Č. 9/2010 (3.marca 2010)
Bezdrôtové HDMI.
Firma Gefen uviedla na trh nové zariadenie, ktoré umožňuje bezdrôtovo prenášať nekomprimovaný audiovizuálny signál HDMI 1.3 v rozlíšení do 1080p / 60 Hz spolu s 8-kanálovým digitálnym zvukom.Dôležitou výhodou zariadenia je použitie na prenos 60 GHz kanálu, čo umožňuje používať veľmi široké spektrum na prenos nekomprimovaných dát, a rovnako eliminuje rušenie existujúcich prístupových bodov, mobilov, ap. Nevýhodou je krátky dosah - necelých 10 m (bez stien alebo stropov). Stojí to za to zaplatiť 999 USD?
Najväčší výrobcovia televízorov (Hitachi, Panasonic,Toshiba) rozvíjajú ich vlastný čip bezdrôtového prenosu operujúci v pásme 60 GHz s rýchlosťou prenosu 1,5 Gb/s (pri takejto rýchlosti prenos celého CD trvá 5 sekúnd). LG uvádza na trh televízory so zabudovaným prijímačom bezdrôtového prenosu z maximálne 4 zdrojov HD obsahu.
Rozhranie HDMI umožňuje prenášať nekomprimované digitálne dáta s digitálnym obrazom a zvukom vo vysokom rozlíšení, cez jednoduchý kábel. Takéto riešenie umožňuje navzájom spájať rôzne zariadenia, napr. DVD, Blu-ray, herné konzoly, počítače, monitory a televízory. HDMI je nástupcom analógových (napr. S-Video, SCART, VGA) a digitálnych (DCI) rozhraní, ktoré sa používali v starších zariadeniach.
S rastúcim počtom rôznych multimediálnych zariadení v domácnostiach, rastie tiež potreba prenosu dát medzi nimi. Najrýchlejší prenos sa dá dosiahnuť použitím optických káblov, ale stále je to káblové spojenie a s tým spojené nevýhody. V mnohých situáciách najvhodnejším riešením je použitie práve bezdrôtových technológií.
S rastúcim počtom rôznych multimediálnych zariadení v domácnostiach, rastie tiež potreba prenosu dát medzi nimi. Najrýchlejší prenos sa dá dosiahnuť použitím optických káblov, ale stále je to káblové spojenie a s tým spojené nevýhody. V mnohých situáciách najvhodnejším riešením je použitie práve bezdrôtových technológií.
Zimné problémy s príjmom satelitných signálov.
Nakopený sneh na satelitnom tanieri alebo konvertore môže zhoršiť, a často úplne znemožniť príjem satelitných programov. V prípade zobrazenom na fotke vľavo sa sila signálu znížila o 50%.Ak sa takéto problémy vyskytujú často, týka sa to hlavne horských oblastí, je dobré využiť škandinávske skúsenosti a použiť špeciálny kryt konvertora.
Kryt z plexiskla, ktorý sa používa v severských krajinách, je účinným spôsobom ochrany pred nánosmi snehu
- prijímať pozemný rádiový (FM) a televízny signál,
- prijímať satelitné vysielanie z 2 satelitov (8 výstupov),
- monitoring areálov so 4 analógovými CCTV kamerami s digitálnym zápisom na DVR,
- vytvoriť domácu sieť LAN/WLAN bezdrôtovo pripojenú na internet (počítače, notebooky, netbooky, ap.)

Schéma domácej inštalácie TV-SAT, LAN/WLAN, CCTV
Pri výbere antén pre príjem pozemného signálu sa musia zohľadniť lokálne podmienky.
Táto téma je podrobnejšie rozobratá v článku Výber antény pre príjem pozemného vysielania. Pomocný može byťZoznam pozemných TV vysielačov .
V systéme CCTV sú zapojené analógové kamery: dve vnútorné - M10737, a dve vonkajšie - M11240. Zaručujú monitoring terénu pred budovou (vstupná brána, príjazdová cesta), za budovou (zadné vchody, záhrada) ako aj interiéru (vstup na schodisko a do obývačky). Takéto rozmiestnenie kamier umožňuje monitorovať a zapisovať každý pohyb okolo nehnuteľnosti ako aj citlivých miest v budove (v prípade vlámania, ap.).
Domáca sieť LAN/WLAN má zabezpečený bezdrôtový prístup na internet (bezdrôtový prístupový bod N2941 s vonkajšou anténou A712427). Spojenie viacerých počítačov (aj notebookov) s použitím jednej vonkajšej IP adresy, umožňuje router s prístupovým bodom N2950. Tento systém umožňuje pripojiť aj iné sieťové zariadenia: printserver, sieťový disk, televízor s funkciou DLNA, ap.
Tieto systémy sú navzájom integrované, pretože:
- na televízoroch sa môže pozerať obraz z kamier monitoringu,
- na počítačoch sa dá:
- pozerať obraz z kamier,
- prezerať archívne záznamy,
- viesť nezávislý archív nahrávok z CCTV,
- riadiť celý systém,
- prezerať udalosti zaregistrované rôznymi senzormi napr. alarmy, otvorenia dverí, ap.,
- sprístupniť obraz z kamier cez internet (autorizovaným užívateľom).
Ako zosilniť satelitný signál?
V individuálnych inštaláciách sa problém slabého signálu objavuje málokedy, obyčajne stačí dobre nastaviť parabolu a konvertor. Problém sa objavuje vo väčších (SMATV) inštaláciách, ktoré majú dlhšie káble (100 m a viac) a v ktorých sa dodatočne používaj pasívne prvky znižujúce silu signálu.Väčšina multiswitchov, ktoré sú aktuálne dostupné na trhu, v tom zariadenia značky TERRA a SIGNAL, majú aktívne SAT vedenia s maximálnou silou výstupového signálu 95 dBuV. Ale ani takéto zosilnenie nemusí stačiť pre signál na dlhé vzdialenosti. Tento problém sa dá vyriešiť použitím zosilňovača signálu R85101 a R904075, ktorý sa napája priamo na výstup multiswitcha.
Zosilňovač SA-001 TERRA R85101 je ideálne riešenie pre typické multiswichové inštalácie - napájaný zo satelitného prijímača - zvyšuje úroveň signálu o okolo 20 dB pri maximálnej sile výstupového signálu 104 dBuV. Vďaka malým rozmerom sa dá bez problémov umiestniť aj niekoľko zosilňovačov hneď za multiswitchom v tej istej skrini.
Interiérový zosilňovač ALCAD Al-414 R904075 môže zosilniť satelitný signál o 25 dB, s možnosťou nastavenia v rozsahu 12 dB. Toto zariadenie je dodatočne vybavené regulovateľným zosilňovačom signálu v pásme pozemnej televízie - 12 dB a 4 výstupy, vďaka čomu sa dá zosilniť signál pre 4 užívateľov. V takejto sieti sa môže zapojiť satelitný prijímač a 4 prijímače pozemnej TV. Zosilňovač potrebuje sieťové napájanie 230 V AC.
Treba si uvedomiť, že žiaden zosilňovač nezlepšuje kvalitu signálu, ale iba zosilňuje jeho intenzitu. Satelitný signál má menší, v porovnaní s pozemným televíznym signálom, odstup signál/šum. Každá aktívna časť systému (napr. zosilňovač) dodatočne tvorí šum, preto je v takýchto inštaláciách potrebné zvlášť presne nastaviť parabolu a konvertor.
Orezávač izolácie HT-332 - nastavovateľný odstup nožov - film.
Orezávač izolácie HT-332 E8003 určený pre káble: RG58, RG59, RG6, TRISET, Tri-Lan a mnohé iné. Je to užitočný nástroj pre každého inštalátora, ktorý často pripája koncovky koaxiálnych káblov.Orezávač má dva nože s nastavovateľnou vzdialenosťou špeciálnym kľúčom, ktorý je súčasťou setu. Dĺžka odizolovaného kábla sa dá nastaviť na 4, 6, 8 alebo 12 mm. Video ukazuje ako nastaviť vzdialenosť nožov.
Adaptér média konvertorov ULTIMODE.
Adaptér média konvertorov ULTIMODE L5215 zaručuje napájanie štrnástich média konvertorov v telekomunikačnej skrini 19". Adaptér je vybavený dvojitým systémom napájania (redundancia) a nezávislým systémom mechanického chladenia. Takéto riešenie zaručuje bezproblémovú neustálu prácu konvertorov.V štrnástich slotoch sa môžu inštalovať ľubovoľné média konvertory ULTIMODE, čo výrazne zjednodušuje inštaláciu a správu siete FTTH (Fiber to the Home), FTTB (Fiber to the Building), či FTTC (Fiber to the Curb).
Odlišujúce vlastnosti:
- montáž v skrini typu RACK 19",
- 14 slotov pre média konvertory,
- vybavený dvoma zdrojmi napájania (redundantne),
- Plug and Play,
- mechanické chladenie.

Príklad použitia RACKového adaptéru média konvertorov ULTIMODE v skrini typu RACK 19''
Redundantné zdroje sú bezpečným riešením, ktoré sa používa v zariadeniach určených pre neustálu prácu. Zdroj sa môže vymeniť bez prerušenia práce média konvertorov vďaka dvojitému napájaniu. Poškodenie zdroja signalizuje dióda LED, umiestnená v doske zdroja, ako aj zvukový signál. Každý slot má nezávislé napájanie, vďaka čomu sa média konvertory môžu vymieňať bez potreby prerušiť prácu ostatných.
1. Faktory súvisiace s použitím zariadenia:
- sila na výstupe (uvádza výrobca zariadenia),
- tlmenie káblov (uvádza výrobca kábla),
- zisk antén (uvádza výrobca antény),
- citlivosť zariadenia (uvádza výrobca zariadenia),
2. Vonkajšie faktory:
- tlmenie medzi anténami (dá sa odhadnúť na základe modelu FSL),
- rušenie iných prístrojov (nedá sa predpokladať - potrebné je zohľadniť istú rezervu, ktorá kompenzuje tieto rušenia),
- vplyv prípadných prekážok (stien, stropov, stromov, ap.).
Ak sa využíva nelicencované pásmo, maximálnu úroveň žiarenie určuje právo. V EU sa bez rádiového povolenia môžu používať rádiové inštalácie, ktorých hodnoty nepresahujú EIRP 100 mW, tzn. 20 dBm pre pásmo 2,4 GHz a 1 W (30 dBm) pre pásmo 5,470 - 5,725 GHz.
Vo vonkajších spojeniach sa môže využiť 13 kanálov (iba 3 sú plne nezávislé) v pásme 2,4 GHz a 12 (12 nezávislých) v pásme 5 GHz. Rovnako toľko pripojení môže fungovať v danom mieste. Pretože antény rušia vo vzdialenosti 3-krát väčšej ako dosah ich práce, preto je dôležité emitovať signál iba v žiadanom smere. Čím je terén viac urbanizovaný, tým je viac rádiových kanálov obsadených, preto sa oplatí používať topológiu spojenia bod-bod (point-to-point) namiesto bod-multibod (point-to-multipoint). Rozdiel je v použitých anténach. V prvom prípade majú antény úzky uhol polovičnej sily, kvôli čomu príjem signálov z iných smerov je pomerne slabý. V prípade sektorových alebo aj kruhových antén, antény prijímajú signál s mnohých smerov, čo znižuje dostupné možnosti prenosu. Spojenie získava lepšie parametre, ak medzi jednotlivými anténami je optická viditeľnosť.
Vo vonkajších spojeniach sa môže využiť 13 kanálov (iba 3 sú plne nezávislé) v pásme 2,4 GHz a 12 (12 nezávislých) v pásme 5 GHz. Rovnako toľko pripojení môže fungovať v danom mieste. Pretože antény rušia vo vzdialenosti 3-krát väčšej ako dosah ich práce, preto je dôležité emitovať signál iba v žiadanom smere. Čím je terén viac urbanizovaný, tým je viac rádiových kanálov obsadených, preto sa oplatí používať topológiu spojenia bod-bod (point-to-point) namiesto bod-multibod (point-to-multipoint). Rozdiel je v použitých anténach. V prvom prípade majú antény úzky uhol polovičnej sily, kvôli čomu príjem signálov z iných smerov je pomerne slabý. V prípade sektorových alebo aj kruhových antén, antény prijímajú signál s mnohých smerov, čo znižuje dostupné možnosti prenosu. Spojenie získava lepšie parametre, ak medzi jednotlivými anténami je optická viditeľnosť.
Inštalátor sa musel vyrovnať s niekoľkými problémami. Prvým bol správny výber zariadení, ktoré spĺňajú požiadavky bezpečnostných predpisov pre univerzity, platné v USA. Ďalším bolo stvorenie rozptýleného systému monitoringu. Areál univerzity je rozdelený na 2 časti. Prvá, vedecké stredisko - prednáškové sály, knižnica, telocvične a iné; druhá, študentské domovy a pomocné vedecké budovy nachádzajúca sa na juhu Bostonu.
Jednou z požiadaviek investora bolo tiež, aby nahrávaný materiál bol vo vysokej kvalite - umožňujúci identifikovať medzi inými tváre či evidenčné čísla. Súčasne, vzhľadom na charakter monitorovanej inštitúcie, nahrávky museli byť prechovávané aspoň jeden mesiac.
Pri výstave systému boli použité mnohé riešenia používané v najmodernejších inštaláciách monitoringu. Pre lokálny monitoring budov boli použité rekordéri HIKVISION. V závislosti od monitorovaného terénu boli použité 8-kanálové verzie - M76080, M78080 alebo 16-kanálové - M76160, M78160. Každá z nich môže nahrávať obraz v rozlíšení D1. Najpokročilejšie verzie nahrávajú obraz s rýchlosťou 25 fps.
Rekordéri umožňujú zapisovať nahrávky na maximálne 8 SATA diskoch s kapacitou do 2 TB (spolu 16 TB). Optimálne využitie miesta na diskoch má vplyv aj možnosť spúšťať nahrávanie po zaregistrovaní pohybu v zornom poli kamery. Obraz je komprimovaný algoritmom AVC (H.264), čo dodatočne umožňuje ušetriť miesto na disku a znížiť zaťaženie siete pri prenose dát. Každý registrátor je napojený na internet.

Názorná schéma nainštalovaného systému monitoringu
Všetky vizuálne dáta sú sústredené v centre monitoringu a bezpečnosti. Údaje z IP kamier sa zapisujú na serveroch. Prístup k týmto údajom má tiež miestne policajné oddelenie.
Zložitý systém monitoringu funguje bez problémov. Vedenie univerzity je spokojné s investíciou.
Niekoľko počítačov a jedna tlačiareň - printserver TP-Link TL-PS310U.
Multifunkčný server tlače a veľkokapacitnej pamäte TP-Link TL-PS310U N3312 dokonale pasuje do firmy alebo domu, kde viacerí užívatelia chcú využiť jednu tlačiareň alebo viaceré USB zariadenia.TL-PS310U umožňuje pripojiť zariadenia, ako napr.:
- tlačiareň,
- multifunkčné zariadenie MFP,
- skener,
- vonkajší disk,
- pamäťová karta,
- USB kľúč,
- reproduktory,
- web kamera.
Schémy použitia zariadenia:

Základná schéma využitia zariadenia TP-LINK TL-PS310U N3312

Rozšírené využitie zariadenia TP-LINK TL-PS310U N3312
V predošlých vydaniach sme písali o:
Parametre spojení drôtov v zástrčkách RJ-45. Pomerne častou chybou počas inštalácie je nesprávne vytvorenie spoja RJ-45. Na nižšie uvedenej schéme je zobrazený spôsob právneho rozmiestnenia ethernetových drôtov.
Sú dva základné štandardy pre siete 100Base-T:...
Parametre spojení drôtov v zástrčkách RJ-45. Pomerne častou chybou počas inštalácie je nesprávne vytvorenie spoja RJ-45. Na nižšie uvedenej schéme je zobrazený spôsob právneho rozmiestnenia ethernetových drôtov.
Sú dva základné štandardy pre siete 100Base-T:...
Projektovanie multiswitchovej inštalácie pre 128 účastníckych zásuviek. Inštalácia s viac než 100 zásuvkami je veľkou výzvou nielen pre projektantov ale tiež pre inštalátorov. Pre jej správne fungovanie sa nevyhnutne musí vykonať projekt spolu s prepočtami, rovnako dôležité je použitie kvalitných zariadení s príslušnými parametrami. Všetky tieto kritéria sa dajú ľahko splniť použitím riešení ponúkaných firmou TERRA, ktorá dodáva plnú škálu zariadení, ako aj softvéru pre projektovanie inštalácií.
Efektívny bezdrôtový prenos na frekvencii 5 GHz s použitím zariadení ULTIAIR. Spustenie základnej stanice s možnosťou pripojenia veľkého počtu užívateľov vyžaduje od investora použitie profesionálnych zariadení. Musia byť charakterizované vysokou efektívnosťou, ktorá umožňuje bezproblémový a neprerušovaný prenos veľkého množstva dát. Ideálnym riešením sú zariadenia z rodiny ULTIAIR.
Index publikovaných vydaní
Efektívny bezdrôtový prenos na frekvencii 5 GHz s použitím zariadení ULTIAIR. Spustenie základnej stanice s možnosťou pripojenia veľkého počtu užívateľov vyžaduje od investora použitie profesionálnych zariadení. Musia byť charakterizované vysokou efektívnosťou, ktorá umožňuje bezproblémový a neprerušovaný prenos veľkého množstva dát. Ideálnym riešením sú zariadenia z rodiny ULTIAIR.
Index publikovaných vydaní