MÔJ KOŠÍK
Môj košík je prázdny

PODPORA

Informátor

Týždenný prehľad DIPOLu - TV a SAT TV, CCTV, WLAN
Číslo 29/2014 (22.9.2014)
Koľko kilobitov za sekundu je potrebných na prenos... myšlienok? Komunikácia medzi dvoma ľuďmi, ktorí používajú rovnaký jazyk, je samozrejmá vec. Jeden hovorí alebo píše niečo a partner chápe význam. Avšak snom niektorých ľudí je priamy prenos svojej myšlienky iným ľuďom bez rozprávania a písania. Je možné, že mozog jednej osoby kontaktuje mozog iných? Medzinárodný tím neurológov a robotiky dokázal, že je to možné a to aj na vzdialenosť 8000 km.
Skúsenosť spočívala v zasielaní informácií od človeka, ktorý bol v Indii k osobe vo Francúzsku, len pomocou mozgovej aktivity. Signál bol odoslaný prostredníctvom internetu. Tím Alvaro Pascual-Leone predpokladá, že "prenesené" slová by boli "hola" a "ciao". Pre ich "zachytenie" používali electroencephalograph (EEG), ktorý zaznamenal slabé elektrické signály vyskytujúce sa na rôznych miestach pokožky hlavy a zariadeniach transkraniálnych magnetických stimulácii (TMS) pre ich "vyjadrenie" na druhej strane. TMS je neinvazívna metóda, ktorá spôsobuje depolarizáciu a hyperpolarizáciu neurónov. Je založený na elektromagnetickej indukcii - rýchlo sa meniace magnetické pole indukuje slabý elektrický prúd v niektorých častiach mozgu.
Schéma znázorňujúca myšlienku komunikácie brain-to-brain
Našli sa štyria účastníci priamo podieľajúci sa na experimente: "odosielateľ", pripojený k EEG monitorovaciemu zariadeniu pôsobiacemu ako rozhranie medzi mozgom a počítačom, a traja ľudia spojení k TMS zariadeniam, ktoré pôsobia ako mosty medzi ďalšími počítačmi a ich mozgami. Pomocou EEG boli slová "hola" a "ciao" preložené do binárneho kódu a a potom zaslané príjemcom pomocou bežného emailu. Na druhej strane boli správy prijaté z iných počítačov a poskytnuté TMS zariadeniam stimulujúcim mozog príjemcov, ktorí zaznamenali poruchy zraku (záblesky svetla v periférnom videní), ktoré im umožnili interpretovať správy.
Muž na pravej strane, asi 8000 km ďaleko, "číta" myšlienky toho na ľavej strane
Je jasné, že vzhľadom na ranej fáze výskumu, komplikovanej metóde a vysokým nákladom môže byť tento typ experimentov v súčasnosti vykonaný iba vo vedeckých laboratóriách. Avšak, s kvalitnejšími a lacnejšími riešeniami sa táto forma komunikácie môže ukázať ako prelom pre milióny ľudí s poruchami, kvôli ktorým nie sú schopný komunikovať tradičným spôsobom. Takáto technológia je tiež zaujímavá pre vojenské aplikácie - ozbrojené sily by iste radi používali priamy prenos myšlienok ...
Koniec je blízko.28. septembra je posledný deň, kedy prijímame položky do Zanietene o anténach - 13. ročník letnej súťaže DIPOLu 2014. Zatiaľ sme dostali veľa zaujímavých snímkov. Hlavné ceny budú udelené fotografom a dizajnérom z Krakova, pánom Pawelom Zechenterom. Prezrite si svoje vlastné archívy a pošlite jedinečnú fotku na tému antén. Pravidlá súťaže sú k dispozícii tu.
Niektoré zo snímok zaslaných tento rok:
Zanietene o anténach - 13. ročník letnej súťaže DIPOLu 2014
Zanietene o anténach - 13. ročník letnej súťaže DIPOLu 2014
Zanietene o anténach - 13. ročník letnej súťaže DIPOLu 2014
"Koko-channel"
Michal Gawryluk
Dúhová amplitúda
Jakub Lukasik
Anténa spájajúca ľudí
Sylwia Duraj
DVB-T programy v káblovej TV. Operátory káblovej TV, ktorá zahŕňa v CATV programoh množstvo kanálov dostupných z terestriálnych DVB-T vysielačov, zvyčajne používajú jeden z dvoch nasledujúcich spôsobov.
V prvom z nich, digitálne DVB-T kanály sú prevedené do digitálneho ekvivalentu DVB-C. Táto metóda je populárnejšia, pretože celá programová ponuka môže byť distribuovaná v štandarde DVB-C v celom frekvenčnom rozsahu zvyčajne používanom v CATV sieťach.
V druhej metóde sú DVB-T kanály distribuované v rámci káblovej televíznej siete bez nutnosti zmeny pôvodného štandardu. To môže byť výhodné pre účastníkov, ktorí by za normálnych okolností používali samostatné antény namontované na balkónoch či oknách. Zvyčajne môžu za nízku cenu prijímať DVB-T kanály cez CATV zásuvky.
Pomocou druhej metódy prevádzkovateľ nemôže použiť S kanály, pretože väčšina DVB-T prijímačov nevyhľadáva DVB-T v S pásme. Obvykle sú všetky DVB-T kanály posunuté do VHF. To núti k zmene šírky vysielania DVB-T multiplexov v pásme UHF (8 MHz), na šírku pásma 7 MHz povinné v pásme VHF.
COFDM-COFDM (DVB-T) Trans modulátor TERRA ttx311
COFDM-COFDM (DVB-T) Trans-Modulator TERRA ttx311 R81714
Spoločnosť TERRA poskytuje riešenie umožňujúce spracovanie TV kanálov, založené na koncovej stanici MMH-3000. The processing is performed by TTX-311 R81714 modules. In addition to changing the original RF channel, the TTX-311 module demultiplexes the entire DVB-T stream, so that it is possible to modify the output content, in particular to change the channel width of a multiplex redistributed in the VHF band (BIII). However, such a change limits the capacity of the new multiplex - usually it is necessary to remove one channel from the original multiplex.
Domáce automatizácie pre každého. Exta Free je populárny v Európe, nízkonakládový systém domácej automatizácie pre diaľkové ovládanie elektrických spotrebičov a osvetlenia. Jeho najväčšou prednosťou je spoľahlivosť a jednoduchosť. Užívateľ môže začať s jediným párom zariadenia, s diaľkovým ovládaním (vysielač) a aktívnym členom (prijímač) a neskôr pridať nové komponenty, vrátane centrálnej jednotky (serveru), aby mohli získať kontrolu nad domácim systémom zo smartfónov.
Ready-to-use sady pre klasické aplikácie sú ideálne pre are ideal for nováčikov:
F50102-kanálové bezdrôtové ovládanie a 1-kanálový prijímač/relé pre komfortné ovládanie osvetlenia, vykurovania, atď.
F50112-kanálové bezdrôtové ovládanie a 1-kanálový radio stmievač
F50122-kanálové bezdrôtové ovládanie a ovládač pre žalúzie
F50134-kanáové bezdrôtové diaľkové ovládanie a 2-kanálový prijímač / relé pre pohodlné ovládanie osvetlenia, kúrenia atď.
F50142-kanálové bezdrôtové ovládanie a 1-kanálový prijímač s bistabilným relé pre pohodlné ovládanie osvetlenia a všetkých elektrických zariadení
F5019diaľkovo ovládaná zásuvka a bezdrôtové diaľkové ovládanie pre zapnutie / vypnutie všetkých elektrických spotrebičov
Často sa stáva, že niekto chce ovládať osvetlenie z iného miesta, ako bolo navrhnuté. Všeobecne platí, že je pomerne problematické presunúť vypínač z jednej oblasti miestnosti do druhej miestnosti. Takáto úloha je spojená s vedením prídavného kábla z aktuálneho switchu do nového vypínača a nejaké dekoračné práce. Pri používaní systémových komponentov exta free ich stačí ich nainštalovať do existujúcich rozvodných krabíc a ovládať svetlá vhodnými diaľkovými ovládačmi.
Bezdrôtový stmievač RDP-01 F5301 je ovládaný 2-kanálovým bezdrôtovým ovládaním RNK-02 F5101
(on/off, stmievanie/rozjasnievanie). Je tiež možné ovládať bezdrôtový prepínač svetla RWL-01 F5220.
IP kamerový systém s optickou kabelážou - výber zariadenia. Nasledujúca schéma ukazuje návrh na zavedenie video monitorovacích systémov zložených zo siedmich vonkajších IP kamier rozmiestnených v priemyselnom závode. Inštalácia tohto typu systémov založených na optickej kabeláži vyžaduje určité znalosti a skúsenosti.
Kompaktná IP kamera: Hikvision DS-2CD2012-I (1.3MP, 4mm, 0.01 lx, IR do 30m)Kompaktná IP kamera: Hikvision DS-2CD2012-I (1.3MP, 4mm, 0.01 lx, IR do 30m)Kompaktná IP kamera: Hikvision DS-2CD2012-I (1.3MP, 4mm, 0.01 lx, IR do 30m)Kompaktná IP kamera: Hikvision DS-2CD2012-I (1.3MP, 4mm, 0.01 lx, IR do 30m)Kompaktná IP kamera: Hikvision DS-2CD2032-I (3MP, 4mm, 0.07 lx, IR do 30m)Kompaktná IP kamera: Hikvision DS-2CD2032-I (3MP, 4mm, 0.07 lx, IR do 30m)UTP Cat 5 kábel: NETSET UTPw 5e <br />(vonkajší - plnený gélom, čierny) [1m]Port Gigabit SFP TP-LINK TL-SM311LM 550m 2xLCPoE Switch: ULTIPOWER 0288af (8xRJ45/PoE-802.3af, RJ45-GbE, 2xSFP-GbE)Univerzálny kábel ULTIMODE UNI-8SM (8xG.652.D)SFP prijímač: ULTIMODE SFP-203G (dva single-mode káble až do 20 km)Media Converter: ULTIMODE M-100G/SFPPoE Switch: ULTIPOWER 0054af (5xRJ45, 4xPoE 802.3af)Switch TP-LINK TL-SG3216 JetStream (16x10/100/1000Mbps, 2xSFP 100/1000Mbps)Univerzálny kábel ULTIMODE UNI-8MM-A (8x OM2)SFP prijímač: ULTIMODE SFP-203/5G (single-mode kábel až do 20 km)Port Gigabit SFP TP-LINK TL-SM311LM 550m 2xLC
Video streamy z piatich kamier 1.3 MP Hikvision K1763 sú prenášané cez vonkajší UTP kábel E1410 do PoE switchu Ultipower N29983 PoE ktorý poskytuje aj napájanie pre kamery. Ďalšie dve kamery ( K1764 ), ležiace vo veľkej vzdialenosti od zvyšku, sú lokálne pripojené k prepínaču Ultipower N29980. Tento druhý, vzdialený switch je spojený s prvým pomocou optického spojenia single-mode, ktorý obsahuje Ethernet Media Converter L1301 a dva SFP moduly, L1415 a L1416. Video streamy sú zaznamenané pomocou NVR pripojeného k prepínaču N29983 (zariadenie sa nachádza na bezpečnom mieste). Okrem toho sú údaje z monitoringu poskytované prostredníctvom multimode optickej linky do firemnej lokálnej sieti (na vzdialenosť 350 m). Linka používa dva SFP moduly L1402, ktoré boli nainštalované vo switchoch N29983 a N29958.
Najdôležitejšie zásady, ktoré by mali byť dodržiavané:
  • optická kabeláž - Ak je sieťový systém a video monitoring vybudovaný "z ničoho", v podstate nezáleží na tom, aký typ vlákna sa zvolí. Avšak, multimode vlákna možno použiť na vzdialenosť až 2 km a v prípade dlhších liniek je nutné použiť single-mode káble, ktoré môžu byť tiež použité pre kratšie prenosové linky. Pre kratšie spojenie, môže byť rozhodujúcim faktorom cena aktívnych prvkov potrebných pre single-mode alebo multimode optické vlákna;
  • media konvertory - základným kritériom pre výber by mala byť maximálna rýchlosť prenosu dát - 100 Mbps alebo 1 Gbps a typ špeciálneho vlákna (multimode alebo single-mode). Kamerové systémy s väčším počtom megapixelových kamier budú vyžadovať použitie Gigabitových zariadení. Dôležitou vlastnosťou je tiež druh konektorov. A maximálna prenosová vzdialenosť je dôležitá v prípade rozptýlených miest - ponúkané zariadenie môže byť použité pre prenosy na maximálnu vzdialenosť 550 m, 2 km, 20 km a 40 km.
  • SFP moduly - by mali byť starostlivo vybrané pre kompatibilitu s prepínačmi, alebo media konvertormi. Základné pravidlá sú rovnaké ako v prípade media konvertorov (rýchlosť prenosu dát, typ vlákna, konektory, maximálna prenosová vzdialenosť), ale výber špecifických modulov inštalačného programu by mal brať do úvahy tri dôležité otázky:
    • ak je SFP port prepínača alebo media konvertora označený ako "Gigabit", "GbE", "1000 Mb/s", "1 Gbps" atď., jedinou možnosťou by mal byť gigabitový SFP modul, inak môže dôjsť k problémom s kompatibilitou; keď je port označený SFP "10/100/1000 Mb/s" atď., voľba je širšia, podľa potrieb;
    • inštalatér by mal venovať pozornosť vlnovým dĺžkam, na ktorých SFP moduly pracujú a použiť páry komplementárnych zariadení; Klasickou chybou je snaha komunikovať zariadenie (Tx / Rx), ktoré pracujú pri 850/850 nm alebo 1310/1310 nm, alebo rovnaké WDM moduly, napríklad 1310/1550 nm na oboch stranách spojenia. Každá dvojica sa musí skladať z doplnkových zariadení, teda vlnová dĺžka vysielača prvégho zariadenia musí byť rovnaká ako vlnová dĺžka príjmu druhého zariadenia;
    • bez ohľadu na rovnakú úroveň sa stáva, že SFP moduly od niektorých výrobcov majú kompatibilné problémy s prepínačmi iných výrobcov. Ultimode SFP moduly sú kompatibilné so switchmi Ultipower a TP-LINK.
Ako vypočítať kapacitu pevných diskov v CCTV systémoch? Užívateľ zvyčajne určuje, ako dlho by mali byť nahrané video dáta uložené v systéme. Na základe týchto informácií a parametrov systému by mal inštalatér vypočítať požadovanú kapacitu a počet pevných diskov, ktoré majú byť inštalované v DVR. Okrem retenčného času je celková kapacita závislá od počtu kamier (kanálov), záznamovej intenzity (priemerný pomer doby nahrávania na celkovej prevádzkovej dobe), počte snímok za sekundu, rozlíšení videa a kompresnej metóde používanej v každom kanáli a ďalších parametroch, ako je kvalita záznamu, dátový tok. Spoločnosť Hikvision poskytuje Diskovú kalkulačku (15 MB) ktorý zjednodušuje výpočty.
Screenshot z kalkulačky miesta na disku
Na základe vyššie uvedených parametrov aplikácia vypočíta potrebnú kapacitu pevného disku (diskov), alebo, ak je daný diskový priestor, čas nahrávania. Okrem manuálneho zadávania dát, je možné nájsť rekordéry v lokálnej sieti a automaticky sťahovať potrebné parametre. Ďalšou možnosťou je import špeciálneho súboru generovaného softvérom iVMS (110 MB).
Kamery Sunell v parku Chorzow. Turisti v Sliezskom Parku v Chorzowe si môžu vychutnať najnovšie práce Julity Wójcik, poľskej umelkyne. Tento šesť metrový "komár" s názvom "Dron" bol prijatý väčšinou publika. Táto výstava má symbolizovať kontrolu umelkyne nad jej prácou a jeho straty na diváka. Na sochu bola inštalovaná antivandalská kamera Sunell K1691, aby poskytovala video na veľkej obrazovke poblízku.
Pre zabránenie vandalizmu je "komár" ešte monitorovaný
ďalšou Sunell kamerou - kompaktný model K1681
Video z kamery umiestnenej na soche je prenášané prístupovým bodom N24113 do streamovacieho servera. S týmto riešením sa obraz z kamery zobrazuje v špeciálnom module stránky www.parkslaski.pl. Užívatelia si môžu urobiť snímky a zverejniť ich na sociálnych sieťach.
Pohľad z kamery K1691 umiestnenej na soche
Nové produkty ponúkané DIPOLom
Kopulová IP kamera: Sunell SN-IPR54/14ALDN (2MP, 3.3-12mm, 0.1 lx, IR do 30m)
Kopulová IP kamera: Sunell SN-IPR54/14ALDN K1697 je vybavená obrazovým snímačom Sony Exmor 1/2,8" s rozlíšením 1920x1080 pixelov a veľmi vysokou citlivosťou (B/W: 0,01 lx). To znamená, že každá časť scény je oveľa viac sledovaná aj za nízkej hladiny osvetlenia. Navyše, vstavaný varifokálny objektív (3,3-12mm @ F1.2) umožňuje presné nastavenie zorného poľa. Kovové antivandalské púzdro s IP66 chráni kameru pred vandalizmom ako aj pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami a prachom.
Bezdrôtový prístupový bod: RouterBoard SXTG 5HPACD (802.11ac 5GHz 16dBi 2x2 MIMO level 4)
Bezdrôtový prístupový bod RouterBoard SXTG 5HPACD N24118 je kompletné zariadenie kategórie užívateľských zariadení do podnikov (CPE) v súlade so štandardom 802.11ac. Pôsobí v pásme 5 GHz s použitím technológie MIMO 2x2, má dvoj-polarizačnú anténu so 16 dBi ziskom a separáciou medzi polarizáciami 35dB. Prístupové body RouterBoard SXTG 5HPACD zvyčajne fungujú ako klientske stanice a môžu byť tiež použité na vytvorenie point-to-point liniek.
Inštalačná krabica pre kameru Signal HD-200
Inštalačná skrinka pre kameru Signal HD-200 M5722 ukrýva a chráni káblové psojenia, transformátory, atď.
Oplatí sa prečítať
Struggle with attenuation in optical networks. Fenomén útlmu signálu je základný problém prenosu informácií na veľké vzdialenosti. V prípade optických sietí môže byť ďalší útlm spôsobený faktormi ako sú nedostatočné presnosti spojov alebo príliš malým polomerom ohybu. Avšak stáva sa, že útlm linky je príliš vysoký aj napriek dodržaniu základných pravidiel... viac
Špinavé koncové časti ferruly (vľavo) a koniec vyčistený pomocou nástroja NC-001.
Nesprávnym čistením čelných plôch môže dôjsť k trvalému poškriabaniu.
Zanietene o anténach - 13. ročník letnej súťaže DIPOLu 2014
Pútavo o anténach - 12. dovolenková súťaž DIPOLu 2013
 
PRIHLÁSENIE
Osoby so záujmom o týždenný informátor Informátora prosíme o zadanie e-mailu elektronickou poštou:
 
 
V PREDOŠLOM VYDANÍ
ARCHÍV INFORMÁTORA
VÝHODNÁ CENA
NOVINKY V KNIŽNICI
PREČÍTAJTE SI