Týždenný prehľad DIPOLu - TV a SAT TV, CCTV, WLAN

Číslo 38/2010 (15.11.2010)

Európsky rozruch ohľadom DVB-T.

Vo vzťahu k jej úrovni rozvoja, Európa zaostáva za zvyškom sveta v zavádzaní moderných televíznych technológií. Potreba rýchlej digitalizácii je nesporná. To vytvára podmienky pre zavedenie high-definition televízie a 3DTV.
Existujú dva hlavné faktory, ktoré bránia rozvoju digitálneho terestriálneho televízneho vysielania (DDT) v Európe. Prvým je zlá politiky pre vytvorenie konečnej podoby štandardu. Druhým je neviditeľný ale účinný odpor európskych televíznych monopolov.
Prijatie pôvodného DVB-T (MPEG2) štandardu kladlo dôraz na rozvoj digitálnej televízie v štandardnom rozlíšení. To pochádzalo z predstavy, že s obmedzeným frekvenčným spektrom by to umožnilo väčší počet nových programov. Norma bola prijatá priekopníkmi digitalizácie na kontinente - Španielsko, Francúzsko, Nemecko. Už v priebehu implementácie sa ukázalo, že štandard vytvára obmedzenia pre vývoj HD televízie.
Ostatné európske krajiny, s prihliadnutím na obmedzenia, začali budovať svoje digitálne televízne infraštruktúry prostredníctvom modifikovanej verzie DVB-T s H.264 kompresiou - oveľa vhodnejšie pre vysielanie HD kanálov. Zatiaľ normalizačné orgány prijali cieľový štandard DVB-T2 (H.264), zykazujúci rýchly rozvoj trhu v tomto roku.
V roku 2009 signál k štartu DVB-T2 vydalo Anglicko. Pozitívne účinky zavedenia DVB-T2 služieb vo Veľkej Británii ((Freeview HD a BBC One HD) viedli k zvýšenému záujmu o túto technológiu v kontinentálnej Európe.
V októbri tohto roku sa Taliansko stalo prvou krajinou na svete, ktorá oficiálne začala vysielať celú sadu kanálov v DVB-T2. Dňa 1. novembra Švédsko ukázalo ako implementovať digitálne televízne systémy - od prvého dňa spustenia DVB-T2 signály pokrývajú 70% krajiny, s perspektívou zaplniť 90% jeho oblasti v budúcom roku. Zatiaľ švédsky DVB-T2 balík obsahuje iba kanály vo vysokom rozlíšení (zdarma SVT-1 a SVT-2, platené MTV, National Geographic, a Canal +). Podobný záväzok je plánovaný vo Fínsku na začiatku roka 2011.
Pokročilé testovanie DVB-T2 prebieha v Rakúsku, Českej Republike, Nemecku, Dánsku a Španielsku - krajiny, ktoré predtým začali digitálne televízne vysielanie s využitím kompresie MPEG-2.
Vyhliadka na realizáciu DVB-T2 je neistá v krajinách ako je Poľsko, Maďarsko a Portugalsko, kde menej pokročilé normy (DVB-T verzia 1) boli kombinované s účinnejšou metódou H.264 kompresie.
Na záver Európania v súčasnosti používajú tri DTT štandardy, z ktorých najlepší je DVB-T2 v počiatočnej fáze realizácie. Tento chaos vedie k vyšším cenám pre zariadenia na prenos a prijímačov a spomaľuje výmenu technológie. Avšak situácia je zisková pre súčasných vysielateľov, ktorý majú väčšie zisky z reklamy s obmedzenou konkurenciou.
Stojí za zmienku, že Čína uskutočňuje vlastný ekvivalent DVB-T2, tzv. DMB-T/H, ktorý je dokonca viac technologicky pokročilý, než je európsky náprotivok.
DTT štandardy vo svete
Akým spôsobom je DVB-T2 odlišný od DVB-T? Obidva prenosové štandardy používajú moduláciu OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplex), ale DVB-T2 poskytuje pokročilejšie režimy - zvýšený počet sietí (dostupné režimy 1k, 2k, 4k, 8k, 16k, 32k, 16k rozšírený, 32k rozšírený) a vyššia modulačná efektívnosť (vzhľadom k pokročilému 256QAM). Takýto rýchly prenos dát v rozhlasovom kanály si vyžaduje nové techniky pre opravu chýb. DVB-T2 pracuje s nízkou hustotou kontroly parity (LDPC) a Bose-Chaudhuri-Hocquenghem (BCH) algoritmom. Medzníkom v oblasti digitálnej modulácie bolo tiež zavedenie rotačných konštalácií, vyvinuté s cieľom poskytnúť väčšiu odolnosť proti rušeniu.
DVB-T2 ponúka takmer dvojnásobok maximálnej prenosovú rýchlosti v rámci rovnakého transpondéra (50,34 Mb/s) v porovnaní s DVB-T (31,66 Mb/s), čo poskytuje väčšie možnosti pre rozvoj HD a 3D televízie.

Štandard DVB-T2 DVB-T
FEC LDPC+BCH
1/2, 3/5, 2/3, 3/4, 4/5, 5/6
CC+RS
1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8
Konštalácie
QPSK, 16QAM, 64QAM, 256QAM QPSK, 16QAM, 64QAM
Ochranný interval
1/4, 19/256, 1/8, 19/128, 1/16, 1/32, 1/128 1/4, 1/8, 1/16, 1/32
Počet prenosov
1K, 2K, 4K, 8K, 16K, 16K ext., 32K, 32K ext. 2K, 8K
Scattered pilots 1%, 2%, 4%, 8% z celkového počtu 8% z celkového počtu
Continual pilots 0,35% z celkového počtu
2.6% z celkového počtu
Pásmo 1.7, 5, 6, 7, 8, 10 MHz 5, 6, 7, 8 MHz
Max. bitrate 50.34 Mb/s 31.66 Mb/s

Phuket - Thajsko.


Hniezdo bludných prúdov...

Riešte zložité problémy pomocou multiprepínačov TERRA.

Ukazuje sa, že zložitosť SMATV systému nie vždy závisí od počtu účastníckych zásuviek. Niektoré zariadenia s dvanástimi zásuvkami môžu byť náročnejšie pre projektantov a inštalatérov ako teoreticky oveľa zložitejší a veľký SMATV systém s niekoľkými stovkami zásuviek.
Zdrojom hlavných problémov sú zvyčajne veľké vzdialenosti medzi sieťovými prvkami (tanier, zosilňovače, multiprepínače) a veľké rozdiely vo vzdialenostiach od multiprepínačov k účastníckym zásuvkám.
Problém spočíva v poskytovaní signálov s úrovňou v predpísanom rozsahu, bez ohľadu na rôzne vzdialenosti. Signály na vstupe multiprepínača nemôžu preťažiť jeho aktívne zložky a tunery prijímačov pripojených k najbližšej zásuvke, zatiaľčo najvzdialenejšie zásuvky musia poskytnúť signály nad stanovenú úroveň.
V niektorých prípadoch športového štadióna by mal SMATV systém zahŕňať dve budovy asi 90 metrov od seba. Strecha štadióna bráni inštalácii druhej paraboly. Signály museli byť doručené z jedného taniera cez koaxiálne káble.
Prvý multiprepínač bol umiestnený asi 30 metrov od taniera, zásuvky boli nasadené v rozmedzí od 10 do 80 m. Takýto systém však nespôsobuje problémy vzhľadom k veľkému počtu predajní, ale pretože jeho topológia vyplýva z rozloženia budov.
Diagram of the system in SatNet utility
Vzhľadom k značnej dĺžke, 5-káblový zväzok používa minimálne stratový, gélom naplnený koaxiálny kábel v PE plášti, s vysokou účinnosťou screeningu - Triset-11 E1017. Spojenie medzi multiprepínačmi a zásuvkami bolo vytvorené z káblu TRISet-113 E1015. Systém využíva Terra zariadenia - multiprepínače MSV (R70712 a R70716), zosilňovače SA-501 R70501 a SS-504 R70515 SAT/TV splitter.
SatNet program umožnil inštalatérovi analýzu možných problémov (napr. sa ukázalo, že spojenie SA-501 zosilňovača pred SS-504 splitter nie je dobré riešenie) a overenie nastavenia.
Ako príklad, tieto diagramy prezentujú frekvenčnú charakteristiku pozemných televíznych signálov v najvzdialenejších miestach. Je jasné, že prvý diagram (vľavo) ukazuje problémy s pozemnými kanálmi, ale len v hornej časti UHF pásma. Najvzdialenejšie zásuvka v druhej budove (v druhom grafe) poskytuje správnu úroveň signálu v celom TV pásme.
Úrovne pozemných televíznych signálov v najvzdialenejších zásuvkách
Problém, ktorý sa vyskytol v prvom diagrame bol riešený pomocou prídavného zosilňovača (TERRA HSA-001R6 R82320) na výstupe multiprepínača. Vzhľadom k tomu frekvenčný rozsah zosilňovača zahŕňa 87 do 862 MHz a 950 do 2400 MHz, čo je ideálne zariadenie pre akýkoľvek multiprepínací systém, kde kábel spájajúci výstup multiprepínača s koncovou zásuvkou je veľmi dlhý. Zosilňovačom prechádza jednosmerný prúd a DiSEqC signály.

Program SatNet vyvinutý spoločnosťou TERRA umožňuje emulovať prevádzku systému multiprepínača, test rôznych konfigurácií aktívnych a pasívnych prvkov siete, nájsť optimálne nastavenie. Celý proces navrhovania zvyčajne trvá asi 30 minút.
Tento bezplatný program si môžete stiahnúť z ftp serveru DIPOL.
Projektovanie SMATV systémy s programom SatNet od firmy TERRA.

Zvýšený potenciál rekordérov Hikvision/Ultimax.

Softvérový balík iVMS4500 umožňuje vzdialenú správu a monitorovanie systémov video monitoringu na základe rekordérov Hikvision/Ultimax. Najnovšia verzia, ktorá podporuje operačný systém Android, bola spustená na konci októbra. Áno, všetky najpopulárnejšie PDA a smartfóny sa môžu stať súčasťou monitorovacieho systému. Aplikácia ponúka rôzne funkcie, v závislosti na platforme. Medzi hlavné výhody patrí:
  • sieťová konfigurácia (definovanie sieťových zariadení, konfigurácia a ukladanie sieťových nastavení);
  • definovanie dátových tokov, rozlíšenie, počet snímkov, kvalita obrazu;
  • nastavenie video parametrov;
  • vykonáva PTZ kontrolu;
  • zachytáva statické snímky.
IP Camera ULTICAM DS-852MF-E (2.0 Mpix)
Aplikácia iVMS4500 integruje všetky populárne systémy a smartfóny
Tento program je k dispozícii pre všetky bežné platformy: Symbian 3rd, BlackBerry, iPhone, WindowsMobile, Android. Pre staršie telefóny s podporou Javy je zvlášť trochu zjednodušená verzia.
Programový balík iIVMS4500 je bezplatný. Je to ideálne riešenie pre užívateľov, ktorí chcú mať maximálnu kontrolu nad bezpečnostným systémom v ich dome, pre majiteľov a manažérov firiem, ktorí chcú získať prístup k monitorovací systém nainštalovanému vo svojich prevádzkach, rovnako ako pre bezpečnostnú stráž chrániacu vybrané oblasti.
Program spolupracuje s rekordérmi Hikvision/Ultimax nasledovných typov (sérii): M73040, M73080, M73160 (7300); M76080, M76081, M76160, M76161 (8100HDI); M78080, M78160 (8100HFI).
Navyše, programy sú podporované zariadeniami Ultimax 104 M71040 a 204 M72040 a IP kamerami Ulticam K1441.
Vhodné programy je možné stiahnuť z produktových stránok zariadení na www.dipolnet.com.

Séria Sony Effio-E DSP.

Do predaja je zahrnutý od júla roku 2010. Procesor môže spolupracovať s CCD snímačom, ktorý má (horizontálne) z 510 až 960 pixelov (horizontálne rozlíšenie obrazu môže byť vyššie ako 650 TV riadkov).
Analógové informácie z obrazového snímača vstupujú do Analog Front End (CXD4816GG), kde sa konvertuje do digitálnej podoby a je ďalej poskytnutý obrazovému snímaču "Effie". Tento digitálny signálový procesor (DSP) vykonáva pokročilé operácie vrátane analýzy obrazu a obrazovej zmeny, v závislosti na vybranej funkcii (napr. detekcia pohybu, maskovanie privátnych zón, zníženie šumu, HLC, ATR). Procesor má 2 analógové výstupy (PAL a NTSC) a digitálny výstup kompatibilný s RBT.625 ITU (protokol pre prenos nekomprimovaných digitálnych dát).
Bloková schéma systému "Effio-E"

Hlavné znaky a funkcie "Effio":
  • zvýšenie horizontálneho rozlíšenia na viac ako 650 TVL
Skúmanie horizontálneho rozlíšenie obrazu z kamery "Effio",
vykonané metódou vyvynutou spoločnosťou Jeita association z Japonska,
preukazuje výsledky blízko k 700 TVL (s obrazovým senzorom 960H)
  • väčší pomer signál/šum pomocou špeciálnych filtrov, ktoré vyhladia obraz, ale zachovávajú ostré hrany
Nový 2D-NR umožňuje zachovať ostré hrany, nový 3D-NR znižuje rozostrenie v prípade pohybujúcich sa objektov
(horné a dolné obrázky na pravej strane)
Naľavo - obrazy s vypnutou redukciou šumu, v stredu - s konvenčnými filtrami
  • perfektná reprodukcia farieb a to vďaka širokej škále vyváženia bielej (teplota bielej farby od 1800 K do 10500 K)
Naľavo - obrázky z konvenčnej kamery, na pravej strane -s DSP "Effio-E"
  • ATR (Adaptive Tone Reproduction) funkcia znižuje rozdiel medzi najtmavšími a najjasnejšími oblasťami a umožňuje vidieť tóny a detaily v oboch častiach obrazu.
Vplyv funkcie ATR (vpravo) na čitateľnosti obrazu
(A - v najjasnejšej časti, B - v najtmavšej časti)

Online video z day/night kamery Sunell SN-BXC5930CDN M11209 (vybavenej DSP Sony Effio-E),digitalizovanej pomocou video servera ACTi TCD-2100 ( K2150 ) - všimnite si výkon kamery v noci.
Krakow, Cieplownicza - test camera

Použitie audia v spojení s CCTV.

Stále viac a viac kamier je vybavených audio modulmi. V mnohých krajinách používanie audio sledovania vyžaduje súdny príkaz, ale obvykle nie sú žiadne obmedzenia na prenos hlasu od prevádzkovateľa systému pre verejnosť či rôzne služby. Dôležitou výhodou tohto komunikačného kanála je priame hlasové spojenie s konkrétnou lokalitou, pozorovanou kamerou. Možnosť prenosu hlasu, je stále viac zohľadňovaný vo fáze návrhu kontrolných systémov. V prípade IP technológie netreba samostatné káble.
V prípade mestských systémov video monitoringu môže funkcia vysielania hlasu výrazne zlepšiť bezpečnosť ľudí v oblasti. Takéto systémy inštalované na parkoviskách môžu zľahčiť zamestnancom usmerniť premávku.
V prípade overovacích miest by mal projektant zvážiť sadu kamier pre vzájomné monitorovanie a obojsmernú komunikáciu.

Príkladom jednoduchého riešenia na báze IP kamier je audio-video prepojenie pomocou kamier K1530 alebo K1531. Ich pripojením k počítaču so systémom Windows 2000/XP/Vista/Windows 7 môže každý vytvoriť prepojenie medzi ľubovoľnými dvoma miestami na svete. Ak chcete chrániť linku proti nekontrolovanému prepojeniu dát odposluchu treťou stranou, môže byť pripojenie navyše šifrované a tunelované vytvorením VPN.
Megapixel network camera: PIXORD P606 (2.0 Mpx, H.264, IR)
Wireless megapixel network camera: PIXORD P606W<br /> (2.0 Mpx, H.264, IR)
Megapixlová sieťová kamera
PIXORD P606 (2.0 Mpx, H.264)
K1530
Bezdrôtová megapixlová sieťová kamera
PIXORD P606W (2.0 Mpx, H.264)
K1531
Je možné vytvoriť multi-kamerovú videokonferenciu otvorením ďalšieho okná v prehliadači. Nastavenie pripojenia vyžaduje len IP adresu kamery.
Kamery Pixord P606 K1530 a P606W K1530 K1531 zabezpečujú plynulé video s úchvatnými detailmi.
Megapixel network camera: PIXORD P606 (2.0 Mpx, H.264, IR)Wireless megapixel network camera: PIXORD P606W<br /> (2.0 Mpx, H.264, IR)
Okno videokonferencie

ULTIAIR - monitoring parkovacích miest.

Inštalácia klasického systému sledovania videa vo fungujúcom parkovisku je drahé a časovo náročná. Moderným a bezpečným riešením problémov je bezdrôtový prenos. Aplikácia efektívneho a stabilného ULTIAIR zariadenia umožňuje inštalovať IP monitorovací systém veľmi rýchlo. Záber kamery možno ľahko presunúť do požadovaného miesta.
Wireless Access Point: ULTIAIR 417SBWireless Access Point: ULTIAIR 323KCIP Speed Dome Day/Night Camera: ACTi CAM-6621 (MPEG-4)IP Speed Dome Day/Night Camera: ACTi CAM-6621 (MPEG-4)Wireless Access Point: ULTIAIR 323KCIP Speed Dome Day/Night Camera: ACTi CAM-6621 (MPEG-4)Wireless Access Point: ULTIAIR 323KC
Monitoring parkovacieho miesta, napr. v nákupnom centre
Nastavenie siete sa scvrkáva na programovanie zariadenia, ktoré trvá niekoľko minút a upravuje vysielací výkon.

Zariadenia Ultiair
Písali sme o:

VoIP 19 míľ od brehu! ... GSM pokrytie je pomerne malé a komunikácia je možná iba v bezprostrednej blízkosti pobrežia. Riešením je nainštalovať satelitný telefón, ale jeho cena je príliš vysoká pre väčšinu majiteľov lodí.
Problém bol vyriešený vďaka RCS, poľská spoločnosť ICT s použitím antény TRANS-DATA CDMA DZ10.2 A742020. Použitie antény značne zvýšila úžitková plocha služby CDMA (450 MHz), ktorá umožňuje prístup k Internetu...

Rýchla a bezpečná výmena dát - optické spojenie. Pre hladký tok dát medzi dvoma budovami v areáli nemocnice, vzdialených od seba asi 10 kilometrov, bolo rozhodnuté vytvoriť spoľahlivé a bezpečné spojenie, ktoré by malo zaručiť stabilný prenos dát rýchlosťou 1 Gb/s...

Ethernet Media Converter ULTIMODE M-207G 1Gbps<br />(one single-mode fiber up to 20 km)
Diaľkové ovládanie napájania a resetu - watchdog. Watchdog IP Power 9258HP N3410 umožňuje ovládať napájanie AC účastníckych zásuvok (cez internetovú sieť) - zapnutie / vypnutie až 4 zariadení. Je schopný automaticky sledovať pripojené sieťové zariadenia (monitoring na základe funkcie PING) - v prípade absencie odpovede pripojeného zariadenia nastáva reset. Zariadenie môže taktiež zapisovať cykly do Kalendára - zapnutie, vypnutie a reset (vypnutie a zapnutie)...

Index publikovaných tém