos cez UTP kábel je limitovaný na 100 metrov. S cieľom zabezpečiť prenos na dlhšie vzdialenosti je nutné použiť mediálne konvertory a zasielať signály pomocou optických vlákien.IP video monitorovacie systémy s optickými chrbticami sú obľúbené a osvedčené riešenia pre veľké zariadenia a oblasti, ako sú nákupné centrá, veľké parkoviská, výrobné haly, verejné priestranstvá v mestách, atď.
Megapixelová IP kamera poskytuje stream 4-8 Mbps, takže postačí použiť 10/100 Mbps media konverter.
Zoznam 10/100 Mbps ULTIMODE media konvertorov:
V prípade prenosu streamov z viacerých megapixelových kamier z jedného smeru, mali by byť pripojené k switchu s SFP modulom alebo by mali použiť gigabitový media konvertor.
Zoznam 10/100/1000 Mbps ULTIMODE media konvertorov:
Zoznam 10/100/1000 Mbps ULTIMODE media konvertorov:
Video signálový zosilňovač VCA-1/2000 M1842 môže predĺžiť dosah prenosu až 2 km
Ovládací gombík umožňuje nastaviť zosilnenie a korekciu frekvenčnej odozvy koaxiálneho vedenia. Spolu s nárastom zisku sa stáva korekcia hlbšou. S týmto switchom užívateľ nastaví požadovanú prenosovú vzdialenosť (400-1200 m alebo 1200-2000 m).
Ako archivovať dáta zo 64 megapixelových kamier?
Sieťový rekordér NUUO Titan K4204 vybavený motorom "File Ring" je schopný prenosu až do 250 Mbps, teda obsluhovať až 64 5-megapixelových kamier H.264! Vie dokonca uložiť snímky zachytené 10-megapixelovými kamerami! Každý z jeho štyroch Hot-Swap šácht vie uniesť 3 pevné disky TB SATA II, čo umožňuje asi dva týždne nepretržitého nahrávania video streamov z Full HD kamier.Ak musí byť materiál archivovaný po dobu dlhšiu ako 2 týždne, potom môže byť k sieťovému rekordéru K4204 NVR pripojených až 15 TB diskové pole cez rozhranie eSATA, čím sa zvyšuje doba uchovávania údajov asi na jeden mesiac. Alternatívou k eSATA je iSCSI (Internet Small Computer System Interface) umožňujúce archiváciu dát na sieťových diskoch.
iSCSI Gigabit Ethernet ponúka záznam rýchlosťou 125 MB/s, čo je výsledok podobný priepustnosti SATA zbernice (150 MB/s). iSCSI riešenia sú budúcnosťou IP kamerových systémov, pretože so zodpovedajúcou infraštruktúrou umožňujú bezplatné nasadenie diskových polí, a to aj v miestach, ktoré sú vzdialené mnoho kilometrov od sledovanej oblasti (v "dátových centrách").
Výber zariadení s ohľadom na hodnotu EIRP.
Neporušujeme obmedzenia využitím antény s ľubovoľným ziskom?Predpisy neuvádzajú informáciu o existujúcej hraničnej hodnote zisku, ktorej prekročenie nie je povolené, preto jedna osoba môže mať anténu so ziskom 15 dBi, zatiaľ čo iná, po inštalácii antény so ziskom 10 dBi je už nad limit.
Vychádza to z predpisov dotýkajúcich sa maximálnej prípustnej hranice hodnoty vyžarovania sily EIRP.
Bez rádiového povolenia je možné využívať inštalácie, ktorých hodnota EIRP neprekračuje 100 mW, teda 20 dBm pre pásmo 2,4 GHz alebo 1 W (30 dBm) pre pásmo 5,47 - 5,725 GHz.
Túto hodnotu EIRP je možné získať viacerými spôsobmi:
- EIRP[dB] = Výkon vysielača [dBm] - (útlm konektorových spojov [dB] + útlm kábla [dB]) + zisk antény [dBi] <= 20 dBm (pre 2,4 GHz)
- EIRP[dB] = Výkon vysielača [dBm] - (útlm konektorových spojov [dB] + útlm kábla [dB]) + zisk antény [dBi] <= 30 dBm (pre 5 GHz)
Z dôvodu neprekračovanie hraničnej hodnoty EIRP, je potrebné kalkulovať s parametrami ako: výkon vysielača, typ použitého kábla, jeho dĺžka a zisk antény. Je potrebné pripomenúť, že výhodnejšie je použitie vysielača s nižším výkonom v kombinácii s anténou s vyšším ziskom, než vysielača s vysokým výkonom a antény s nízkou hodnotou zisku.
Prečo?
Rovnako z pohľadu bilancie spoja, je možné dosiahnuť požadovaný vyžarovací výkon rôznym spôsobom, ale základňová stanica je nielen vysielačom, ale tiež prijímačom a v tej dobe, keď prijíma signál s klientskeho zariadenia, nehrá úlohu aký má výkon, vtedy je dôležitá citlivosť a zisk antény. Preto je zisk antény dôležitý, rovnako počas vysielania ako aj príjmu, a výkon vysielača len pri vysielaní.
Rovnako zisku klientskej antény je potrebné venovať dostatok pozornosti. Klient, ktorý má príliš silnú anténu a základňovú stanicu príliš blízko, bude mať prirodzene silný signál, ale súčasne, pri vysielaní môže zarušovať iné siete, dokonca aj vo väčšej vzdialenosti. Okrem faktu, že bude "vidieť" tie siete, bude ich navyše rozpoznávať ako dodatočný šum (vyšší šum znamená vyšší počet výpadkov a nižšia rýchlosť prenosu), alebo sa tiež bude spolupodieľať na prenosovom médiu - čo sa odzrkadlí v nižšej rýchlosti. Klientske stanice s anténami s nižším ziskom budú vidieť len svoje vysielače a nebude u nich dochádzať k vyššie popísaným problémom.
Prečo?
Rovnako z pohľadu bilancie spoja, je možné dosiahnuť požadovaný vyžarovací výkon rôznym spôsobom, ale základňová stanica je nielen vysielačom, ale tiež prijímačom a v tej dobe, keď prijíma signál s klientskeho zariadenia, nehrá úlohu aký má výkon, vtedy je dôležitá citlivosť a zisk antény. Preto je zisk antény dôležitý, rovnako počas vysielania ako aj príjmu, a výkon vysielača len pri vysielaní.
Rovnako zisku klientskej antény je potrebné venovať dostatok pozornosti. Klient, ktorý má príliš silnú anténu a základňovú stanicu príliš blízko, bude mať prirodzene silný signál, ale súčasne, pri vysielaní môže zarušovať iné siete, dokonca aj vo väčšej vzdialenosti. Okrem faktu, že bude "vidieť" tie siete, bude ich navyše rozpoznávať ako dodatočný šum (vyšší šum znamená vyšší počet výpadkov a nižšia rýchlosť prenosu), alebo sa tiež bude spolupodieľať na prenosovom médiu - čo sa odzrkadlí v nižšej rýchlosti. Klientske stanice s anténami s nižším ziskom budú vidieť len svoje vysielače a nebude u nich dochádzať k vyššie popísaným problémom.
Nové produkty ponúkané DIPOLom
Oplatí sa prečítať:
Anténny systém kombinujúci satelitné a DVB-T signály s distribúciou do 4 zásuviek. Navrhnutý systém využíva dve antény pre pásmo UHF. Táto konfigurácia je vhodná pre každého, kto chce prijímať signály z dvoch vysielačov, kedy lokálne vysiela len jeden multiplex, alebo keď existuje možnosť sledovať zahraničné kanály v pohraničných oblastiach. V opačnom prípade bude jedna z antén a multiplexer nepotrebný...
Sieťová infraštruktúra pre malé a stredné podniky. V priebehu rekonštrukcie budovy sa majiteľ spoločnosti rozhodol zmodernizovať sieťovú infraštruktúru v kancelárii, aby bol zaistený spoľahlivý a stabilný prístup k internetu pre 14 zamestnancov.
Cieľom modernizácie siete boli:
Cieľom modernizácie siete boli:
- stabilita,
- minimálna štrukturovaná kabeláž,
- prístup k širokopásmovému pripojeniu pre všetkých zamestnancov,
- možnosť pripojenia ďalších hostiteľov.
ULTIMODE Home System je ideálnym riešením pre malé a stredné podniky, ktorý umožňuje zamestnancom prístup k širokopásmovým službám internetu, vrátane videokonferencií. Pripojenie od poskytovateľa služieb je zmenené na optickú formu (POF) a distribuované do počítača pomocou optických switchov ULTIMODE POF-8S L6108...
ULTIAIR - IP video monitoring ciest s použitím bezdrôtového prenosu. Profesionálne prístupové body ULTIAIR sú použité pre vybudovanie chrbtice a prístupových sietí. Dôležitou výhodou tohto zariadenia je flexibilita. Ich Linux Software umožňuje vytvárať aj veľmi výkonné systémy prenosu dát, rovnako ako jednoduché point-to-point linky. ULTIAIR zariadenia sú ideálne pre vytváranie vysoko výkonnej chrbticovej siete pre mestské monitorovacie systémy...