Týždenný prehľad DIPOLu - TV a SAT TV, CCTV, WLAN

Číslo 27/2011 (5.9.2011)

Revolúcia v CCTV.

Je nutné vybudovať CCTV systém založený na rekordéri? Alebo platiť za špecializované služby a najímať si zamestnancov na kamerový monitoring? Musí človek platiť také peniaze za to, aby sa cítil v bezpečí?

Odpoveď znie: Nie!

Existuje riešenie založené na prenose obrazu z kamier do profesionálneho dátového centra, ktoré sleduje, spracováva a zaznamenáva údaje.
Dohoda medzi dvoma hlavnými hráčmi na trhu bezpečnosti, HIKVISION a izraelská spoločnosť NeoVSP, bola oznámená v Tel Avive 30. júna 2011.
Popredný čínsky výrobca CCTV zariadení sa pripojil k malej skupine výrobcov, ktorí môžu garantovať kompatibilitu svojich výrobkov s modernou službou NeoVSP.
Revolučné riešenie NeoVSP je odvážny a moderný prístup k problémom s inštaláciou a údržbou CCTV sietí. Kúpou kompatibilného CCTV systému zákazník nepotrebuje zaznamenávanie a video zariadenia na spracovanie - aj archivácia a aj inteligentná analýza obrazu sú vykonávané pomocou softvéru NeoVSP.
Kamery na strane zákazníka by mal byť iba pripojené k internetu - video dáta sú vysielané na server, ktorý vykonáva záznam a analýzu obrazu. V rovnakej dobe monitorovací pracovníci v dátovom centre sledujú miesto dohľadu a v prípade potreby upozornia príslušné služby. Zákazník môže mať okamžitý prístup k monitorovanému videu cez web (cez mobilný telefón alebo PC).
Princíp VSaaS (Video Surveillance ako služba) - zdroj: www.neovsp.com
Majiteľ stránky si iba zainštaluje kamery a je vybavený pokročilými funkciami video monitorngu.
To eliminuje problémy zákazníka s údržbou systému alebo aktualizáciou. Zákazník alebo každý autorizovaný užívateľ má prístup ku sledovaniu videa cez web (cez smartphone, tablet alebo PC).

Služba poskytovaná spoločnosťou NeoVSP je príkladom VSaaS (Video Surveillance ako služba), t.j. riešenie založené na myšlienke minimálneho zapojenia zákazníkov do sieťovej architektúry a nákupu CCTV zariadení, okrem IP kamier. Niektoré ďalšie spoločnosti pôsobiace v tejto oblasti sú Iveda Solutions, OzVision, Connexed, iControl.
Video monitorovací systém založený na softvéri inštalovanom v špecializovanom dátovom centre
poskytuje viac možností inteligentnej obrazovej analýzy (zdroj: www.neovsp.com)
Ak sa tento druh služieb poskytovaných profesionálnymi dátovými centrami stane populárnejší, budú ľahko integrovateľné s ostatnými systémami Cloud Computingu a rôznymi oblasťami života, napr. starostlivosť o deti, starých a chorých.

"Zanietene o anténach" - čakáme na vaše snímky do 30. septembrapríspevky pre toto vydanie

Pravidlá účasti
Engagingly about Antennas - 10th DIPOL's Summer Holiday Contest 2011
Engagingly about Antennas - 10th DIPOL's Summer Holiday Contest 2011
Engagingly about Antennas - 10th DIPOL's Summer Holiday Contest 2011
Anténa... romanticky
Agata Starownik
Antény v okolí
Dzierzoniowa
Bogumil Abram
Trvalý rozvoj
Przemyslaw Kaminski
Engagingly about Antennas - 10th DIPOL's Summer Holiday Contest 2011
Engagingly about Antennas - 10th DIPOL's Summer Holiday Contest 2011
Engagingly about Antennas - 10th DIPOL's Summer Holiday Contest 2011
Ľavý kanál
Syčanie ... pravý kanál
Tadeusz Luszcz
WC TV?
Piotr Maslanka
Disproporcie
Stanislaw Kwapisz

Ako správne zmerať DVB-T signál?

Pri inštalácii DVB-T prijímača mnoho užívateľov nastavuje polohu antény sledovaním sily signálu (alebo "kvality") na stránke OSD. Stáva sa, že užívatelia rôznych modelov prijímačov si zamenia informácie o úrovni signálu v danej oblasti, na základe týchto údajov z ich prijímačov. Ba ešte horšie, mnoho inštalatérov vykonáva "meranie" DVB-T signálov v anténnych systémoch na základe vložených indikátorov.
Najväčším problémom je skutočnosť, že nikto (okrem výrobcu prijímača) nevie, ako interpretovať údaje z "merača signálu", ktoré sú vyjadrené v percentách a bez akýchkoľvek meraní. Keď prijímač meria len silu (výkon) vstupného digitálneho signálu, môže sa stať, že aj napriek veľmi dobrým údajom vstavaného merača (90-100%) obraz zamrzne alebo ukazuje artefakty. Takéto situácie sa často nachádzajú v anténnych systémoch s použitím zosilňovača s nadmerným ziskom.
Indikácia prijímaného signálu v rovnakej anténnej zásuvke prezentovaná tromi modelmi DVB-T prijímačov.
Rozdiely v indikovaní zabudovaného "merača" sily signálu a kvality môžu viesť k chybným záverom pri nastavení anténnych systémov.
Takže indikácie DVB-T prijímačov poskytujú iba hrubý odhad parametrov signálu. Vzhľadom k vyššie uvedeným problémom by mal inštalatér vykonať meranie signálu s využitím profesionálnych meračov signálu. Každé meranie by malo brať v úvahu tri základné parametre, ktoré by mali byť v rámci uznávaných štandardov:
 • úroveň signálu dBuV (minimum: 48 dBuV, maximum: 74 dBuV),
 • bit error rate (BER) - max. 10 E(-3),
 • modulation error ratio (MER) - nad 26 dB.

Ako chrániť elektronické zariadenia pred bleskom?

Pozrite si video.
How to protect electronics against lightning?

Ochrana CCTV systémov pred neoprávneným prístupom.

Perfektným riešením v tejto oblasti je 4-kanálový rekordér HIKVISION DS-7204HVI-ST/E M71041.
Kompletná konfigurácia rekordéra môže byť vykonaná v sieti, takže nie je nutné pripájať lokálny monitor. Nastavenia nie je možné ľahko meniť vďaka ochrane heslom a nedostatku ovládacích tlačidiel na prednom paneli.
Network DVR: HIKVISION DS-7204HVI-ST/E (4-ch H.264)
HIKVISION DS-7204HVI-ST/E M71041
Obraz z kamier je možné zobraziť na lokálnom monitore pripojenom cez VGA alebo BNC video výstup. Zároveň, prostredníctvom pripojenia k sieti, je možné naživo sledovať video na diaľku (vrátane použitia smartfónov) a zaznamenať ďalšie kópie videa.
Hikvision DS-7204HVI-ST/E M71041 je schopný nahrávať video s 4CIF (704 x 576) rozlíšením pri 12 fps (každý kanál), ktorý je vhodný pre vysoké rozlíšenie CCTV systémov s typickými požiadavkami na počet snímok. Samostatné Zariadenie podporuje všetky pokročilé funkcie implementované v tejto sérii, predovšetkým - lokálne nahrávanie a sieťový prenos založený na H.264 kompresii. To umožňuje jednoduché rozšírenie systému v budúcnosti, vrátane použitia vyšších modelov. Pre začiatok toto zariadenie poskytuje vynikajúcu hodnotu za peniaze.

Riešenie problému prepätia v CCTV systémoch.

Problému poškodenia CCTV zariadenia prepätím (zvyčajne v dôsledku blesku) sa možno vyhnúť dvoma spôsobmi.
V prípade inštalácií založených na koaxiálnom kábli by mali byť oba konce každej linky ukončené vhodnou prepäťovou ochranou. Druhý spôsob eliminuje problém úplne - aplikácia optického prenosového média. Optické vlákna sú úplne imúnne voči elektromagnetickému rušeniu a impulzom.
Výhody optických vedení:
 • Vysoká kapacita - jedno vlákno môže prenášať video a riadiace signály zo 16 kamier;
 • Kompaktné rozmery a nízka hmotnosť optických káblov umožňuje oveľa jednoduchšiu a rýchlejšiu montáž ako v prípade koaxiálnych káblov;
 • Porovnateľné náklady na inštaláciu - je potrebné pripomenúť, že okrem väčšieho počtu medených káblov by mali byť chránené proti prepätiu na oboch stranách aj video cesty (koaxiálny kábel) a aj dátové linky (kábel s krútenou dvojlinkou);
 • Žiadne presluchy - elektromagnetická neutrálnosť umožňuje uloženie optických káblov v spoločnom potrubí, spolu s elektrickým alebo telekomunikačným káblom;
 • Jednoduché rozšírenie systému v budúcnosti, bez zmeny optickej infraštruktúry;
 • Dlhý rozsah prenosu - signály z kamier môžu byť prenášané aj na vzdialenosť 20 km.
Outdoor Compact Camera: n-cam 550 (540 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.5 lx, 4-9mm, IR 30m)Outdoor Compact Camera: n-cam 550 (540 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.5 lx, 4-9mm, IR 30m)Fiber Optic Video Converter ULTIMODE V-204D (WDM, 4x video, 1x data)Fiber Optic Video Converter ULTIMODE V-204D (WDM, 4x video, 1x data)Network DVR: HIKVISION DS-7204HVI-ST/E (4-ch H.264)Professional CCTV Monitor: SAMSUNG SMT-1922P (19
CCTV systém využívajúci technológiu optických vlákien

Ako si vybrať objektív pre prevádzku s IR osvetlením?

Správny objektív pre kameru spoluprácujúcu s IR žiaričom by mal byť s IR korekciou. Použitie bežného objektívu je dôvodom problémov s nastavením správneho zaostrenia na viditeľné svetlo a infračervené.
Objektívy s IR korekciou vytvárajú ostré snímky bez ohľadu na typ svetla.
Objektív Tokina TVR0616DCIR 6-60 mm M23135 s IR korekciou bol navrhnutý pre stredné a dlhé vzdialenosti, napr. pre monitorovanie vstupov, brán, ciest a pod.
CCTV Lens: Tokina 6-60 mm F1.6 DC IR
Tokina TVR0616DCIR 6-60 mm M23135
Objektív je vybavený automatickým ovládaním clony umožňujúcim kamere regulovať množstvo svetla prechádzajúceho objektívom, takže je ideálny pre oblasti s rôznymi svetelnými podmienkami. Široký rozsah manuálne nastaviteľnej ohniskovej vzdialenosti (6 až 60 mm) umožňuje inštalatérovi jednoduché nastavenie zorného poľa v závislosti na požiadavkách. V prípade kamery s 1/3 "obrazovým snímačom môže byť uhol menení v rámci 45o do 4,7o (horizontálne).

Moderný kamerový systém v bytovej výstavbe.

Pre zaistenie bezpečnosti obyvateľov sa investor rozhodol vybudovať kamerový systém. Požiadavky na systém zahŕňali záruku vysokej kvality záznamu videa (nevyhnutné pre rozpoznávanie tvárí) a prenos dátových streamov cez 230 VAC vedenie (žiadne ďalšie káble).
Úlohy sa ujala firma Meganet.
Inštalácia je založená na megapixelových IP kamerách od ACTi - TCM-5611 K1060 - ktoré vďaka mechanickému IR filtru poskytujú veľmi dobré snímky aj počas dňa i v noci.
1.3 MP day/night kamery ACTi TCM-5611 K1060 boli umiestnené vo vonkajších krytoch Marathon M5408, vybavené vyhrievaním a termostatom. Komponenty udržiavajú teplotu vo vnútri krytu nad minimálnu úroveň vhodnú pre riadne fungovanie nainštalovanej kamery a odstraňujú problémy so zahmlievaním sklíčka alebo objektívu a nadmernou vlhkosťou.
Prenos po vedení bol vykonaný s využitím vysielačov TP-Link TL-PA211 N3357 (dosah až 200 m). Všetky kamery sú integrované do jednej siete pomocou 8-portového switchu TP-Link N29918. Archivácia obrazových dát je založená na bezplatnom softvére dodaným s kamerami ACTi - ACTi NVR.

Ako si vybrať najlepší WiFi router?

Potrebnou funkciou routeru pre konkrétnu aplikáciu je dostupnosť vhodného prevádzkového režimu. Keď poskytovateľ internetových služieb ponúka bezdrôtové pripojenie, zariadenie musí pracovať v režime WISP. Okrem toho by mal užívateľ vedieť maximálnu prenosovú rýchlosť prístupového bodu a pokiaľ je to možné, vybrať si rovnaký bezdrôtový štandard. Najmä v prípade video streamu je najlepšou voľbou použitie zariadenia kompatibilného so štandardom N (Wi-Fi rýchlosť až 300 Mbps).
Pre jednoduché porovnanie routerov TP-LINK sme pre vás pripravili nasledujúcu tabuľku:
 
Názov
TL-WR743ND TL-WR740N TL-WR543G TL-WR340G
Kód
N3253 N2956 N3252 N2955 N2952
Prenosový dosah
WiFi štandard
802.11 n/g/b 802.11 n/g/b 802.11 n/g/b 802.11 g/b 802.11 g/b
Max bezdrôtová rýchlosť
300 Mb/s 150 Mb/s 150 Mb/s 54 Mb/s 54 Mb/s
Anténa
3x 4 dBi 1x 4 dBi 1x 4 dBi 1x 4 dBi 1x 4 dBi
Zameniteľnosť antény
Áno Áno Nie Áno Nie
MIMO technológia
3T3R - - - -
Tx výstupný výkon
<100 mW <100 mW <100 mW <100 mW <100 mW
Počet LAN portov
4 4 4 4 4
QSS Áno Áno Áno Nie Nie
WISP Nie Áno Nie Áno Nie
WISP+AP Nie Áno Nie Nie Nie
USB Áno Nie Nie Nie Nie
WiFi bezpečnosť
WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK WEP, WPA, WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK

DIPOL na ENERGETAB 2011 - Bielsko-Biala, Poľsko, 13-15. septembra.

Zabudnite na problémy s pripojením - to je motto stánkov DIPOL na veľtrhu ENERGETAB 2011. Rastúci význam vzdialenej správy, ovládania a monitorovania jednotlivých zariadení je dôvodom pre veľký význam kvality prenosu, vzhľadom na prenosovú rýchlosť a spoľahlivosť.
DIPOL at Energetab 2011 - Bielsko-Biala, Poland, Sept. 13-15
DIPOL pripravili ponuku využívajúce najmodernejšie technológie
drôtových a bezdrôtových prenosov.
Všetkých vás pozývame do nášho virtuálneho stánku.
Nové produkty ponúkané DIPOLom:
Building Amplifier: Terra HA-024
SMPS AC/DC Adapter: 48 VDC, 0.9A, 2.1/5.5 mm (center+)
High Speed HDMI Cable with Ethernet (v1.4, 3m)
CCTV Network DVR: SIGNAL DL-8308 (H.264, 8ch-4CIF-25fps, HDMI)
Domový zosilňovač
Terra HA-024
R82292
SMPS AC/DC adaptér
48 V, 0.9 A (+)
M1895
HDMI kábel
3 m, v.1.4
H1032
SIGNAL rekordér
25fps H.264 HDMI
M78308
Oplatí sa prečítať:
Domový monitoring pre užívanie si letných prázdnin. Počas prázdnin sú domy často ponechané bez povšimnutia niekoľko týždňov, sú vystavené rizikám, ako sú vlámania, výpadky napájania inštalačných systémov atď., alebo požiarom. Susedia a rodina nemusí byť vždy na mieste a zachrániť majetok alebo minimalizovať škody a straty. Neustály strach určite nie je dobrá vec počas dovolenky...
Riešením problému spojeným s odchodom z domova bez dozoru je použitie kamery TP-Link TL-SC3430 K1155...
MPEG-4 IP Camera: ACTI CAM-5321 (Day/Night)Wireless ADSL2+ (Annex A) Router: TP-Link TD-W8901G (integrated with 4-port switch and AP)
Komunikačné schopnosti kamery TP-LinkTL-SC3430 K1155

Rekordéri TREND - dokonalosť vo svojej najjednoduchšej forme. Požiadavkou na moderné elektronické zariadenia je intuitívny a spoľahlivý softvér. Tento princíp bol prijatý a uskutočnení výrobcom digitálnych video rekordérov TREND.
Rekordéri TREND sú vybavené pevnou konštrukciou - sú určené na dlhodobú prevádzku bez zásahu obsluhy. Nútenou cirkuláciou vzduchu zaisťuje optimálne podmienky prostredia pre elektronické súčiastky. 8 a 16-kanálové modely používajú dokonca dva ventilátory (umiestnené v blízkosti HDD).

Séria TREND zahŕňa 4-kanálový M72504, 8-kanálový M72508, a 16-kanálový M72516...
Audio Module: MP-6/D (microphone w/ balanced output) Compact Outdoor CCTV Camera: n-cam 210 (420 TVL, Sony Super HAD II, 0.01 lx, 6mm, IR 30m)Ceiling Dome Camera: CAM 508 (550 TVL, Sony Super HAD II CCD, 0.01 lx, 2.8-12mm)Ceiling Dome Camera: CAM 502 (550 TVL, Sony Super HAD II CCD , 0.01 lx, 4-9mm)Professional CCTV Monitor: SAMSUNG SMT-1922P (19CCTV Network DVR: TREND 250X04 (H.264, 4 channels)
Schéma inštalácie
AOS funkcia v novej verzii softvéru SatNet robí proces projektovania ešte jednoduchším. Firma TERRA vydala novú verziu softvéru SatNet pre návrh SMATV systémov založených na multiprepínačoch.
Verzia 2.3 prináša inovatívne funkcie zbavujúce dizajnéra starosti o výber pasívnych prvkov systému - to bude vykonané programom.
AOS znamená Adjustment with Optimizing Structure a umožňuje optimálny výber pasívnych komponentov multiprepínacieho systému ako sú rozdeľovače (SS-504 R70515, SSQ-508 R70520), kohútiky (SS-510 R70516, SS-515 R7051, SS-520 R70518) a ich ekvivalenty použité v inštaláciách pre 2 satelity...

Príklad projektu s použitím programu SatNet